ILIRIADA PORTAL

Autostrada Thumanė-Rrogozhinė

Shko poshtė

20042009

Mesazh 

Autostrada Thumanė-Rrogozhinė
Tiranė -Nė mesin e muajit maj pritet tė hapet tenderi pėr dhėnien mė koncesion tė autostradės Thumanė-Rrogozhinė. Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit ėshtė nė fazėn pėrfundimtare tė pėrgatitjes sė dokumentacionit pėr zhvillimin e tenderit pėr ndėrtimin me koncesion tė autostradės Thumanė-Rrogozhinė, me njė gjatėsi prej 66 kilometrash.

Deri mė tani, firma kroate "Konstruktor-Inzenjering" d.d- Split, ka shprehur interesin pėr tė marrė me konēesion ndėrtimin e autostradės Thumanė-Rrogozhinė. Kjo firmė, ka pėrgatitur studimin e fizibilitetit, projekt-idenė, analizėn financiare, studimin mjedisor, preventivin pėrkatės pėr zbatimin dhe shfrytėzimin, ndėrsa njė grup pune, i ngritur nė MPPTT, ka shqyrtuar vėrtetėsinė dhe ligjshmėrinė e gjithė dokumentacionit.

Nė tė njėjtėn kohė, sipas burimeve tė MPPTT-sė, ky segment rrugor mbetet e vetmja mundėsi pėr tė shkarkuar trafikun e jashtėzakonshėm tė segmentit Tiranė-Durrės dhe Durrės-Rrogozhinė, qė sipas studimit tė Masterplanit tė Transportit, rreth vitit 2023 mund tė arrijė nė seksione tė veēanta, nė njė trafik deri nė 60.000 automjete nė vit. Segmenti Thumanė-Rrogozhinė vlerėsohet si rruga mė e rėndėsishme pėr tė gjithė infrastrukturėn rrugore tė vendit, pasi ndėrtimi i tij lehtėson trafikun e Shqipėrisė Qendrore, nė tė cilėn zhvillohet 80- 85% e gjithė volumit tė trafikut tė vendit, ku jeton 4/5 e popullsisė dhe ekonomisė sė vendit. Njė nga drejtimet mė tė rėndėsishme tė trafikut ėshtė edhe aksi rrugor Tiranė-Jugu i Shqipėrisė, qė pėrfshin Rrogozhinė-Lushnjė-Fier-Vlorė-Gjirokastėr.

Me ndėrtimin e lotit Pezė-Rrogozhinė, ky segment shkurton distancat me rreth 25 km dhe kohėn e udhėtimit me rreth 30 minuta pėr tė gjithė lėvizjet nga Jugu drejt kryeqytetit, Aeroportit Ndėrkombėtar dhe Veriut tė vendit, duke rezultuar me kursime tė konsiderueshme.
START
avatar
emigranti

Numri i postimeve : 894
Reputation : 5
Points : 19529
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Autostrada Thumanė-Rrogozhinė :: Komentet

Mesazh prej Mon Apr 20, 2009 4:37 pm nga neni 55

i lumte qeverise Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Apr 20, 2009 7:55 pm nga bulqizaku

kto na duhen jo llafet e rams

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Apr 20, 2009 10:53 pm nga lidabica

QEVERIA E DJATHTE-QEVERI E PUNES SE KRYER

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi