ILIRIADA PORTAL

Socialistet, perseri kunder Kosoves

Shko poshtė

21042009

Mesazh 

Socialistet, perseri kunder Kosoves
Sulmi kunder rruges se shqiptareve, ate Durres-Kukes-Morine, nuk eshte i vetmi per Partine Socialiste. Me te njejtin ze, me te njejten figure, me personazhin qesharak Erion B..., Partia Socialiste e Shqiperise, zyrtarisht, dhe nga podiumi i grupit parlamentar, dje ka sulmuar licencen per celularin e katert, qe u fitua nga Poste Telekomi i Kosoves dhe konsorciumi shqiptar. Kjo licence, u fitua ne tenderin e hapur nderkombetar qe u zhvillua pak kohe me pare. Ne kete tender, moren pjese 2 kompani, ku njera ofroi 5 milione euro, dhe tjetra, Telekomi i Kosoves 7.2 milione euro. Kompania kosovaro-shqiptare, ofroi jo vetem cmimin me te larte, por edhe tarifa shume me te uleta se tarifat e telefonise mobile sot ne Shqiperi.

Automatikisht kjo kompani ishte fituese e ketij tenderi, me dy treguesit e ofruar ne tender. Por komisioni i ERT, 2 jave pas tenderit publikoi se firma e dyte, ajo humbese e gares, nuk i kishte dokumentet ne rregull, keshtu qe meqenese duhet qe ne tender te merrnin pjese jo me pak se 2 kompani, ERT nuk e shpallte dot fituese kompanine kosovare, jo per faj te vet, por per faj te kompanise humbese.

Po pse u hapen ofertat ekonomike dhe ato teknike para se te kontrollohej dokumentacioni i konkurruesve? Kete askush nuk e thote. Dihet se ne praktiken e zakonshme te tendereve, fillimisht kontrollohet dokumentacioni i konkurruesve nese eshte apo jo ne perputhje me kerkesat e tenderit, behet kualifikimi i firmave, pastaj hapen ofertat. Kjo nuk ndodhi me kete tender. Ne kushtet kur kompania kosovare e ka dokumentacionin e rregullt, cmimin me te larte, 45% me te larte se dyshemeja e tenderit, Qeveria ka vendosur ta shpalle fituese te licences me ligj ne parlament. Eshte ne vullnetin e parlamentit te shqyrtoje dhe miratoje nje ligj, i cili vetem ndikim pozitiv ka.

Kjo licence duhet dhene kosovareve dhe biznesmeneve shqiptare per disa arsye:

1. Kane dhene cmimin me te larte ne konkurrim dhe u eshte dekonspiruar tashme menyra e tarifimit dhe cmimi qe ata ofrojne.

2. Ka nje rendesi per unifikimin e tregut te telefonise mes Kosoves dhe Shqiperise.

3. Ofron tarifa me te lira per qytetaret se te gjithe operatoret aktuale ne tregun shqiptar.

4. Stimulon biznesin kosovar te investoje ne Shqiperi dhe shton bashkepunimin Shqiperi-Kosove.

5. Ka dhene nje cmim 45 pr qind me te larte se konkurrenti tjeter ne tender dhe po aq sa ishte minimumi i ofrueshem.

6. Do te rrise konkurrencen e telefonise mobile ne Shqiperi, duke sjelle uljen e tarifave per qytetaret edhe nga kompanite e tjera ne treg.

7. Jane shqiptare.

Po pse sulmohet kjo licence? Sulmi, filloi nga ata qe nuk dijne te bejne ndonje pune tjeter. Sulmi filloi nga xhelozia per emrat e biznesmeneve shqiptare. Sulmi filloi dhe sponsorizohet nga ata biznesmene qe terhoqen dokumentet per te fituar kete licence dhe u terhoqen nga gara kur qeveria vuri pragun 5 milione euro. Keta biznesmene, qe nuk po shlyejne dot interesat e kredive disa milioneshe neper banka, menduan ta fitojne kete licence me 1 milion euro, aq sa tentoi ne fillim ERT, qe ta vinte dyshemene e tenderit. Keta biznesmene, perdorin mediat e tyre duke shpifur paturpesisht se qeveria po e jep kete licence pa tender, kur vete, kane raportuar diten kur u zhvillua tenderi kur dhe ofertat u hapen ne prani te televizioneve. Keta biznesmene, tashme te deshtuar, shpifin per lidhje serbe, kur jane ortake zyrtarisht dhe me dokument, me pronarin e gazetes me antishqiptare ne te gjithe koherat, "Politika" e Beogradit. Por, keta s'kane tashme asnje vlere dhe keta s'perbejne me asnje lajm. Lajm perben, edhe ky per shkak te sfondit qe perdor, Erion B....

Eshte skandaloze qe Partia Socialiste, e cila pretendon te beje politike te re, te mbaje nje qendrim te tille idiot, kunder nje kompanie shteterore kosovare. Eshte po ky pordhac i vogel, qe ka hedhur helm kunder nje prej investimeve me madheshtore te shqiptareve, rruges qe lidh Shqiperine me Kosoven. Eshte po ky spurdhjak qe sulmon kompanine celulare, qe lidh Shqiperine me Kosoven. Eshte kjo vemje qe rikonfirmon, se socialistet nuk e duan Kosoven. Eshte kjo figure dhe ky imazh i politikes se re socialiste, qe sulmon kedo, duke perdorur sfondin e grupit parlamentar te Partise Socialiste, mjaft qe t'i japesh nje dreke. Kaq vlen Erion B....

Eriona Suma
KOHA JONE
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Socialistet, perseri kunder Kosoves :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 10:54 am nga lidabica

hahaha,sa kam qeshur me Eriona Suma,hahahaha,por me shume me Erion B....,aman ore,po tamam se eshte nje gore e papame ky tellall i prishur,ky tellall i xhelozise dhe ligesise socialiste ,ky ...ē't'i thush ketij llapaqeni,tallagjari e ku di une ē'me vine tani nder mend per nje te tille.
Po kjo i ka zberthy fare keta se ishin mesuar qe ēdo gje ta kishin kapital te vetin dhe si tani ta fitoje kompania shteterore kosovare???a mund t'i zere gjumi keta makuter te pangopur???Si t'ju ikin nga duart keto burime perfitimesh qe mund t'i ndanin me grekun apo me serbin???yyyyyyy sa turp...
KETA ANTISHQIPTARE DUHET URGJENT TE ZHDUKEN FARE NGA POLITIKA SHQIPTARE ,QE SYNON TE SHKOJE ME HAPA TE SIGURTE DREJT BE-se.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 11:20 am nga blu

Kjo eshte politika e ndyre e socialisteve qe punojne kunder interesave kombetare . Cte keqe ka se tenderin e celulareve e fiton nje kompani Shqiptare nga KOSOVA ? Pse kaq urrejtje ndaj rruges se SHqiptareve? Pse u sabotua Durres - Kukes dhe u vodh taksa Majko gjate qeverisjes se PS-se ? Pse lideri i opozites nuk e viziton rrugen ? Pse PS- ja e Edvin Rames nuk do qe SHQIPERIA te aplikoje per BE ? Kush e nxit GAY- n Erjon Veliaj te beje deklarata kunder NATOS ? Pse mediat e Edvinit bejne fushate kunder pajisjes me karta identiteti ?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 11:35 am nga lidabica

SEPSE JANE VEĒ SERBE DHE GREKER Mad
RAMAVIĒER DHE VELIJAQIDHIAQIS JANE KETA PLEHRA Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 1:30 pm nga gerrard

Po edhe armiq te kombit u bene keta......, kyte medode perdorte Enver Hoxha kunder secilit qe guxonte te kundershtonte. Te gjithe qe kishin mendime te kunderta i quante armiq.
Sipas jush ne duhet qe t'i pushkatojme te gjithe ata qe jane ne opozite.
Ne demokraci opozita eshte pasqyra e demokracise, dhe jo te tentojme qe t'a zhdukim.
Pastaj mos t'i hyme historise se rruges Durres-Kukes, sepse kemi nje minister te kesaje qeveri te akuzuar per vjellje, te akuzuar nga Prokuroria e Republikes se Shqiperise. Te asaje Prokurori qe ishte vete Berisha qe zgjodhi Ina Ramen ne krye te saje, por qe tani don t'a heqe sepse nuk i pelqen me.
Dhe harron Berisha se shteti nuk eshte prone private, qe mund te heke dhe te veje prokuroret sipas deshires personale.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 2:33 pm nga blu

E ke gabim ti Gerrard , por ju me nje vrime i bini fyellit. Basha ka kohe qe te gjitha gjykatat e kane nxjerre te pafajshem dhe vetem gjykata e BRACES , EDVIN RAMES , KARLO BOLINOS dhe ERJON VELISE thone qe eshte nen akuze.Ky eshte stili i gazetes se Braces dhe Enverit ( Zeri i popullit ) qe per 45 vjet mashtruan popullin tone.Nen akuze duhet te jene ata qe takse Majko e futen ne xhep dhe nuk bene asnje meter rruge dhe jo keta qe e mbarrojne ne qershor.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 3:28 pm nga lidabica

Po pse more gerrard nuk thone nje her te vetme keta socialistet se ku vajti taksa MAJKO,E KESAJ RRUGE KAQ HISTORIKE PER KOMBIN SHQIPTAR?na moren me duket nga 7000 leke (te reja flas e? ) per person more zoteri dhe kjo eshte vetem njera,le te na thote ky Edush se ku i ēon taksat tona qe jane ne qiell dhe ende ke kazane qe gugelojne mizat,qente dhe macet nga ushqimi i bollshem per to,ne mes te Tiranes-kryeqytet?
Dhe kush flet pa nje Erion-tallagjari ,nje mi nga kombinati ,dhe qe i vogel eshte shquar ne lagje per hajdut xhepash...aman ore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 4:31 pm nga gerrard

Po te gjithe e dine se ku shkoi taksa Majko, ajo ne fillim u vol per te financuar rrugen Durres-Kukes, dhe pastaj u perdor per te mbyllur ndonje vrime tjeter. Me taksen Majko per nje kohe te gjate jane paguar pensionet, eshte perdorur per te ndertuar disa shkolla, une kyte e di nga shume kohe, bile eshte diskutuar shume shpesh ne emisione te ndryshme dhe vete Partia Demokratike ka qene ne dijeni.
Ajo qe me vjen keq se jam duke u shenderruar ne nje mbrojtes te Edi Rames pa qene kurre i tille. E njejta gje ma ka ndodhur nje here tjeter tek forumi i gazetes Korrieri ku kam qene edhe Admin, me nje injorant qe shante Berishen per ē'do gje, edhe kur binte shi ishte faji i Berishes, dhe me detyroi te behem mbrojtes i Berishes pa qene kurre i tille. Po mjaft o shqiptare me idhuj politik, jane te gjithe te barabarte, asnje nuk ecen mbi uje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 4:42 pm nga lidabica

tani qe te mos merzitesh ti ,une duhet te mos te te kthej me pergjigje,dakort Gerrard?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 4:53 pm nga QORRI

lidabica shkruajti:tani qe te mos merzitesh ti ,une duhet te mos te te kthej me pergjigje,dakort Gerrard?
.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 5:52 pm nga blu e er

Lidabica
dhe qe i vogel eshte shquar ne lagje per hajdut xhepash...aman ore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 6:37 pm nga dini

gerrard shpalos pak historinė e Tivarit.Kėta socialist janė pjesėmarres direkt ose janė djemėt e nipat e tyre qė nė bashkėpunim me serbet pushkatuan 12000 kosovarė ose si i quajti Mehmet Shehu "derrat kosovar"
Kjo histori do tė zgjidhet heret a vonė!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 6:43 pm nga blu

Ofendimi qe behet ne emrin tim do jete i ndonje GAY 99 - te i EDVIN RAMES. Mos bini pre e provokatoreve te forumit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 7:17 pm nga gerrard

dini shkruajti:gerrard shpalos pak historinė e Tivarit.Kėta socialist janė pjesėmarres direkt ose janė djemėt e nipat e tyre qė nė bashkėpunim me serbet pushkatuan 12000 kosovarė ose si i quajti Mehmet Shehu "derrat kosovar"
Kjo histori do tė zgjidhet heret a vonė!
Nese ne duhet te hapim histori te vjetra dhe krimet e komunizmit, nuk ka problem e bejme. Dhe nese kerkojme qe te pastrojme politiken shqiptare nga komunistet, atehere le te ja fillojme nga Sali Berisha, sot ne politiken shqiptare nuk kemi nje politikan me komunist se ai.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 8:38 pm nga i persekutuari

Nese ne duhet te hapim histori te vjetra dhe krimet e komunizmit, nuk ka problem e bejme. Dhe nese kerkojme qe te pastrojme politiken shqiptare nga komunistet, atehere le te ja fillojme nga Sali Berisha, sot ne politiken shqiptare nuk kemi nje politikan me komunist se ai.
Berisha ka qen nje mjek i detyruar qe per te bere karriere te pranonte testen e PP dhe qe ju kundervu i pari ksaj partie. Kurse si Nano si Rama i kane sherbyer ideologjikisht per ta mbajtur gjalle diktaturen. Njeri duke pregatit kuadrot e PP tjetri duke ilustruar punet e spiuneve te PP dhe duke ja servirur ato popullit per ta terrorizuar ate. Eshte absurde te thuash te ike Berisha dhe te rrija Gjinushi, Milo, Ruēi etj dhe kelyshi i tyre Rama qe jo vetem qe nuk ndjejn turp per te kaluaren e tyre por vazhdojne te punojne si dikur ne te njejten menyre dhe per te njejtat qellime.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 8:45 pm nga interesanti

interesant

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 10:14 pm nga gerrard

Jo jo, duhet te ikin te gjithe, Gjinushi, Milo, Ruēi, e te gjithe ata qe kane luajtur me fatet e shqiptareve ne keto 17 vite.
Them vetem per Berishen sepse ai ka qene protagonisti nr 1 sebashku me Nanon ne politiken shqiptare, meqe Nano iku shpresojme se do te ike edhe Berisha, por per e bere nje gje te tille, duhet te humbe zgjedhjet.
Pastaj Berisha ka qene komunist si te gjithe komunistat e tjere, bile i ka sherbyer diktatorit personalisht.
Ndersa Rama nuk mendoj se ka as moshen qe ne kohe te Ramiz Alise te kete qene komunist, ka bere rolin e Kryetarit te Bashkise se Tiranes pa pasur teseren e asnje partie.
Gjate ketyre viteve ne drejtimin e Tiranes ka marre edhe titullin si, "kryetari i bashkise me i miri ne bote", nje ēmim i dhene nga Kombet e Bashkuara.
Une nuk them se Edi Rama eshte politikani me i mire, ashtu si nuk pranoj qe Berishen t'a konsiderojme te tille.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 22, 2009 8:48 am nga lidabica

"Pantera e zeze",Nexhmije Hoxha ,ne nje emision televiziv,deklaroi publikisht se Salaen nuk e ka pranuar t'i sherbeje si mjek bashkeshortit te saj.Ishin te tjere mjeke qe i sherbyen shendetit te diktatorit.
Dhe sa per Nanon,ai nuk iku vete,ate e zbythi Edi rama,me votat e PS-se,qe i BLEU vetem per 1 nate.
Dhe nuk eshte mosha qe e tregon se a eshte komunist apo jo,por ai eshte 100% komunist se rrjedh ne dejet e tij komunizmi dhe se eshte pasardhesi i denje i te jatiti biologjik,qe firmoste per varjen e poeteve dhe pasardhesi i babait shpirteror Enver Hoxhes,qe kur ne rinine e tij ishte i dyshimte me rolin e tij ne klubin "DINAMO"(sherbente si 80-lekesh).keshtuqe ai ,m.gj.s.ka nderruar ngjyrat(eshte bere YLBER),perseri eshte me i kuq se te kuqte.
Po edhe titulli qe paska marre,eshte si titulli qe mori Shqiperia ne kohen e ramizit-vendi me i mire i ushqyer(ne taehere ishim me tallona)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 22, 2009 1:03 pm nga gerrard

O Lida, po ē'jane keto o komente more e dashur, po nuk jemi ne rruge qe te shfryhemi ne kyte menyre, po do te jete edhe ashtu si thoni ju por duhet t'a mbajme veten. Nuk besoj se Berisha ka mollen magjike qe te na shpetoje te gjitheve, o te pakten kyte molle nuk e kemi pare keto 4 vite.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 22, 2009 1:48 pm nga ad

Gjate ketyre viteve ne drejtimin e Tiranes ka marre edhe titullin si, Gjate ketyre viteve ne drejtimin e Tiranes ka marre edhe titullin si, "kryetari i bashkise me i miri ne bote", nje ēmim i dhene nga Kombet e Bashkuara.
Rama nuk eshte politikani me i mire. U shpresua se do te ishte ne lartesine e duhur por vertetoi te kunderten. I mungojne shume cilesi per te qene i tille. Eshte teper konfuz ne qendrimet e tij, pra nuk mbeshtet ne nje vije te qarte politike. Eshte apatik. Ajo ēka eshte me negative ne personin e tij eshte se nuk i ka shpetuar akuzave per korrupsion dhe ku ka ze nuk esht pa gje. Rama eshte snob. I mungojne idete. Idete qe ai parashtron nuk jane te tijat por jane te gjetura neper tezat e teoricienteve te ndryshem shumica te deshtuara siē eshte teoria "pertej te majtes dhe te djathtes" apo ajo e "politikes re". Vleresimi qe ju dha para disa vitesh si kryetar beshkie me i mire ne bote kishte me teper karakter inkurajues dhe promovues per te dhe per Shqiperine. Shpesh here nderkombetaret perdorin menyra te tilla inkurajimi ndaj vendeve qe jane drejt rruges se integrimit. Pra kto lloj ēmimesh jane pak a shume si ēmimi i Eurovisionit ku asnjeher nuk fiton me i miri por jepet nje vlersim me karakter politik siē ka qen rasti i Ukraines, ai i Serbise etj.

Edituar pėr herė tė fundit nga Teuta nė Wed Apr 22, 2009 5:50 pm, edituar 1 herė gjithsej

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 22, 2009 1:54 pm nga lidabica

O gerrard po ti pse u shqetesoke kaq shume per ēka shkruaj une ?
vazhdo ti me te tuat,ketu sekush per vehte shkruan ,ti po deshe lexo po deshe vazhdo ,je i lire more ēun.
besoj se asgje n ga ato qe shkruaj une nuk jane rrena apo jo?
Dhe une nuk shfryej neper rruge se iku ajo pune (kur e terhoqem zvarre diktatorin).
Une prandaj shkruaj(nuk shfryj) per t'ja kujtuar vehtes dhe kujtdo qe do t'i kujtoje se ēna kane bere dhe se duan ende te bejne me ne keta pasardhes te devotshem te baballareve te tyre.Pasi po i harruam ,e morem vehten ne qafe.
Pa sa per Berishen ,po pse une n uk paskam rezerva?Aman ore zoteri por edhe te duam ne ,punet kurre nuk ecin vaj.dhe n.q.s. me ndjek nuk jam une more zoteri Berisha e s'paska tjeter Shqiperia,por sot per sot eshte e keqja me e vogel qe mund te jete per ne.Por zoteri se nuk psjtohem me Berishen ,e zeme tek pronat,por une se te jem gjalle nuk mund te shkoj e te pajtohem me pjellen e krimineleve,ē'thua ti more keshtu,te pranoj Edi Ramen ,une?????Mos e dhente ZOTI,qofte edhe ndonje te majte tjeter.Mos more,ata jane
MALLKIMI I SHQIPETAREVE

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi