ILIRIADA PORTAL

Gjyqi, 21 shtete deklaratė pro Kosovės

Shko poshtė

22042009

Mesazh 

Gjyqi, 21 shtete deklaratė pro Kosovės
Hagė -Tė paktėn njėzetenjė shtete, ka dėrguar nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė deklaratat e tyre por shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Ndėrsa pėr Serbinė, ky numėr ka arritur nė 13 deklarata tė tilla. Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė nė Hagė ka bėrė tė ditur se 35 shtete kanė dėrguar deklaratat e tyre me shkrim (pėrfshi edhe Kosovėn), lidhur me pyetjen se a ka qenė nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare shpallja e njėanshme e pavarėsisė sė Kosovės.

Nė mesin e shteteve tė cilat kanė deponuar deklarata me shkrim – nėpėrmjet tė cilave ato deklarohen rreth ligjshmėrisė sė pavarėsisė sė Kosovės – nuk gjenden fare Italia dhe Greqia. Pėr tė parėn ėshtė thėnė se do tė deklarohet nė favor tė Kosovės, ndėrsa pėr tė dytėn nė favor tė Serbisė. Nė favor tė Kosovės - konkludim qė nxirret nga fakti se kėto shtete e kanė njohur Kosovėn - janė deklaruar: SHBA-tė, Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Japonia, Ēekia, Zvicra, Shqipėria, Austria, Finlanda, Polonia, Luksemburgu, Estonia, Norvegjia, Holanda, Sllovenia, Letonia, Irlanda, Danimarka, Maldivet dhe Sierra Leone.

Ndėrkaq, nė favor tė Serbisė janė deklaruar - shtetet qė nuk e kanė njohur Kosovėn: Rusia, Kina, Qipro, Rumania, Egjipti, Sllovakia, Libia, Spanja, Irani, Brazili, Argjentina, Azerbajxhani dhe Bolivia. Deri mė 17 korrik shtetet pjesėmarrėse nė kėtė proces kanė kohė tė deponojnė komentet e tyre rreth deklaratave tė njėri-tjetrit. Telegrafi/start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi