ILIRIADA PORTAL

Berisha: Ku ngjason PD-ja ime me Partinė Komuniste Kineze

Shko poshtė

22042009

Mesazh 

Berisha: Ku ngjason PD-ja ime me Partinė Komuniste Kineze
Kryeministri dhe kryetari i Partisė Demokratike, Sali Berisha, vazhdon tė jetė i bindur pėr ngjashmėri dhe tė pėrbashkėta thelbėsore midis partisė qė ai drejton dhe Partisė Komuniste Kineze. Ashtu siē bėri edhe njė vit mė parė, Berisha, gjatė vizitės sė tij tė djeshme, ka insistuar se PD-ja qė ai udhėheq prej 17 vjetėsh ka shumė ngjashmėri me Partinė Komuniste Kineze, qė qeveris Kinėn prej dhjetėra vitesh. Sipas Berishės, Partia Demokratike dhe Partia Komuniste Kineze kanė ndryshuar Shqipėrinė dhe Kinėn. “Partia Demokratike e Shqipėrisė dhe Partia Komuniste Kineze kanė realizuar ndryshime rrėnjėsore nė vendet e tyre me programet e paraqitura”, - u shpreh Berisha menjėherė pasi arriti tė ngjiste 1500 shkallė tė Murit tė madh Kinez. Madje pėr kėtė ai u vlerėsua edhe me njė certifikatė nga autoritetet vendore, pasi, sipas tyre, asnjė kryeministėr i huaj qė kishte vizituar Murin e madh Kinez, nuk kishte arritur tė ngjiste kaq shumė shkallė. Por edhe kėtė arritje personale, Berisha nuk ka hezituar ta paralelizojė me fushatėn elektorale. “Ngjitja ėshtė gjithnjė e kėndshme, tė lodh, por tė lartėson. Miku im kinez mė thotė se ėshtė ngjitja mė e lartė qė ka bėrė njė kryeministėr tek ky mur. Iu pėrgjigja se kjo ngjitje ėshtė njė ngjitje sa kulturore, aq dhe elektorale”, - u shpreh Berisha.
Pėrsa u pėrket takimeve zyrtare nė Kinė, kryeministri Berisha ka hedhur idenė e krijimit tė njė zone tė lirė ekonomike pėr sipėrmarrjet kineze qė do tė investojnė nė Shqipėri. Kėtė propozim kreu i qeverisė shqiptare e bėri gjatė njė takimi me presidentin kinez, Hu Jintao, ku u tregua i gatshėm t’u ofrojė investitorėve tė mėdhenj kinezė lehtėsira fiskale.
marre nga gazeta albania
avatar
gerrard

Numri i postimeve : 280
Reputation : 5
Points : 17515
Registration date : 02/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Berisha: Ku ngjason PD-ja ime me Partinė Komuniste Kineze :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Apr 22, 2009 4:11 pm nga nardlushnja

ha ha ha ha h

Ta bejme shqiperine si kinen..... urraaaaaaa.
Dikur saliu premtonte se shqiperine do ta bente si evropa apo amerika......por nje jete te tere libra komuniste ka lexur dhe vepra te Enverit ,stalinit apo mao ce dunit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi