ILIRIADA PORTAL

Aksioneri i Vizion Plus, pronar i gazetes me antishqiptare, Politika e Beogradit

Shko poshtė

23042009

Mesazh 

Aksioneri i Vizion Plus, pronar i gazetes me antishqiptare, Politika e Beogradit
Bashkepronari i televizionit lokal "Vizion Plus" eshte bashkepronar edhe i gazetes me antishqiptare ne Ballkan, "Politika", nje e perditshme qe botohet ne Beograd. Kjo gazete njihet boterisht per shkrimet kunder kombit shqiptar, mjafton te kujtojme komentin e saj te fundit ne diten e anetaresimit te Shqiperise ne NATO, nje ngjarje qe u pershendet edhe nga mbare vendet e rajonit.

Si per cudi, kjo gazete, ne kete dite, shkruante se: "Nese fituesi i luftes ne Kosove eshte mafia shqiptare, e cila zyrtarisht ka fituar shtetin e vet me ndihme te aviacionit te NATO-s, atehere, Aleanca, ne festimin e 60-vjetorit nuk ka ndonje shkas per te fituar. Sepse anetaresimi i Shqiperise ne te, me shume do ta dobesoje sesa do ta forcoje NATO-n, pasi Shqiperia dhe Kroacia jane shfrytezuese te sigurise, e nuk e ofrojne ate". Tjeter sehir do te bente kjo gazete, kur Kosova perkujtonte ngjarjet e dhunshme te 17 marsit te vitit 2004, kur secila nga palet e perfshira ne konflikt ndjente ndoshta pendese per valen shperthyese qe shenoi mbi 20 viktima. Shkrimi i saj ne pervjetorin e katert te kesaj ngjarje do te mbante titullin "Dhuna Shqiptare u shperblye me shtet". Krahas mllefit, faqet e kesaj gazete mbajne shkrime qe nxisin Beogradin te ashpersoje qendrimin e saj ne lidhje me marredheniet e reja mes Shqiperise dhe Kosoves. Ne 24 janar te ketij viti, gazeta "Politika" e Beogradit, i kerkon qeverise serbe te reagoje ndaj idese per nderprerjen e regjimit kufitar mes Kosoves dhe Shqiperise.

Por bashkepronari i kesaj gazete dhe i televizionit lokal shqiptar, Vizion Plus, eshte gjithashtu pronar i 100 % te aksioneve te nje tjeter gazete antishqiptare ne rajon, "Dnevnik" i Maqedonise. Me 17 maj te vitit te shkuar, ne kohen kur Shqiperia dhe Maqedonia shenonin marredhenie te shkelqyera si partnere ne Karten e Adriatik 3 dhe si vende qe shpresonin anetaresimin e njekohshem ne NATO, gazeta "Dnevnik" e bashkepronarit te "Vizion Plus", kishte ne faqet kryesore edhe shkrimin ku sulmonte Kryeministrin shqiptar pse ky kerkoi qe te festonim se bashku pervjetorin e Lidhjes shqiptare te Prizrenit.

Mesa duket, pronesia e njejte tashme e gazetave me antishqiptare, si "Politika" e Beogradit, apo "Dnevnik" e Shkupit dhe televizionit "Vizion Plus" te Tiranes, shpjegojne edhe qendrimet me te fundit antikosovare te ketij televizioni, qofte kunder rruges Durres-Kukes, qofte kunder licences se celularit te 4-t qe u fitua nga Telekomi i Kosoves ne tenderin e hapur nderkombetar, ku ajo ofroi 7.2 milione euro per kete licence, kundrejt 5 milione qe ofroi firma tjeter qe dyshohet se ka lidhje me nje prej ortakeve te "Vizion Plus".

Erjona Suma
koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Aksioneri i Vizion Plus, pronar i gazetes me antishqiptare, Politika e Beogradit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Apr 23, 2009 1:48 pm nga lidabica

po kush eshte ky ,Genci Dulaku Shocked ,cbehet keshtu me kete shqiptar te gjore qe vetem per para te shese.....vehten deri ne antishqiptari Shocked

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 23, 2009 7:20 pm nga dini

Erjona faleminderit pėr kėto lajme qė as nė ėnderr si kisha menduar.
Ore q`ėshtė ky biznes qė ne njerėzit e thjesht nuk ja kemi haberin?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 23, 2009 8:28 pm nga ad

Genci Dulaku

Kompania: “Edil Al-It”

Adresa: Tiranė

Rendi: 36

Aktiviteti: Ndėrtim

Biznesi i ndėrtimit ka gjetur njė zhvillim tė jashtėzakonshėm pas rėnies sė komunizmit. Mirėpo nė shumėsinė e kompanive tė mėdha, vetėm njė arrin nė 10 mė tė mirat pėr dy vjet me radhė. “Edil Al-It” e administruar nga Genci Dulaku kryen aktivitetin e saj kryesisht nė Tiranė, e njė pjesė e konsiderueshme tė ndėrtimeve tė reja tė kryeqytetit qė prej viteve tė para tė tranzicionit mbajnė nėnshkrimin e “Edil Al-It” dhe tė aksionarit kryesor, Genci Dulaku. Sot kjo kompani ka shtrirė aktivitetin e saj edhe nė fushėn e mediave, ku z. Dulaku ka pronėsinė e televizionit “Vizion ” dhe bashkėpronėsinė e gazetės “Albania”.
shkeputur nga artikulli 10 mė tė pasurit e Shqipėrisė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 24, 2009 1:42 am nga lidabica

keta jane 3 vellezer njeri eshte Tan dulaku(edhe ky shume i fuqishem ne biznesin e ndertimit),kane edhe 1 vella tjeter (s'ja di emrin),ehuuu keta hyjne tek shume te pasurit ne Shqiperi....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Oct 09, 2009 9:36 pm nga gazetare

mbas disa kerkimesh qe kam bere kam gjetur qe nuk eshte e vertete qe jane pronare te gazetes anti-shqiptare.Cdo gje duhet te verifikohet perpara se te nxirret sepse kjo gje kompromenton seriozitetin e gazetarve dhe mund ti shkaktoj dhe deme personit ne fjal.keshtu qe mos u merrni me lajme nga kafenet e shqipris.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Oct 09, 2009 9:40 pm nga lajm

ky lajm esht marre nga gazeta koha jon e cila eshte ne pronesine e televizonit klan.televizoni klan perher eshte perjekur te hedhi balt mbi vellezerit dulaku sepse mesaduket pronari, aleksander frangaj ka inatet e veta.asnjeher mos i besoni mediave sepse gjithmone fshehet nje biznesmen qe e perdor per arsyet e veta.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Dec 06, 2009 3:04 pm nga Tani

Per te gjithe ata qe duan qe te kene me shume detaje mbi kete artikull do ta gjeni te verteten tek

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Dec 06, 2009 4:16 pm nga bulqizaku

o tani na e bjer tverteten ktu

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi