ILIRIADA PORTAL

Politike / Bojaxhi kritikon skicat nė anglisht tė Ramės pėr planin urbanistik

Shko poshtė

23042009

Mesazh 

Politike / Bojaxhi kritikon skicat nė anglisht tė Ramės pėr planin urbanistik
Drejtori i Pėrgjithshėm, i KESH-it, Gjergji Bojaxhi nė cilėsinė e anėtarit tė Kėshillit Bashkiak tė Tiranės, ka deklaruar se janė bėrė shkelje tė mėdha nė dhėnien e lejeve tė ndėrtimit, duke pasur konflikt interesi, sepse ata qė kanė marrė leje ndėrtimi janė anėtarėt e familjes sė Ramės. Bojaxhi thekson se mazhoranca ka filluar tė kritikojė Ramėn shumė kohė mė parė pėr lejet e ndėrtimit. “Nuk ėshtė ēėshtje politike nė sensin e fushatės, jemi tė shqetėsuar me mėnyrėn sesi me transparencėn e tij trajton lejet e ndėrtimit, ėshtė pėrfolur prej tetė vitesh pėr planin rregullues tė Tiranės”, deklaron Bojaxhi, duke shtuar se kjo ēėshtje ėshtė bėrė aq kritike saqė dhe grupi parlamentar i PD ka vendosur tė ngrejė komisionin hetimor. Ndėr tė tjera, kreu i KESH, akuzon edhe iniciativėn e fundit tė kryebashkiakut Ramės me paraqitjen e planit rregullues nė anglisht, qė ende nuk ėshtė pėrkthyer nė shqip.
Pėrsa i pėrket lejeve tė ndėrtimit, ai thekson se kritikat ndaj tyre kanė ardhur nė mėnyrė tė vazhdueshme, ku pėrmend kėtu kritikėn e bėrė personalisht pėr Ramėn para disa kohėsh nė lidhje me ngritjen e njė pallati mbi digėn e liqenit. “Ka dy probleme me lejet e ndėrtimit. Ka rreth 6 muaj qė KRRT nė parim ka kaluar planin rregullues tė Tiranės, miratuar dhe nga anėtarėt tanė duke i vėnė kusht pėr tė pasur disa pėrmirėsime. Askush nuk di gjė pėr planin dhe pėr sugjerimet qė janė hedhur. Nuk dimė nėse ky plan ka pasur ndryshime, ky plan ende nuk i ėshtė bėrė me dije qytetarėve tė Tiranės”, ka deklaruar Bojaxhi.
Sipas tij, nuk mjafton vėnia e disa faqeve nė qendėr tė Tiranės nė anglisht, pėr tė shpjeguar sesi do tė zhvillohet Tirana. Por, ai thekson se plani rregullues i metropolit, qė ka pėrfshirė komunat rreth Tiranės, banorėt e kėtyre komunave nuk kanė marrė versionin nė gjuhėn shqipe, dhe kėtu sipas ai veēon mungesėn e transparencės. “Ėshtė pėr t’u pėrgėzuar fakti i vėnies sė hartave nė kryeqytet, por kjo nuk mjafton qė kjo tė kalojė dhe nuk mjafton qė Rama tė mbledh banorėt e njė zone e t’i flas si t’i dojė qejfi. Lidhur me kėtė Bojaxhi shton se banorėve duhet tu jepen materialet dhe tu lihet kohė pėr tė shprehur mendimet e tyre. “Problemi tjetėr ėshtė tek fakti qė lejet e ndėrtimit tė dhėna kanė konflikt interesi. Njė anėtar i KRRT, i propozuar nga vet Rama pėr tė qenė anėtar i tij, miraton leje pėr anėtarėt e familjes sė tij”, veēoi Bojaxhi.
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi