ILIRIADA PORTAL

Aplikimi nė BE, Franca mbėshtet Shqipėrinė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

24042009

Mesazh 

Aplikimi nė BE, Franca mbėshtet Shqipėrinė
Paris - Franca mbėshtet kėrkesėn pėr kandidimin e Shqipėrisė nė BE, si dhe procesin e liberalizimit tė vizave pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve shqiptarė, bazuar nė reformat e realizuara. Deklarata ėshtė bėrė nga ministri i Jashtėm francez Berndard Kushner gjatė njė takimi me kryeministrin Sali Berisha. Kushner pėrgėzoi Kryeministrin Berisha dhe qeverinė shqiptare pėr reformat jashtėzakonisht tė shpejta dhe efikase.

"Zhvillimi i Shqipėrisė dhe reformat e thella qė e kanė ndryshuar rrėnjėsisht atė, janė nė sytė e tė gjithėve dhe e gjithė bota po sheh kėto ndryshime"-, u shpreh ai. Z Kushner nėnvizoi veēanėrisht luftėn shumė efikase dhe tė suksesshme me zero tolerancė, kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit.

Tashmė Shqipėria, u shpreh z. Kushner, ka njė imazh tė ri nė sytė e Europės dhe gjithė botės dhe ajo ėshtė njė vend i sigurt, ku tė gjithė investitorėt francez, por edhe turistėt, e vizitojnė me kėnaqėsi atė.

Duke u ndalur nė investimet nė Shqipėri, Kryeministri Berisha siguroi se qeveria shqiptare dhe gjithė institucionet e saj, do tė vazhdojnė tė mbėshtesin me tė gjitha mėnyrat investitorėt e huaj, nė mėnyrė qė investimet e tyre nė vendin tonė tė jenė njė histori suksesi. Nga ana e tij, z. Kushner tha se ai vet do tė organizonte shumė shpejt njė delegacion me pėrfaqėsues mė tė lartė tė biznesit francez, tė cilėt do tė vizitojnė Shqipėrinė.

Ata do tė njihen nga afėr me potencialet e mėdha tė vendit, duke paraqitur edhe projekte tė qarta dhe tė sakta bashkėpunimi, nė fushėn e energjetikės, nė shfrytėzimin e pasurive minerale, nė fushėn e turizmit, duke qenė se Franca ka si traditė ndėrtimin e resorseve turistike nė botė, si dhe nė fusha tė tjera.

Kryeministri Berisha e falėnderoi zotin Kushner pėr angazhimin e tij personal pėr tė udhėhequr delegacionin e biznesit francez nė kėtė vizitė shumė tė rėndėsishme. Duke u ndalur nė ecurinė e suksesshme tė reformave ekonomike nė Shqipėri, Ministri i Jashtėm Kushner tha se ato janė arritur falė punės sė qeverisė nė fushėn ekonomike, nė legjislacionin fiskal, nė krijimin e njė klime tė favorshme pėr biznesin, krijimin e njė imazhi tė ri pėr vendin, falė luftės me zero tolerancė kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar, etj.

Ministri i Jashtėm francez Kushner shprehu pėrgėzimet e tij pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO dhe tha se projekti tjetėr madhor ėshtė integrimi i saj nė Bashkimin Europan, ku 70 pėr qind e shqiptarėve e dėshirojnė dhe e mbėshtesin atė. Kjo mbėshtetje ėshtė njė motivim i madh pėr qeverinė pėr tė ecur mė tej nė kėtė drejtim.
Kryeministri Berisha u shpreh se sė shpejti qeveria shqiptare do tė paraqesė aplikimin e kandidaturės pėr nė BE dhe se qeveria shqiptare e sheh kėtė proces si njė proces tė vazhdueshėm dhe tė pandalshėm, tė bazuar nė meritat e reformave tė realizuara nė vend.

Nga ana e tij, ministri i Jashtėm Kushner tha se rruga qė po ndjek qeveria shqiptare, duke e quajtur procesin e integrimit nė BE tė vazhdueshėm dhe tė pandalshėm dhe tė bazuar nė meritė, ėshtė rruga mė e matur e zgjedhur prej saj. Ai theksoi se ėshtė shumė i rėndėsishėm fakti qė qeveria shqiptare nuk po ndalet dhe po vazhdon nė ruajtjen, thellimin dhe forcimin e kėtyre meritave dhe reformave.

Ndėrkohė, edhe nė konferencėn pėr shtyp qė pasoi takimin mes Kryeministrit Berisha dhe Ministrit tė Jashtėm francez, z. Kushner, duke iu pėrgjigjur interesimit tė medias, z. Kushner u shpreh qartėsisht se Franca mbėshtet kėrkesėn pėr kandidimin e Shqipėrisė nė BE, si dhe procesin e liberalizimit tė vizave pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve shqiptarė, bazuar nė reformat e realizuara.

Tė dy personalitetet u ndalėn edhe nė diskutimin e projekteve tė pėrbashkėta nė fushėn kulturore, tė arsimit, etj.Nė takim u diskutua edhe pėr zhvillimet nė rajon dhe nė Kosovė, ku tė dy personalitetet ndanė tė njėjtin mendim se autoritetet e Kosovės po veprojnė me maturi dhe me durim, duke e orientuar vendin nė rrugėn drejt zhvillimit ekonomik dhe reformave nė vend, si dhe drejt njė politike pėr paqe e harmoni me fqinjėt dhe bashkėjetese ndėr etnike.

Gjithashtu, bisedimet mes dy personaliteteve kanė vijuar edhe nė njė takim tet a tet dhe nė drekėn zyrtare tė shtruar pėr nder tė Kryeministrit Berisha. Pas bisedimeve, Kryeministri Berisha dhe Ministri i Jashtėm i Francės Kushner dhanė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp.
start
avatar
emigranti

Numri i postimeve : 894
Reputation : 5
Points : 19534
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Aplikimi nė BE, Franca mbėshtet Shqipėrinė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 5:37 pm nga blu

Ti duhet te jesh LEO qe del te ALDO te KLANI, homo .Me ENVERIN preshin e mbanit ne goje e nga mbrapa 50 vjet e prape preshin e keni ne goje.Na moj LEO te kam gjet nje fustan , duhet te shkoj shume.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:47 pm nga ADMIN

blu shkruajti:Ti duhet te jesh LEO qe del te ALDO te KLANI, homo .Me ENVERIN preshin e mbanit ne goje e nga mbrapa 50 vjet e prape preshin e keni ne goje.Na moj LEO te kam gjet nje fustan , duhet te shkoj shume.
KJO ESHTE E BUKUR

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 6:23 pm nga nardlushnja

Ne kohe te Enverit preshin e mbanit ju te persekutuarit dhe kulaket,prandaj edhe nuk e doni se ua beri prapanicen shoshe.
Une jam nardlushnja dhe te kam q.... ty dhe kush te ka pjelle ty.Sa per homo je ti dhe dukesh se nuk prezantohesh bythe shoshe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi