ILIRIADA PORTAL

BE krijon forumin e integrimit tė emigrantėve

Shko poshtė

25042009

Mesazh 

BE krijon forumin e integrimit tė emigrantėve
Nė faqen e internetit (www.integration.eu) mund tė prezantohen ndėr tė tjera, koncepte tė suksesshme projektesh integruese si dhe pasqyra e situatės nė vendet e veēanta. Nė forumin e integrimit mund tė komunikojnė dhe tė kėmbehen me njėri-tjetrin institucionet e BE-sė dhe organizatat e shoqėrisė civile. Forumi i ri i integrimit u mblodh tani pėr herė tė parė nė Bruksel (20./21.4.). Por kohėrat pėr emigrantėt janė tė vėshtira: Nė krizėn ekonomike shumė shtete kursejnė psh nė kurset e gjuhės.
Kriza ekonomike nė BE ka mbėrritur tek migrantėt. Qofshin vjelės luleshtrydhesh nė Spanjė, apo punėtorė ndėrtimi nė Britaninė e Madhe - konjunktura po bie, papunėsia po rritet, tani spanjollėt mbledhin vetė luleshtrydhet dhe nevojė pėr fuqi punėtore nė ndėrtimtari, nuk ka. „Shifra me tė vertetė tė sakta nuk ka, por ka tendenca fare tė qarta. Dyndja psh nga rajonet e Afrikės sė Veriut pėr nė Spanjė shpjegohet me atė, qė ka patur njė kėrkesė tė madhe nė sektorin e rrogave tė ulėta."...thotė Mekonnen Meshgena i fondacionit Heinrich-Bėll, qė financohet nga Partia e Tė gjelbėrve. Meshgena ėshtė ekspert pėr migracionin dhe ėshtė anėtar i forumit tė BE-sė pėr Integrimin. Kėtu takohen ekspertė nga Komisioni Evropian dhe OJQ-tė. Kjo ėshtė mbledhja e parė zyrtare e forumit.
Kohėrat nuk kanė si bėhen mė tė kėqija. Sepse jo vetėm tregjet e punės janė nė vėshtirėsi, edhe buxhetet shtetėrore. Nė disa vende anėtare autoritetet shkurtojnė kurset gratis tė gjuhės, ankohen punonjėsit e organizatave humanitare. Dhe toni kundėr tė ardhurve ashpėrsohet. Conny Reuter, president i „Social Platform", njė lidhje e organizatave tė shumta tė ndihmės si Caritas apo Diakonie: „Ēfarė presim ne nga ky forum? Shumė, por jo tepėr shumė. Ajo qė ne presim ėshtė nė rradhė tė parė, qė tė kemi mė nė fund njė forum pėr Migrationin dhe integrimin. Tė kemi forumin, ku tė mblidhen organizatat shoqėrore civile, migrantėt dhe organizatat e migrantėve plus instituticionet, dhe tė zhvillojnė njė dialog me tė vertetė tė sinqertė pėr politikėn europiane tė integrimit. Sepse dilema, nė tė cilėn ndodhemi ėshtė, se integrimi dhe migrimi shihen me parė nė rrafshin nacional dhe secili vend pėrpiqet, tė gjejė zgjidhjen e vet."
Jo vetėm tregjet e punės, por edhe buxhetet shtetėrore janė nė vėshtirėsi. Nė disa vende anėtare tė BE-sė autoritetet shkurtojnė kurset gratis tė gjuhės.
Por tani edhe OJQ-tė duhet tė japin kontributin e tyre. Ato interesohen pėr njė integrim tė shpejtė ekonomik. Integrimi dhe puna shkojnė bashkė, thotė Mekonnen Meshgena i fondacionit Bėll. Nė kohė tė vėshtira ekonomike sektori i rrogave tė ulėta ėshtė veēanėrisht i prekur - dhe nė kėtė mėnyrė migrantėt. Por atė e zemėron fakti, qė brezi i dytė apo i tretė i tė ardhurve vazhdon tė vuajė nga krizat, sepse ato bėjnė mė shumė punė tė rėndomta: „Psh po tė shohim SHBA-tė ėshtė e zakonshme qė shumica e tė sapoardhurve, apo emigrantėve tė punojnė nė sektorin e rrogave tė ulėta. Por fėmijėt e tyre e arrijnė kėrcimin nė shtresėn e mesme."
Shekulli
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi