ILIRIADA PORTAL

BE, plani per te hequr vizat deri mė 1 korrik

Shko poshtė

28042009

Mesazh 

BE, plani per te hequr vizat deri mė 1 korrik




Cekia do te kembengule qe heqja e vizave me vendet e Ballkanit Perendimor, te ndodhe para 1 korrikut, kohe ne te cilen mbyllet Presidenca ceke e BE. Keshtu ka deklaruar per mediat serbe, Erhard Busek, Keshilltar per Zgjerimin ne Presidencen ceke, sipas te cilit heqja e regjimit deri ne fund te ketij viti eshte reale. Diplomati austriak, njohes mjaft i mire i Ballkanit, tha se Cekia do te beje gjithcka qe mundet, qe ky regjim te hiqet ne fund te ketij 6-mujori. Ai theksoi se Presidenca ceke po ushtron presion ndaj vendeve te bllokut prej 27 anetaresh, per heqjen e vizave, e po ashtu edhe ndaj vendeve te Ballkanit qe te permbushin kushtet e kerkuara. "Per momentin duket se deri ne fund te 2009-es regjimi i vizave do te hiqet", eshte shprehur Busek, duke theksuar se Presidenca ceke do te ushtroje presion e do te beje gjithcka qe kjo te ndodhe ne korrik. Heqja e vizave me vendet e Ballkanit ishte nje nisme e Italise dhe vendeve te BE nga Evropa Qendrore e Lindore. Pak dite me pare 8 vende te BE ne nje leter derguar KE kerkuan heqjen urgjente te vizave me te gjitha vendet e Ballkanit. Nje kerkese e tille eshte perkrahur disa here edhe nga komisioneri per zgjerim Olli Rehn, i cili dukshem ka dale pro heqjes regjimit te vizave me te gjitha vendet e Ballkanit. I cili ka nenvizuar dhe se fundmi, para Parlamentit Evropian se perspektiva evropiane eshte rruga e vetme e perparimit te Ballkanit, drejt paqes dhe stabilitetit. Duke kerkuar dhe bere thirrje keshtu, per integrimin e rajonit ne BE. Sipas Rehn, Brukseli nuk duhet te guxoje te mos marre ne konsiderate zgjerimin e bllokut, pavaresisht ceshtjeve te rendesishme qe ka ne axhenden e tij. Pas thirrjes pozitive dhe per Shqiperine ne rrugen e saj drejt anetaresimit ne BE nga Rehn, Parlamenti Evropian, disa dite me pare, miratoi nje rezolute te posacme per integrimin e Ballkanit Perendimor. Parlamenti Evropian thekson se pas permbushjes se kritereve nuk do te kete me vonesa per pranimin e ketyre vendeve. Si dhe konsideron si shume te rendesishem liberalizimin e vizave me Ballkanin, proces qe do te bente te mundur afrimin e Ballkanit me BE. Ne rezolute, theksohet se vendet e Ballkanit, perfshire dhe Shqiperia, duhet te plotesojne kriteret e Kopenhagenit dhe anetaresimi i secilit prej tyre do te varet nga plotesimi i kritereve. Sipas rezolutes, eshte e nevojshme zgjidhja e ceshtjeve konfliktuale ne Ballkan, plotesimi i kritereve per liberalizimin e vizave, bashkepunimi me Gjykaten e Hages, dhe bashkepunimi nderparlamentar, mes Parlamentit Evropian dhe parlamenteve te vendeve Ballkanike.
Koha Jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

BE, plani per te hequr vizat deri mė 1 korrik :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:49 pm nga lidabica

Shpresoj dhe besoj se Shqiperia do t'i beje mire "detyrat e shtepise",ne menyre qe te marrim nota te mira dhe pastaj ....kemi levizjen e lire,sa mire Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 6:19 am nga ADMIN

Pa diskutim qe do te jemi shume te kujdeseshem ,besoj se do te marrin nje cike kohe por pa tjeter do te dalim fitimtar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 9:43 am nga lidabica

cheers

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 3:51 pm nga ad

Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi