ILIRIADA PORTAL

Shqipėria dorėzon kėrkesėn pėr aplikim pėr nė BE

Shko poshtė

28042009

Mesazh 

Shqipėria dorėzon kėrkesėn pėr aplikim pėr nė BE
Pragė-Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha ka dorėzuar para pak momentesh nė Pragė tė Ēekisė, kėrkesėn e Shqipėrisė pėr tė qenė vend kandidat pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Gjatė fjalės sė tij, Berisha theksoi se ky ėshtė njė moment i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė dhe kombin shqiptarė. “Mbi 90% e shqiptarėve janė pro integrimit nė Bashkimin Evropian”-tha Berisha gjatė fjalės sė tij, duke shtuar se kjo kėrkesė vjen pas njė periudhe tė errėt komuniste.

“Sot, unė vij kėtu pėr tė dorėzuar kėrkesėn e Shqipėrisė pėr aplikimin pėr tė marrė statusin e vendit kandidat nė Bashkimin Evropian. Falė punės sė Shqipėrisė dhe miqve evropianė, qė kanė bėrė njė punė tė madhe, duke nisur nga pika fillestare 17 vjet mė parė, jemi sot kėtu”-tha kreu i qeverisė shqiptare. Ai shtoi se Shqipėria ka treguar sot se pėrfaqėson njė demokraci funksionale, ku kriteret e Kopenhagėn, respektohen vazhdimisht.

“Shqipėria ka njė ecuri tregu tė konsoliduar, qė vazhdon me njė ritėm tė zhvillimit ekonomik. Tani Shqipėria ėshtė bėrė me tė vėrtetė njė vend joshės pėr investitorėt e huaj”-tha Berisha, ku ka nėnvizuar se vetėm gjatė vitit 2008 dhe nė fillim tė vitit 2008, Shqipėria ka thithur 3.5 deri nė 4 miliardė euro investim nga investitorėt e huaj.

Kryeministri shqiptar tha se “dua t’iu siguroj, se Shqipėria e merr kėtė moment si njė obligim tė madh”. Kryeministri shqiptar Sali Berisha ėshtė i shoqėruar nė kėtė ceremoni nga ministri i Jashtėm Lulzim Basha, dhe ministrja e Integrimit Majlinda Bregu

Kryeministri ēek Mirel Topolanek i ka uruar Shqipėrisė, pėr kėtė vendim, duke theksuar se Shqipėria ėshtė nė tė njėjtėn linjė me Ēekinė, disa vite mė parė. Ai ka ofruar mbėshtetjen e vendit tė tij nė rrugėn e integrimit.

Ndėrsa drejtori i Zyrės pėr Zgjerim nė BE, Michael Leigh tha se Shqipėria ka bėrė reforma tė rėndėsime, duke filluar veēanėrisht qė nga viti 2006.

“Shqipėria ka bėrė pėrparim tė vazhdueshėm nė reformat ekonomike, qė nga viti 2006. Ka pasur reforma nė sektorė kyē politik. Shqipėria ka realizuar njė gurė tė madh kilometrik. Tashmė i takon Kėshillit tė BE-sė pėr tė vazhduar mė tej”-theksoi ai nė konferencėn pėr shtyp tė mbajtur nė Pragė.

Ai ka shtuar, se tashmė prova mė e rėndėsishme ėshtė mbajtja e zgjedhjeve parlamentare tė qershorit si dhe forcimin i ligjit. Pas marrjes sė kėrkesėn, Leigh shtoi se Komisioni Evropian do tė pėrgatis opinionin rreth aplikimit tė Shqipėrisė.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Shqipėria dorėzon kėrkesėn pėr aplikim pėr nė BE :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Apr 28, 2009 7:14 pm nga ADMIN

Dhe ata nuk kane as nje rruge tjeter per vec te na prenojne sa me pare ,dihet se do te anullojne proces pas procesit ,por nuk kane rruge tjeter

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 28, 2009 8:26 pm nga ad

Aplikimi na ēon nje hap me prane BE. eshte nje veprim i duhur ne momentin e duhur. Qeveria duhet pergezuar per kembenguljen qe tregoi ne kete drejtim.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 28, 2009 9:32 pm nga Drini

bravo berisha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 28, 2009 9:34 pm nga ADMIN

Teuta shkruajti:Aplikimi na ēon nje hap me prane BE. eshte nje veprim i duhur ne momentin e duhur. Qeveria duhet pergezuar per kembenguljen qe tregoi ne kete drejtim.
Teuta po me vjen shume mire qe e paske kuptuar se eshte nje veprim i duhur, ne kohen e duhur ,para pak koheve juve dhe flutura ishit plotsisht kunder kesaj aplikimi ,per arsye te ndryshme

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 29, 2009 2:10 pm nga ILIRI

Londėr-Britania e Madhe ka pėrkrahur vendimin e qeverisė shqiptare pėr tė aplikuar pėr statusin e vendit kandidat nė Bashkimin Evropian. "Britania pėrkrah aspiratat e Shqipėrisė pėr nė BE. Ne besojmė se e ardhmja e Ballkanit perėndimor ėshtė nė BE. Por ky nuk ėshtė njė proces qė do tė ndodhė brenda natės dhe ndryshime tė mėdha ende duhen bėrė para se Shqipėria tė plotėsojė tė gjitha kriteret. Ēdo aplikim pėr anėtarėsi nė BE gjykohet nė merita individuale dhe pėrballet me kritere tė qarta,"-tha zėdhėnėsi i qeverisė britanike.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 29, 2009 2:14 pm nga ADMIN

Nuk diskutohet qe do te kene shume pune drejte prenimit ,por duhet qe te jemi optimista ,aplikimi eshte shkalla e pare e ketij optimizmi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 30, 2009 9:25 am nga lidabica

PORTA shkruajti:Nuk diskutohet qe do te kene shume pune drejte prenimit ,por duhet qe te jemi optimista ,aplikimi eshte shkalla e pare e ketij optimizmi
Very Happy Very Happy Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi