ILIRIADA PORTAL

100 njerėzit mė me influencė nė botė

Shko poshtė

04052009

Mesazh 

100 njerėzit mė me influencė nė botė
Shkruar nga Revista “Time”
Revista “Time” boton listėn e pėrvitshme tė personaliteteve
Revista “Time” ka zgjedhur dhe kėtė vit ka zgjedhur 100 njerėzit mė me influencė nė botė. Lista pėrmban liderė shtetesh, artistė, sportistė e mendimtar qė kanė kontribuar pėr ndryshimin e botės. Persona tė rinj kanė hyrė nė listė, ndėrkohė qė tė tjerė s’ia kanė dalė tė jenė aty. Presidenti i ri amerikan Barack Obama ndodhet nė listė bashkė me bashkėshorten, Michelle, ndėrkohė qė ish-presidenti Bush nuk ėshtė nė listė pėr kėtė vit.
Lista e “Time” Lista u shfaq pėr herė tė parė nė vitin 1999 kur revista “Time” botoi 100 emrat e njerėzve mė me influencė nė shekullin e 20-tė. Duke qenė se kjo listė pati njė sukses tė menjėhershėm, revista vendosi nė vitin 2004 qė tė botonte nė mėnyrė tė pėrvitshme listėn e 100 njerėzve mė me influencė nė botė. Kjo listė shpesh herė ngatėrrohet si nder ndaj emrave tė pėrfshirė aty, por revista “Time” e ka bėrė shumė tė qartė se kėta njerėz influencojnė nė botė pėr mirė ose pėr keq.
Njerėzit e pėrfshirė nė kėtė listė ēdo vit u pėrkasin grupimeve tė liderėve dhe revolucionarėve, ndėrtuesve dhe titanėve, artistėve, shkencėtarėve, heronjve dhe ikonave. Edhe pse ēdo kategorie i jepet pothuajse rėndėsi e njėjtė me tė tjerat ndodh qė vit pas viti nė listė tė shfaqen emra tė njėjtė. Sidoqoftė rrallė herė ndodhe qė i njėjti emėr tė rishfaqet nė listė. Bill Gates dhe Oprah Winfrey bėjnė pėrjashtim duke u shfaqur katėr vite nė listėn e 100 personave mė me influencė nė botė. George Bush, Bill Clinton, Condoleezza Rice dhe Nelson Mandela janė shfaqur tre herė nė kėtė listė dhe rreth 17 personalitete tė tjera janė shfaqur dy herė.
Debatet
Fakti qė kryeministri britanik, Tony Blair nuk ka bėrė pjesė asnjėherė nė listėn e 100 njerėzve mė me influencė nė botė ka shkaktuar disa debate. Kryeredaktori i revistės “Time”, Michael Elliott e ka mbrojtur vendimin pėr tė pėrjashtuar Blair nga lista me justifikimin se as “Gerhard Schroder dhe Jacques Chirac nuk kanė bėrė pjesė nė listė. Kjo ėshtė njė listė qė pėrfshin personalitete nga e gjithė bota. Nėse nuk ka liderė politikė tė Evropės Perėndimorė kjo ndodh pėr faktin se ata nuk janė aq tė fuqishėm dhe me influencė nė kėtė kohė”.
Kriteret e pėrzgjedhjes
Nė vitin 2004 redaktorėt e “Time” identifikuan tri cilėsi tė shquara nė pėrzgjedhjen e 100 njerėzve mė me influencė. Fillimisht ishin ata qė kishin pushtet publik. Tė tjerėt, edhe pse mund tė mos jenė dėgjuar ndonjėherė nė publik, mund tė kenė influencė reale nė ngjarjet e mėdha tė kohės sonė. Pėr shembull Ali Husaini Sistani, cili ka njė veto nė planet pėr tė transferuar pushtetin nga ato qė pushtojnė vendin e tij tek njerėzit. Gjithsesi, ka tė tjerė qė kanė influencė nė jetėn tonė nėpėrmjet shembullit tė tyre moral. Mjafton tė kemi parasysh Nelson Mandela-n dhe vullnetin e tij pėr tė lėnė presidencėn e Afrikės sė Jugut pas njė mandati tė vetėm. Nė vitin 2007, njė prej redaktorėve tė revistės “Time” e bėri sėrish tė qartė se lista nuk kishte tė bėnte me njerėzit mė tė fuqishėm, mė popullorė apo mė seksi, por me njerėzit mė me influencė duke u shprehur: “Influenca ėshtė shumė e vėshtirė tė matet dhe ajo ēfarė kėrkojmė ne janė njerėzit, idetė, shembulli, talenti, zbulimet e tė cilėve transformojnė botėn nė tė cilėn jetojmė. Po, ka presidentė dhe diktatorė qė mund ta ndryshojnė botėn nėpėrmjet urdhrave, por ne jemi mė tė interesuar nė novatorė si Monty Jones, shkencėtari nga Sierra Leon, i cili zhvilloi njė lloj orizi qė mund tė ndihmojė bujqėsinė afrikane. Apo heronj si mjeshtri i shahut rus, Garry Kasparov, i cili po udhėheq njė betejė tė vetmuar pėr demokraci mė tė madhe nė Rusi.
Putin, si njeriu i vitit
Para dy vjetėsh pati shumė debate pėr zgjedhjen e Putin si njeriu i vitit. Njeriu i vitit qė zgjidhet nga revista “Time” nuk ėshtė dhe nuk ka qenė kurrė njė titull honorifik. Nuk ėshtė miratim. Nuk ėshtė konkurs popullariteti. Mė saktė mund tė pėrshkruhet si njė pranim objektiv i botės ashtu siē ėshtė realisht dhe tė individėve e forcave mė tė pushtetshme qė i japin formė kėsaj bote, pėr mirė a pėr keq. Ėshtė mė sė fundmi pėr udhėheqjen e guximshme, lidershipin qė ndryshon faqen e botės. Putin nuk ėshtė njė bojskaut. Ai nuk ėshtė demokrat nė asnjė prej mėnyrave tė perėndimit. Ai nuk ėshtė modeli i fjalės sė lirė. Ai ėshtė mbi tė gjitha pėr stabilitet, stabilitet para lirisė, stabilitet para zgjedhjes, stabilitet nė njė vend qė zor se e ka parė njė gjė tė tillė pėr rreth njėqind vjet.
1. Edward Kennedy
2. Gordon Brown
3. Christine Lagarde
4. Thomas Dart
5. Avigdor Lieberman
6. Joaquķn Guzmįn
7. Nouri al-Maliki
8. Hillary Clinton
9. Susilo Bambang Yudhoyono
10. Boris Johnson
11. Norah al-Faiz
12. Elizabeth Warren
13. Paul Kagame
14. Nicolas Sarkozy
15. Angela Merkel
16. Wang Qishan
17. Xi Jinping
18. David McKiernan
19. Ashfaq Kayani
20. Barack Obama
21. The Twitter Guys
22. T. Boone Pickens
23. Ted Turner
24. Tessa Ross
25. Carlos Slim
26. Brad Pitt
27. Meredith Whitney
28. Suze Orman
29. Lauren Zalaznick
30. Timothy Geithner
31. Nandan Nilekani
32. Stella McCartney
33. Jamie Dimon
34. Sheila Bair
35. moot
36. Alexander Medvedev
37. Alan Mulally
38. Robin Chase
39. Jack Ma
40. Bernie Madoff
41. Rush Limbaugh
42. M.I.A.
43. Sam and Dan Houser
44. Kate Winslet
45. Werner Herzog
46. William Kentridge
47. Penélope Cruz
48. Lang Lang
49. John Legend
50. Elizabeth Diller dhe Ricardo Scofidio
51. Gustavo Dudamel
52. Jeff Kinney
53. Tavis Smiley
54. The View
55. Zac Efron
56. Tina Fey
57. Tom Hanks
58. Jay Leno
59. A.R. Rahman
60. Judith Jamison
61. Michelle Obama
62. Chesley B. Sullenberger
63. Richard Phillips
64. Seth Berkley
65. Michael Eavis
66. Leonard Abess
67. Hadizatou Mani
68. Rick Warren
69. Van Jones
70. Somaly Mam
71. Rafael Nadal
72. Suraya Pakzad
73. Jeff Bezos
74. Tiger Woods
75. George Clooney
76. Brady Gustafson
77. Sister Mary Scullion
78. Oprah Winfrey
79. Sarah Palin
80. Manny Pacquiao
81. Nouriel Roubini
82. Amory Lovins
83. Jon Favreau
84. Dambisa Moyo
85. Dan Barber
86. Yoichiro Nambu
87. Roland Fryer
88. Martin Lindstrom
89. Barbara Hogan
90. David Sheff
91. Steven Chu
92. Paul Krugman
93. Connie Hedegaard
94. Daniel Nocera
95. Stephan Schuster dhe Webb Miller
96. Nicholas Christakis
97. Doug Melton
98. Paul Ekman
99. Shai Agassi
100. Nate Silver
Hillary Clinton
Mosha: 61 vjeē
Profesioni: Sekretare Amerikane e Shtetit
Ėshtė shfaqur nė listėn e “Time”: 4 herė
PRO: Mund tė mos ketė qenė zgjedhja e saj e parė posti qė ka tani, por ka rezultuar se ai i shkon mė sė miri asaj.
KUNDĖR: Fushata e saj nė zgjedhjet presidenciale amerikane u pllakos nga zėnkat e brendshme.

Gordon Brown
Mosha: 58 vjeē
Profesioni: Kryeministėr i Anglisė
Ėshtė shfaqur nė listėn e “Time”: 2 herė
PRO: Nė njė vizitė tė tijėn nė Uashington, ku u takua me Obama-n e shtoi popullaritetin e tij.
KUNDĖR: Me papunėsinė nė rritje, gjendjen e dobėt financiare Brown shihet nė Angli jo si i suksesshėm.

Angela Merkel
Mosha: 54 vjeē
Profesioni: Kancelare e Gjermanisė
Ėshtė shfaqur nė listėn e “Time”: 2 herė
PRO: Kancelarja e parė femėr e vendit ka kontribuar nė stabilizimin e papunėsisė nė Gjermani.
KUNDĖR: Ajo vazhdon tė ketė popullaritet nė Gjermani, por mbėshtetja pėr bllokun konservativ ka pėsuar rėnie.

Barack Obama
Mosha: 47 vjeē
Profesioni: President i SHBA
Ėshtė shfaqur nė listėn e “Time”: 3 herė
PRO: Ai arriti tė tejkalonte makinerinė Clinton, brigadėn MēAin dhe historinė raciste tė Amerikės.
KUNDĖR: Pėr dikė, fushata e tė cilit u shqua pėr rregull, takimet e para tė kabinetit kanė rezultuar pak tė ērregullta.
tirana observer
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi