ILIRIADA PORTAL

Strehimi, qeveria, kredi me 0 interes pėr 1200 familje

Shko poshtė

05052009

Mesazh 

Strehimi, qeveria, kredi me 0 interes pėr 1200 familje
ERALD KAPRI
Brenda vitit 2010 pritet tė mbyllet njė pjesė e projektit tė Ministrisė sė Punėve Publike, i cili do tė bėjė tė mundur tė strehojė 1200 familje nė nevojė. Drejtorja e Strehimit nė MPPTT, Doris Andoni, tha dje se projekti ėshtė i shtrirė nė 8 bashki tė vendit dhe do tė krijojė mundėsi pėr familjet nė nevojė tė sigurojnė njė banesė. Projekti ėshtė shtrirė nė qytete si Tirana, Durrėsi, Korēa, Elbasani, Peshkopia, Berati, Fieri e Kavaja, ku do tė ndėrtohen edhe banesat sociale. Ndėrtimi i banesave do tė bėhet nga kredia prej rreth 25 milionė eurosh qė ėshtė marrė nga Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Evropės, e cila do t’u jepet bashkive.

Nga ky projekt pritet qė tė pėrfitojnė dy kategori kryesore nė nevojė. Familjet qė jetojnė nė shtėpitė e ish-pronarėve si dhe familjet mė nė nevojė. Drejtorja Andoni tha dje se deri tani janė evidentuar rreth 800 familje mė nė nevojė qė do tė pėrfitojnė me siguri nga ky projekt. Njėkohėsisht, brenda kėtyre dy kushteve, pra qė jeton nė njė shtėpi tė ish-pronarėve ose je i pastrehė dhe me tė ardhura tė ulėta, llogariten si pėrparėsi edhe familjet qė nė pėrbėrjen e tyre kanė persona me aftėsi tė kufizuara, persona qė kanė statusin e jetimit, gra tė divorcuara qė kanė nė ngarkim fėmijė, tė moshuar pa pėrkrahje si dhe ēifte tė reja deri nė moshėn totale 55 vjeē. Njė familje qė plotėson kriterin qė ėshtė e pastrehė, me tė ardhura tė pakta, por qė nė familje kanė persona nė nevojė, do tė jetė mė parėsore nė marrjen e njė banese sociale.

Familjet qė do tė pėrfitojnė banesė, do tė kenė mundėsi qė tė marrin njė kredi me interes zero ose do tė paguajnė njė qira sociale minimale.

Masa e qerasė

Qiraja sociale llogaritet nė bazė tė kostos sė ndėrtimit, ku qiraja vjetore ėshtė sa 4 pėr qind e kostos sė ndėrtimit tė njė banese, por familja pėr pagesėn e kėsaj qiraje nuk duhet tė shpenzojė mė shumė se 25 pėr qind e tė ardhurave. Pra, njė familje deklaron tė ardhurat e saj, nė bazė tė tyre pėrcaktohet qė duhet tė paguajė jo mė shumė se 25 pėr qind tė tė ardhurave si qira dhe jo mė shumė se 4 pėr qind e kostos sė ndėrtimit. Aktualisht, disa nga bashkitė duhet tė zhvillojnė tenderin pėr ndėrtimin e pallateve. Bashkitė do tė jenė pėrgjegjėse pėr kėtė projekt dhe do tė bėjnė identifikimin e zonės ku do tė ndėrtohet, studimin, procedurėn e ndėrtimi.

Kushtet e kredisė

Shumė familje tė pastreha, tė cilat paraprakisht klasifikohen pėr t'u trajtuar me banesa me kosto tė ulėt, tė cilat nė ēastin e paraqitjes sė kėrkesės pranė zyrės pėrkatėse tė bashkisė nuk kanė nė pronėsi njė banesė, si dhe familjet qė zotėrojnė sipėrfaqe banimi nėn normat e strehimit, kanė mundėsi strehimi duke paguar jo mė shumė se 25-30 pėr qind tė tė ardhurave tė tyre nė muaj kredi. Familja qė ka pėrfituar banesė me kosto tė ulėt, nuk mund t'i kalojė tė drejtat qė ajo ka mbi kėtė banesė te njė person tjetėr apo ta lėshojė atė me qira gjatė periudhės sė shlyerjes sė kredisė. Nė rast se njė familje prej katėr personash, me tė ardhura prej 14 mijė lekėsh pėr frymė, merr njė sipėrfaqe rreth 80 m2 me njė vlerė prej afro 4 milionė lekėsh. Nė bazė tė kėsaj skeme ajo duhet tė paguajė rreth 20 mijė lekė nė muaj kredi. Duke marrė si kusht minimal qė njė familje me 4 persona t’i ngelen pėr shpenzime pas pagesės sė kredisė rreth 40 mijė lekė, nė kėtė skemė futen ato familje tė cilat kanė tė ardhura mujore deri nė 56 mijė lekė nė muaj.


Kushtet financiare pėr pagesėn e kredisėKufiri i tė ardhurave1-Kufijtė minimalė dhe maksimalė tė tė ardhurave tė familjeve, qė pėrfitojnė banesa me kosto tė ulėt, sipas strukturės sė familjes, pėrcaktohen nga kėshilli bashkiak.2-Pėr pėrcaktimin e kėtyre kufijve kėshillat bashkiakė bazohen:

a) nė vlerėn e banesės sė ndėrtuar ose tė blerė nė treg

b) nė aftėsinė paguese tė familjes, nivel i pranueshėm i sė cilės merret pagesa e kėsteve mujore tė kredisė, e cila nuk duhet t’i kalojė 25-30 pėr qind tė tė ardhurave tė familjes

c) nė tė ardhurat e familjes, tė cilat, pas pagesės sė kėsteve tė kredisė, nuk duhet tė bien mė poshtė se niveli i plotė i ndihmės ekonomike tė miratuar nga Kėshilli i Ministrave

d) nė total do tė llogariten rreth 300 kėste mujore

e) interesi vjetor pėr kredinė nuk do tė jetė mė i madh se 2 pėr qind


Projekti, qindra banesa sociale edhe nga Enti i BanesaveEnti Kombėtar i Banesave ka zhvilluar njė projekt pėr ndėrtimin e rreth 750 banesave sociale nė 5 bashki tė vendit, njė pjesė e tė cilave ėshtė dorėzuar. Kėto banesa do tė shiten pėr familjet mė nė nevojė me kosto tė ulėt, tė cilat do tė kenė mundėsi pėr kreditim me 0 interes. Tirana do tė ketė 220 apartamente, ndėrsa pjesa tjetėr do tė jenė nė qytetet e Shkodrės, Durrėsit, Kavajės dhe Korēės. Drejtori i Entit, Ilir Proko, ka bėrė me dije se Enti do tė vijojė punėn pėr ndėrtimin e banesave tė tjera sociale. Qeveria ka miratuar njė vendim, qė tė pastrehėt mund tė blejnė, me ndėrhyrjen e shtetit, banesa me koston e ndėrtimit. Sipas vendimit, tė pastrehėt qė janė tė regjistruar si tė tillė nė organet e pushtetit lokal, mund tė pėrfitojnė shtėpi sa kostoja e ndėrtimit dhe pjesėn tjetėr e subvencionon shteti. Kėshtu, ēdo i pastrehė qė ka pak mundėsi financiare, mund tė blejė shtėpi. Blerja e njė banese mund tė bėhet edhe me kredi ose me kėste. Qeveria ka pėrcaktuar se blerja e banesave me kosto tė ulėt nė treg do tė bėhet nė bazė tė ēmimit kufi, tė pėrcaktuar si mesatare e ēmimit, me tė cilin janė shitur banesat nė tregun e lirė. Banesat me kosto tė ulėt, si rregull, blihen nė qytete ku ēmimi і shitblerjes sė tyre nė treg ėshtė mė і ulėt ose і barabartė me koston e ndėrtimit tė banesave nga shteti.


Tė pastrehėt mund tė blejnė banesa sa kostoja e ndėrtimit

Familjet e pastreha qė kanė mundėsi financiare, mund tė blejnė banesa me koston e ndėrtimit. Qeveria ka miratuar njė vendim njė vit mė parė, qė tė pastrehėt mund tė blejnė, me ndėrhyrjen e shtetit, banesa me koston e ndėrtimit. Sipas vendimit, tė pastrehėt qė janė tė regjistruar si tė tillė nė organet e pushtetit lokal, mund tė pėrfitojnė shtėpi sa kostoja e ndėrtimit dhe pjesėn tjetėr e subvencionon shteti. Kėshtu, ēdo i pastrehė qė ka pak mundėsi financiare, mund tė blejė shtėpi. Blerja e njė banese mund tė bėhet edhe me kredi ose me kėste. Qeveria ka pėrcaktuar se blerja e banesave me kosto tė ulėt nė treg do tė bėhet nė bazė tė ēmimit kufi, tė pėrcaktuar si mesatare e ēmimit, me tė cilin janė shitur banesat nė tregun e lirė. Banesat me kosto tė ulėt, si rregull, blihen nė qytete ku ēmimi і shitblerjes sė tyre nė treg ėshtė mė і ulėt ose і barabartė me koston e ndėrtimit tė banesave nga shteti. Nė qytete tė tjera, banesa me kost
Standart
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24853
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Strehimi, qeveria, kredi me 0 interes pėr 1200 familje :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Jul 01, 2011 5:56 am nga tony Bel

Garanci TRUST KREDI PLC
 
 A keni provuar pėr tė marrė kredi nga bankat pa sukses? Nevojė urgjente pėr tė holla pėr tė dal nga borxhi? Duhet tė holla pėr zgjerimin apo themelimin e biznesit tuaj?.
 Ne dhėnė kredi tė vėshtirė tė parave dhe ēdo llojet e tjera tė kredive, me njė normė interesi qė variojnė nga 3% - 5%.
 Ne dhėnė kredi Nation Wide, duke filluar nga 1,000.00 nė 100 milion USD / £ / EURO.
 Ne fondin e 100% dhe me njė LTV prej 75% -85% nė blerjen e pronės, pėrgjigje pėr kėtė e-mail: gtloans001@gmail.com
 
 Ne ofrojmė kėto lloje tė kredive paratė e vėshtirė:
 Kredi e vėshtirė tė Parave, Linja e kredisė,
 Kreditė komerciale Hard Parave
 Kredi personale Hard Parave
 Kredi Hard biznesit tė Parave
 Investimet Kredi Hard Parave
 Kredi Hard zhvillimin e parave
 Blerja-Kredi Leasing Pajisje
 Start-up Kredi komerciale Pronės
 Kredi Inventari Borrowin pasiguruar
 kreditė e ndėrtimit
 Llogaritė e arkėtueshme Kredi linjat e kreditit
 Magazina Factoring Financimi
 Kredi Makineria
 Duke punuar Kredi Lines Capital Flooring
 Kredi bujqėsore, Kredi Ndėrkombėtare
 Rendit Blerje Financimi: praktikisht ēdo LLOJI BIZNESIT KREDI
 E.T.C. ..
 
 Nėse jeni tė interesuar na kontaktoni pėrmes emailit: gtloans001@gmail.com
 
 fala
 tony Belly

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi