ILIRIADA PORTAL

Kafe, biseda, vizita. Nė kohėn e lirė ne ngjasojmė me turqit

Shko poshtė

06052009

Mesazh 

Kafe, biseda, vizita. Nė kohėn e lirė ne ngjasojmė me turqit
Francezėt e kalojnė shumicėn e kohės duke ngrėnė dhe duke fjetur. Italianėt dhe japonezėt ia dedikojnė kohėn mė tė madhe kujdesit pėr trupin. Kėto rezultate dalin nga njė sondazh mbi kohėn e lirė (jashtė orarit tė punės) nė 18 vende tė botės, mes tė cilėve, edhe ata me "ekonomi tė pasur". Shqipėria nuk ėshtė ndėr to, por kemi pėrshtypjen qė krahasohemi disi me turqit. Gjermanėt dhe amerikanėt janė mė tė interesuar pas shopping-ut. Ata qė flenė mė pak janė koreanėt. Mė poshtė janė disa nga pėrfundimet e studimit:
Francezėt, pėrveēse janė gjumashė, janė edhe mė "llupėsit". Vaktet janė njė moment mjaft i rėndėsishėm pėr ta. I kushtojnė ngrėnies 130 minuta nė ditė. Pas tyre vjen Zelanda e Re (me rreth 110 minuta pėr ushqimin nė ditė). Ata qė harxhojnė mė pak kohė pėr tė ngrėnė janė Britania e Madhe, me 80 minuta dhe mė pas Meksika, me 62 minuta.
Televizioni mbetet ndėr aktivitetet mė tė preferuara tė zonės sė studimit. Ekrani, sipas studimit, zė mesatarisht 40% tė kohės sė lirė tė njerėzve.
Meshkujt e vendeve tė marra pėr studim i dedikojnė mė pak kohė se gratė kujdesit personal, (higjienė, tualet, qethje, etj.). Por bėjnė pėrjashtim italianėt, meksikanėt dhe polakėt - tre vende nė 18 - ku meshkujt harxhojnė mė shumė minuta nė ditė se femrat pėr shėrbime ndaj vetes.
Shopping-u mbetet njė aktivitet "femėror", sidomos nė SHBA (59 minuta nė ditė femrat), dhe nė Gjermani (66 minuta).
Turqia ėshtė vendi "mė social" nga 18 vendet qė janė marrė nė studim. Turqit kalojnė 35% tė kohės sė tyre tė lirė me miqtė, d.m.th., nė biseda, vizita nė shtėpi dhe kafe. (nė vendet me ekonomi tė pasur, kėto aktivitete sociale u zėnė banorėve vetėm 11% tė kohės sė lirė).
Sporti ėshtė aktivitet i ushtruar jo aq sa mendohej. Spanja rezulton shteti qė merret mė shumė me sport ditor, por edhe aty aktiviteti sportiv zė vetėm 13% tė kohės sė lirė.
shekulli
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kafe, biseda, vizita. Nė kohėn e lirė ne ngjasojmė me turqit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed May 06, 2009 6:06 pm nga ad

Francezet nuk eshte se jane llupesa por ato e konsumojne ushqimin shume ngadale me qellim qe te hane pak dhe te ruajn linjat. Konsumimi i ushqimit ngadale ndihmon qe njeriu te ndjehet i ngopur me sadopak sasi ushqimi qe te kete perpara. Konsumimi i ushqimit ngadale shihet si nje menyre per te mos e tepruar me te ngrenit dhe si nje menyre qe ndihmon ne tretjen e ushqimit. Pra interpretimi qe i eshte bere kohes qe francezet harxhojne per te ngrene eshte i gabuar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed May 06, 2009 8:21 pm nga flutura

kafe muhabet o sa ka lezet Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed May 06, 2009 9:39 pm nga ADMIN

flutura shkruajti:kafe muhabet o sa ka lezet Very Happy
.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri May 08, 2009 10:57 am nga lidabica

ka lezet ka po pastaj kush do punoje...hahaha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri May 08, 2009 9:02 pm nga ad

ka lezet ka po pastaj kush do punoje...hahaha
burrat Smile

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri May 08, 2009 11:04 pm nga lidabica

eeeh burrat....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri May 08, 2009 11:47 pm nga gerrard

Prandaj jemi kaq te zhvilluar, sepse gjate gjithe historise sone, as nuk kemi luftuar as nuk kemi punuar, na ka kaluar jeta neper klube, dhe vazhdon e njejta histori akoma sot. Po te shkosh ne Shqiperi te gjithe neper kafene rrine, ndersa une personalisht kam 6 muaj qe nuk shkoj ne nje Bar sepse nuk kam kohe.
Dhe qe u ngjajme turqeve edhe kjo eshte e vertete, burrat neper kafene dhe grate te mbyllura ne shtepi, pastaj nganjehere dhe shume shpesh, kur burri kthehet ne shtepi rrah edhe gruan, ashtu kot per te bere detyren.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat May 09, 2009 10:05 am nga ad

mos e ekzagjero gerrard Smile

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat May 09, 2009 10:54 pm nga lidabica

po tamam,c'eshte kjo e rrahur sot ne shekullin e XXl-te Shocked

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun May 10, 2009 7:57 am nga nardlushnja

lidabica shkruajti:po tamam,c'eshte kjo e rrahur sot ne shekullin e XXl-te Shocked

Ne nje teme tjeter (me nje zonje qe kishte burre personal ne te kujtohet ) mbanit qendrim te kundert ju lidabica

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun May 10, 2009 8:00 am nga nardlushnja

Nuk e di se sa ngjajme me turqit dhe nuk dua tja di.Komenti im ne lidhje me temen eshte se fotografia e paraqitur bashke me temen eshte e persosur dhe shume seksi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi