ILIRIADA PORTAL

Withers: Tė ngrihen 6 njėsi kundėr korrupsionit

Shko poshtė

06052009

Mesazh 

Withers: Tė ngrihen 6 njėsi kundėr korrupsionit
Tiranė -Dy vjet qė nga krijimi i Task Forcė, kundėr korrupsionit, ambasadori amerikan nė Tiranė Xhon Withers e vlerėson si njė vendim tė duhur, duke theksuar se ky hap kundėr korrupsionit duhet tė vijojė edhe me krijimin e 6 njėsive tė tjera antikorrupsion nė 6 qytete tė vendit. Diplomati amerikan ka theksuar se krijimi i kėtij sektori, ka shėnuar sukses, por ka kujtuar se ka ende shumė punė pėr tė bėrė. “Krijimi i Taks Forcė ishte hapi i parė kundėr korrupsionit”-tha diplomati amerikan. Ai ka kėrkuar edhe njė herė, qė organi i prokurorisė tė jetė i pavarur.

“Prokurorėt duhet tė mbeten tė pavarur nga ēdo ndikim politik. Ata duhet tė jenė tė lirė qė tė gjejnė provat ku do tė ndodhen dhe ata duhet tė kenė kurajė. Ēdo kėrcėnim ndaj kėsaj pavarėsie, do tė ishte kthim prapa. Nuk mund tė ketė ndikim nga politika ndaj drejtėsisė”-theksoi Withers. Ambasadori amerikan nė Tiranė, ka theksuar se ka rritje tė besimit tek prokuroria.

Ndėrsa prokurorja e Pėrgjithshme, Ina Rama, e ka vlerėsuar tė suksesshme punėn e "Task Force" nė Tiranė pėr luftėn kundėr krimit ekonomiko- financiar dhe korrupsionit dhe njoftoi ndėrkohė krijimin e 6 strukturave tė reja tė saj nė rrethet e tjera. Gjithashtu, ajo shprehu konsiderata pėr bashkėpunimin ndėrmjet institucioneve tė angazhuara pranė kėsaj strukture, qė funksionon nė prokurorinė e Tiranės, duke e cilėsuar kėtė bashkėpunim si "shumė tė mirė". Mbėshtetur nė eksperiencėn e kėsaj strukture, Prokurorja e Pėrgjithshme, Ina Rama, njoftoi ngritjen e 6 strukturave tė reja "Task Force" edhe nė prokuroritė e rretheve tė tjera.

Struktura "Task Force", u ngrit para dy vjetėsh nė prokurorinė e Tiranės, falė mbėshtetjes sė Ambasadės amerikane nė Tiranė, dhe pjesė pėrbėrėse e saj janė specialistė tė Ministrisė sė Financės, Ministrisė sė Brendshme, Prokurorisė sė Pėrgjithshme dhe Shėrbimit Informativ Shtetėror (SHISH).

Sipas tė dhėnave zyrtare tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme, gjatė vitit 2008 "Task Force" nė prokurorinė e Tiranės ka patur nėn hetim 336 procedime penale me 280 tė pandehur, nga tė cilat 137 procedime kanė pėr objekt hetimi krimet nė fushėn e korrupsionit dhe abuzimit nė detyrė tė funksionarėve tė administratės publike, nga tė gjithė nivelet.
start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Withers: Tė ngrihen 6 njėsi kundėr korrupsionit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri May 08, 2009 10:59 am nga lidabica

te shohim kush do te denohet per korrupsionin dhe abuzimin ne detyre,moj Ina rama

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi