ILIRIADA PORTAL

Kunder kredive, si ne kohen e Enverit

Shko poshtė

07052009

Mesazh 

Kunder kredive, si ne kohen e Enverit
Qeveria shqiptare, ne nje perpjekje per te mbajtur Shqiperine jashte vorbulles se krizes, ka arritur keto dite te marre kredi nga institucione te rendesishme bankare boterore, ne vleren 250 milione euro. Analistet pohojne se tani, kur kreditimi i ekonomise se shume vendeve te botes, po behet gjithnje dhe me i veshtire, per me teper, shume shteteve evropiane u eshte refuzuar dhenia e huave nga SHBA dhe Perendimi, kredia me interes 11 per qind, qe nenshkroi ministria shqiptare e Financave, me Deutsche Bank dhe Alpha Bank, ishte ambicioze. Sipas analisteve, kreditimi ne keto kohe krize globale, nuk eshte thjeshte dhenie huaje, por nje siguri qe kredidhenesit nderkombetare, shohin ne ekonomine shqiptare.

Per me teper, institucione te rendesishme financiare si Fondi Monetar Nderkombetar dhe Banka Boterore, kane vleresuar se "e rendesishme sot eshte qe ne qofte se do te arrini te merrni kredi ne tregun nderkombetar, kjo gje, perben nje sukses shume te madh". Dhe duke bere te qarte fare troc, se "nuk ka rendesi norma e interesit me te cilen do ta merrni, pasi sot nuk ofrohen para".

Perkunder ketij procesi, ka dale Partia Socialiste e cila permes ish-ministrit te Ekonomise, Arben Malaj, vleresoi si te rrezikshem, kreditimin aktual te ekonomise shqiptare.

Deputeti Malaj tha se Grupi Parlamentar i PS shpreh shqetesimin per rrisqet ne ritmet e rritjes ekonomike, rritjen e deficitit, rritjen e borxhit publik dhe rritjen e kostos se borxhit te kesaj qeverie".

Ne te vertete, te dalesh sot, kunder rregullave te tregut, do te thote te kthehesh larg ne kohe, ne ate komuniste, kur huadhenia apo kreditimi konsideroheshin tradhti ndaj Atdheut. Kete gje beri edhe Malaj dje, doli kunder kredive, si ne kohen e Enver Hoxhes.

Por situata e sotme nuk ka asnje lidhje me ate te dekadave me pare. Per me teper, kriza financiare ka detyruar te tjera rregulla dhe standarde. Sot tregu financiar nuk ka para per te dhene dhe dihet qe paraja eshte nje mall dhe si i tille, i nenshtrohet rregullit absolut te kerkeses dhe ofertes. Ne tregun nderkombetar, vende te zhvilluara, po marrin sot bono thesari me interes sa dyfishi i dy viteve me pare. Nderkohe qe ka shume vende te tjera te rajonit tone, vende ne tranzicion, te cilet kane kerkuar kredi edhe me 20 % apo 23 % dhe nuk kane mundur dot te kontraktojne. E gjitha kjo, per arsye se ekonomite respektive nuk japin besueshmeri te bankat, per te dhene kredi.

Ndaj te dalesh sot kunder kreditimit, si nje mundesi e vyer per te injektuar stabilitet financiar ne ekonomine shqiptare, do te thote te dalesh me se paku, kunder rregullave te tregut e per me teper, kunder perpjekjeve per shendoshjen e ekonomise.
koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kunder kredive, si ne kohen e Enverit :: Komentet

Mesazh prej Thu May 07, 2009 8:43 pm nga neni 55

kunder kredive pro barit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri May 08, 2009 10:38 am nga lidabica

Ne te vertete, te dalesh sot, kunder rregullave te tregut, do te thote te kthehesh larg ne kohe, ne ate komuniste, kur huadhenia apo kreditimi konsideroheshin tradhti ndaj Atdheut. Kete gje beri edhe Malaj dje, doli kunder kredive, si ne kohen e Enver Hoxhes.

Po normal te kundershtoje ky," koka e madhe" e rritur ne shkollen greke,dhe i mesuar nga greket si t'i vere shkopinj nen rrota ,kesaj qeverie te djathte.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi