ILIRIADA PORTAL

Mbyllet dosja “Fazlliē”, prokuroria bėhet lolo e “Edil Ramės”, i cili s’mundej tė konkurronte nė Porto-Romano

Shko poshtė

08052009

Mesazh 

Mbyllet dosja “Fazlliē”, prokuroria bėhet lolo e “Edil Ramės”, i cili s’mundej tė konkurronte nė Porto-Romano
Vetė Prokuroria e Tiranės ka mbyllur hetimet e nisura, pas shpikjeve tė Edi Ramės dhe kompanisė sė tij ndėrtimore, e cila s’mundej tė konkurronte dot pėr projektet industriale nė Porto-Romano, por mbetet pa pėrgjigje se kush duhet tė mbajė pėrgjegjėsi pėr dėmtimin e imazhit tė vendit, por edhe pėr dėmet personale qė iu shkaktuan shumė bizneseve tė huaja
Prokuroria e Tiranės ka mbyllur dje hetimet pėr Damir Fazlliē, dhe bashkė me kėtė ka nėnshkruar edhe dėshtimin saj tė radhės.
Ndėrsa Prokuroria ka bėrė zgjedhjen mė “tė zgjuar”, si rrallė ndonjėherė, mbyllja e kėsaj dosje, ka mbyllur edhe zhurmėn e kampit ideues qė starton nga “Edil-Rama”, kompania qė ka frikė nga konkurrenca nė Porto Romano, atje ku edhe ajo, sikurse Damir Fazlliē, ėshtė pronare me tė njėjtat kushte e disa hektarėve tė tjerė toke.
Por mbyllja e dosjes hetimore ndaj Damir Fazlliē, mbart mbi vete edhe disa kosto, qė nuk dihet nga kush do tė paguhen. Kostos pas mbylljes sė kėsaj dosje, lidhen jo aq me pėrbaltjen e pėrdhosjen e imazhit tė dhjetėra personave, pas ēdo lidhje tė aluduar tė tyre me Damir Fazlliē, por kėto kosto lidhen edhe me imazhin e vendit tonė, qeverisė dhe projekteve tė mundshme tė saj, qė u nėpėrkėmbėn nga media tė tipit “Edil-Rama”.
Pėrpos kėsaj, dje, nė limitet e fundit tė skadimit tė afateve tė hetimit, Prokuroria e Rrethit tė Tiranės, ėshtė treguar “racionale”, kur duke shmangur koston e njė vendimi gjykate qė do e detyronte organin e akuzės, tė mbyllte hetimet pėr dosjen “Fazlliē”, ka bėrė zgjedhjen e saj, duke i paraprirė njė vendimi tė tillė tė mundshėm.
Burime tė Prokurorisė sė Rrethit tė Tiranės, e motivuan mbylljen e dosjes me mungesėn e rrethanave rėnduese ndaj Damir Fazlliē edhe nga pėrgjigjet e letėr-porosive tė mbėrritura nga Zvicra e Qipro, qė duket se ishin shpresa e vetme e Prokurorisė sė Rrethit tė Tiranės. Kur edhe pas kėtyre shkresave u mėsua se mbi Damir Fazlliē, shtetasin britaniko-boshnjak, nuk kishte asnjė provė qė tė mbante nė kėmbė akuzat pėr “Pastrim parash”, Prokuroria e Rrethit tė Tiranės vendosi mbylljen e hetimeve, pasi edhe “provat” e pretenduara se i kishte siguruar nga hetimi nė llogaritė bankare tė Fazlliē, nė Shqipėri, rezultuan se nuk ekzistoni.
Ndėrsa ndaj shtetasit britaniko-boshnjak Damir Fazlliē, nisėn shtatė muaj mė parė, nėn dyshimet mediatike se ai kishte pastruar para nė vendin tonė. Akuzat qė ngriheshin ndaj Damir Fazlliē nga ana e Prokurorisė ishin pastrim parash nė Shqipėri, duke iu referuar blerjes sė pronave nė Porto Romano nėpėrmjet kompanive tė tij.
Nė funksion tė kėtij hetimi, Prokuroria vendosi sekuestron mbi pasuritė e biznesmenit boshnjak, ndėr tė tjera edhe disa troje nė qytetin e Durrėsit.
Ndėrkohė, pala mbrojtėse, duke kundėrshtuar si tė pabazė vendimin e prokurorisė sė Tiranės, bėri ankimim nė Gjykatėn e Shkallės sė Parė. Nė muajin nėntor avokatėt mbrojtės tė Damir Fazlliē iu drejtuan Gjykatės sė Shkallės sė Parė tė Tiranės pėr heqjen e sekuestrove mbi shoqėritė e klientit tė tyre.
Nė bazė tė kėtij ankimimi, nė 31 dhjetor 2008, gjyqtari Dritan Broci, i Gjykatės sė Shkallės sė Parė ėt Rrethit tė Tiranės rrėzoi vendimin e Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor tė Tiranės, e cila kishte vendosur sekuestrimin e llogarive bankare dhe pasurive tė Damir Fazlliē. Sipas vendimit tė kėsaj gjykate, mėsohet se Damir Fazlliē nuk ka kryer vepėr penale nė Shqipėri.
Nė pėrfundim tė procesit nė fjalė, kjo Gjykatė vendosi shfuqizimin e masės sė sekuestros pėr pasuritė e Fazlliē, vendim i cili ėshtė lėnė nė fuqi edhe nga Gjykata e Apelit.
Gjatė ballafaqimit me prokurorinė e Tiranės, biznesmeni Damir Fazlliē mėsohet se ka hedhur poshtė dyshimet e ngritura ndaj tij pėr pastrim parash nė vendin tonė.
Ndėrsa, njė muaj mė parė, skaduan afatet zyrtare tė kėtyre hetimeve, Prokuroria e Rrethit tė Tiranės vendosi pėr shtyrjen edhe pėr njė muaj tė kėtij afati, duke shpresuar nė pėrgjigjet e letėr-porosive, nga Anglia, Zvicra, Qipro, Kroacia, Bosnja Hercegovina etj., nėpėrmjet tė cilave ėshtė kėrkuar informacion pėr transaksionet bankare dhe veprimtarinė e kompanive tė Damir Fazlliē.
Ndėrkohė, jo mė larg se data 17 prill e kėtij viti, Gjykata e Apelit e Tiranės, vendos heqjen e sekuestrove ndaj llogarive bankare dhe pasurive tė Damir Fazlliē. Trupi gjykues i Gjykatės sė Apelit tė Tiranės, i kryesuar nga gjyqtari Alaudin Malaj dhe me anėtarė gjyqtarėt Zeqine Sollaku dhe Fatos Qato, la nė fuqi vendimin e Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr heqjen e sekuestrimeve tė pronave tė Damir Fazlliē. Me vendimin e saj, Gjykata e Apelit, Tiranė i ka cilėsuar provat e paraqitura nga prokuroria tė paargumentuara nė prova tė forta.
Kalendari i dėshtimeve tė dosjes “Fazlliē”
08 tetor 2008
Prokuroria e Rrethit Gjyqėsor Tiranė, regjistron procedimin penal me nr. 3258, pėr veprėn penale tė ‘Pastrimit tė produkteve tė veprės penale’, parashikuar nga neni 287, i Kodit Penal nė ngarkim tė shtetasit boshnjak-britanik Damir Fazlliē.
08 tetor 2008
Prokuroria e Rrethit Gjyqėsor Tiranė, nėpėrmjet njė urdhri verbal kėrkon nga policia bllokimin e Damir Fazlliē nė aeroportin “Nėnė Tereza” tė Rinasit, ndėrsa ai largohej pas njė vizite private nė Shqipėri.
09 tetor 2008
Prokuroria e Rrethit Gjyqėsor Tiranė, bazuar nė nenin 210 paragrafi i dytė i Kodit tė Procedurės Penale, ka vendosur sekuestrimin e llogarive bankare edhe tė shoqėrive “Global Construction” sh.a., dhe “Reno Albania” sh.p.k.
17 tetor 2008
Prokuroria e Rrethit Gjyqėsor Tiranė, nė bazė tė nenit 217 tė Kodit tė Procedurės Penale, hoqi sekuestrot pėr llogaritė bankare, depozitat, letrat me vlerė, dokumenteve dhe shoqėrive “Global Construction” sh.a., dhe “Reno Albania” sh.p.k.
21 tetor 2009
Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave i ka thyer Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor tė Tiranės pėrgjigje zyrtare, sipas sė cilės transaksionet financiare nėpėrmjet bankave shqiptare tė Damir Fazlliē, rezultojnė tė kryera kundrejt tė gjitha rregullave dhe ligjeve shqiptare.
31 dhjetor 2009
Gjyqtari Dritan Broci, i Gjykatės sė Shkallės sė Parė ėt Rrethit tė Tiranės rrėzoi vendimin e Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor tė Tiranės, e cila kishte vendosur sekuestrimin e llogarive bankare dhe pasurive tė Damir Fazlliē.
16 shkurt 2009
Damir Fazlliē mbėrriti nė Tiranė dhe dėshmoi nė Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor tė kryeqytetit. Sipas avokatėve tė tij, u mėsua se klientit tė tyre nuk ju komunikua asnjė akuzė por ishte thirrur nė cilėsinė e personit pėr tė dhėnė deklarimet e tij.
17 shkurt 2009
Damir Fazlliē, paraqitet sėrish pėr tė dėshmuar nė Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor tė kryeqytetit. Qėllimi i thirrjes sė dytė nė organin e akuzės sė kryeqytetit shqiptar ishte qė tė merreshin deklarime tė tjera lidhur me dyshimet pėr “pastrim tė produkteve qė pėrbėjnė vepėr penale”.
17 prill 2009
Trupi gjykues i Gjykatės sė Apelit tė Tiranės, i kryesuar nga gjyqtari Alaudin Malaj dhe me anėtarė gjyqtarėt Zeqine Sollaku dhe Fatos Qato, la nė fuqi vendimin e Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr heqjen e sekuestrimeve tė pronave tė Damir Fazlliē.
07 maj 2009
Prokuroria e Rrethit Gjyqėsor tė Tiranės, vendosi mbylljen e dosjes dhe pushimin e ēėshtjes ndaj Damir Fazlliē. Ky vendim u muar pasi edhe letėr-porositė e mbėrritura, nuk provonin akuzat ndaj shtetasit britaniko-boshnjak, Damir Fazlliē.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Mbyllet dosja “Fazlliē”, prokuroria bėhet lolo e “Edil Ramės”, i cili s’mundej tė konkurronte nė Porto-Romano :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri May 08, 2009 4:54 pm nga ADMIN

Kot qe ja kan filluar fare kesaj ceshtje ,deshen ta ndalonin edhe ne areport qe mos te largohej nga shqiperia ,diktature e komunisteve (socialistet)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi