ILIRIADA PORTAL

Engel: Berisha si Auzenhaur, nderton sistem autostradash

Shko poshtė

10052009

Mesazh 

Engel: Berisha si Auzenhaur, nderton sistem autostradash
Rruga Durres-Kukes, vleresohet si nje nga projektet me te mire, qe do e beje Shqiperine, qender progresi ne rajon. Vleresimet u dhane nga Kongresmeni Eliot Engel, i cili vizitoi diten e djeshme, punimet ne rrugen Durres-Kukes. I mahnitur nga arritjet e deritanishme, por dhe nga natyra e mrekullueshme shqiptare, Engel shprehu besimin se rruga ne nje te ardhme, do te shkoje edhe pertej kufirit te Kosoves. "Pame gjera dhe vende qe nuk mund t'i imagjinonim dot. Pame gjithcka, punen qe po behet ne keto male dhe eshte e pabesueshme. Mendoj se ky projekt eshte i mrekullueshem dhe tregon per nje vizion te jashtezakonshem. Kur kryeministri po me tregonte dy dite me pare per te, nuk e imagjinoja dot se sa bukur do te ishte. Dua te uroj popullin e Shqiperise, kryeministrin dhe zyrtaret e qeverise, sepse mendoj se ky projekt eshte shume i mire dhe do t'i sjelle Shqiperise nje te ardhme, me te vertete", tha Engel. Ai u shpreh i befasuar, me punen e bere deri me sot, Kongresmeni, vleresoi rrugen si nje sipermarrje te jashtezakonshme, qe perfshin nje vizion per te ardhmen. "Nga kjo rruge, nuk do te perfitoje jo vetem Shqiperia, por i gjithe rajoni. Do e beje Shqiperine nje qender progresi ne rajon. E dime qe rruga do te shkoje deri ne kufirin me Kosoven dhe mendoj se do te kete nje vazhdimesi te saj, pertej ketij kufiri", vijoi Engel. Kongresmeni, pershkoi me helikopter, te gjithe siperfaqen e projektit qe shtrihet nepermjet maleve. Pervec punimeve te rruges, Engel u mrekullua dhe nga natyra shqiptare, te cilen e quajti te jashtezakonshme. "Pame gjera dhe vende qe nuk mund t'i imagjinonim dot. Pame gjithcka, punen qe po behet ne keto male dhe eshte e pabesueshme. Kjo eshte me te vertete nje rruge qe do e coje Shqiperine drejt se ardhmes. Kur shoh keto njerez qe germojne ne kete tunel, gjithe kete logjistike. Eshte me te vertete e jashtezakonshme. Ndihem i privilegjuar dhe me fat qe jam ketu", u shpreh Engel. Ne kete kuader, ai permendi dhe nje histori te tij te femijerise, kur ne Nju Jork, flitej per ndertimin e rrugeve, te cilat do te lidhnin cdo cep te Shteteve te Bashkuara te Amerikes. "Mbaj mend nga femijeria ime ne Nju Jork, gjate kohes se Presidentit Auzenhaur. Ai vendosi te ndertonte nje sistem kombetar autostradash, me rruge qe do te lidhnin cdo cep te Shteteve te Bashkuara. Ky projekt me kujton pikerisht kete", krahasoi Engel projektin e ndertimit te rruges Durres-Kukes.
Koha Jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Engel: Berisha si Auzenhaur, nderton sistem autostradash :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun May 10, 2009 11:26 am nga ad

Eshte folur shume per kete veper gjgande qe kjo qeveri po arrin ta rrealizoje me sukses dhe kjo jo per aresyen e thjeshte se eshte e para rruge e standarteve bashkekohore porse ate e ben kaq te diskutueshme rendesia strategjike nga pikpamja e ekonomike politike e kulturore qe kjo rruge i jep Shqiperise ne rrajon. Eshte vertet nje investim i shkelqyer per te sotmen dhe te ardhmen.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun May 10, 2009 12:07 pm nga gerrard

Une kongresmenit amerikan do t'i thosha se te krahasoje Berishen me Presidentin Auzenhaur eshte teper reduktive, dhe me gjith respektin qe kemi per Ameriken e madhe dhe miqesin qe na lidh, ne ne nje fare menyre ndihemi edhe pak te ofenduar. Ne mendojme se kryeministri jone mund dhe duhet te krahasohet vetem me George Washington, keshtu qe atije do t'i jepej titulli qe meriton dhe neve do te na lehtesohej proēedura per t'i dhene kryeqytetit tone emrin e kryeministrit. Ne ishim duke menduar qe t'i propozonim Vatikanit qe te merrte parasyshe shejterimin e Sali Berishes keshtu do te behej shqiptari i dyte pas Nene Terzes qe ka arritur te behet shejt, por pergjigja ishte se kryeministri do t'a meritonte kyte nderim, problemi eshte se besimi fetar i kryeministrit nuk eshte i njeti me ate te Vatikanit. Keshtu qe nje krahasim me George Washington mbetet i vetmi opcion qe do te ja jepte meritat kryeministrit tone, nje gje qe ne shqiptaret bile e pretendojme.
Nga momenti qe kryeqyteti do te marre emrin Sali Berisha, duhet qe edhe kushtetuta e Shqiperise te ndryshohet, ne menyre qe per 20 vitet e ardhshme te kemi te njejtin kryeminister.
Gjate gjithe historise sone kemi mohuar figura te ndritura si psh Gjergj Fishten qe edhe eshtrat ja kemi hedhur ne lumin Drin, kesaje radhe ne asnje menyre nuk duhet mohuar roli heroizimi dhe sakrifica qe kryeministri eshte duke bere qe ne te jetojme me mire.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun May 10, 2009 2:46 pm nga emigranti

Ne u kemi vene qyteteve emrin e stalinit. Te pakten Berisha eshte shqiptar. Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun May 10, 2009 2:49 pm nga Jona

lang leve Berisha cheers

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun May 10, 2009 4:05 pm nga shqiptari

haahaha dit is cool

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun May 10, 2009 6:33 pm nga bulqizaku

Berisha je i madh.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun May 10, 2009 6:52 pm nga gerrard

emigranti shkruajti:Ne u kemi vene qyteteve emrin e stalinit. Te pakten Berisha eshte shqiptar. Laughing
Che cosa vuol dire?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi