ILIRIADA PORTAL

Zoti e bekoftė shpirtin e tė madhes Nėnė Terezė dhe vepren e saj.

Shko poshtė

10052009

Mesazh 

Zoti e bekoftė shpirtin e tė madhes Nėnė Terezė dhe vepren e saj.
Hysen Ibrahimi.

Hysen Ibrahimi, kryetar i LDD-sė – Dega nė Suedi

Vepra e „Nėnės Terezė“ pėrgjėthėsisht ėshtė mė tepėr humane, njerėzore, intelektuale, qė idenė, i pasuri dhe fukaraja si nocion dinė t’i fus nė pėrjetimin e realitetit dhe kompleton qė tė dya me njė aftėsi brilante. ”Te i pasur pėrdor argumentin e nevojės pėr tė ndihmuar fukaranė, kurse te fukaraja pėrdor elementin e shpresės pėr tė jetuar dhe qenė i pasur”, tha nė artikullin e tij, z. Hysen Ibrahimi, kryetar i Lidhjes Demokratike tė Dardanisė – Dega nė Suedi.

Deklarata e imam Shefqet Krasniqit, e cila ėshtė shpėrnda nė faqen mediale Youtube,
ka shkaktuar shqetėsim tek qyetatarėt e rėndomtė, e cila mbjellė urrejtje dhe ka tendenca pėr tė futur fėrkime ndėrfetare nė mes tė popullit Shqiptar.

Donėse kėto vepra brilante tė Madhes Nėnė Terezė, bėjnė pasqyrimin hyjnorė, njerėzore, tė vlerave kulturore Kombėtare Shqiptare, nė anėn tjetėr janė dėshmi e shprehjes sė patjetėrsueshme pėr ngritjen e zėrit pėr njerėzit nevojtarė nė globin e tokės sė njerėzimit, pa dallim ngjyre, feje, kombi e rajoni. Mirėpo tek i gjithė ai humanizėm shpirtėror qė e posedoi Nėna Terezė nė shpirtin e saj, ajo inkuadrohet dhe nė frymėn Kombėtare Shqiptare pėr t’i ndihmuar bijtė dhe bijat e saja nė Kosovė pėr lirinė e tyre.

Vepra e „Nėnės Terezė“ pėrgjėthėsisht ėshtė mė tepėr humane, njerėzore, intelektuale, qė idenė, i pasuri dhe fukaraja si nocion dinė t’i fus nė pėrjetimin e realitetit dhe kompleton qė tė dya me njė aftėsi brilante. ”Te i pasur pėrdor argumentin e nevojės pėr tė ndihmuar fukaranė, kurse te fukaraja pėrdor elementin e shpresės pėr tė jetuar dhe qenė i pasur”.

„Nėnė Tereza“ dhe veprat e saja, pėrveē se pasyrojnė gjendjen e vėshtirė tė njeriut pėr ndihmė, nė tė njejten kohė jap iden se si duhet zgjedhur ndihma pėr njeriun, nė radhė tė parė duke u angazhuar dhe dhėnė prova vet me novojtarin sidomos fėmijėt, duke i marrė nė prehėr, duke i ledhatuar dhe pėrqafuar si tė ishin tė saj presonalisht. Ne kemi aq shumė qė tė flasim pėr veprat e ”Nėnės Terezė” dhe ēmimet qė i’a ndau bota, sa qė duhet botuar libra e libra. Por do tė isha ndal pak nė deklaratatė e pamatura dhe tejet tė ulėta.

Prandaj, ėshtė anti kombėtare, anti humane, anti fetare dhe mbi tė gjitha ėshtė anti njerėzore, tė flasėsh kundėr ”Nėnės Terezė”! E kush tė flas pėr „Nėnė Terezė“!? Sot tė vlerėsosh lartė kontributin e tė Madhes „Nėnė Terezė“ duhet tė kemi kujdes, se jemi tė vegjėl dhe mund tė gabojmė nė vlerėsimet se janė tė mėdhaja, sepse ajo ėshtė e pėrmasave botėrore, duhet vlerėsim e nivelit botėror, tani puna e „Nėnės Terezė“ ėshtė filozofi nė vete qė shkenca duhet tė mirret me punėn e saj. Nėnė Tereza ėshtė e Madhe e pėrmasave planetare. Tė tillė si „Nėnė Terezen“ sot nė tėrė globin e kėsaj toke nuk mund t’a gjeshė edhe njė, edhe pse ka pėrpjekje qė t’i afrohet humanizmit tė saj, janė pėrpjekje tė pandalshme edhe pse kanė kushte materjale, por ju mungon humanizmi i shpirtit.
Populli Shqiptar me „Nėnė Terezen“ ėshtė identifikuar nė Prendim, ėshtė krenuar dhe do tė jemi krenar sa tė mbijetojė edhe vet populli Shqiptar. Tė tilla deklarata duhen t’a dinė tė gjithė se janė duke e prekur popullin Shqiptar mu nė zemėr dhe kėtu nuk do tė tolerojmė.

Tė prekėsh sot nė figurat kombėtare si : Gjergj Kastriotin – Skenderbeu i cili i fitojė 22 beteja kundėr turqėve okupator, Papa Kelmendin (Clementit) XI Gian Francesco Albani, lindur mė 1649, papė nė Vatikan nga 1700-1721, Ismail Qemalin, Isa Boletin e Luigj Gurakuqin qė ja dolėn tė shpallin mėvetėsinė e shtetit shqiptar Shqipėrinė nė vitin 1912, Nėnė Terezėn, tė cilėn e quan e tėrė bota Nėnė nė saje tė angazhimit tė saj personal qė e mahniti botėn me humanizmin e saj dhe deklarojė me krenari se nė shkurt tė vitit 1997 tha: „Unė jam shqiptare“. Nė tė vėrtetė, nė shkurt tė vitit 1997, nė Lutjet Tradicionale tė Mėngjesit,
nė Shtėpinė e Bardhė nė Washington, Nėna Tereze ishte pėrkulur para Presidentit Rugova, i’a kishte marrė e ia kishte puthur dorėn (nė prani tė Presidentit Bill Klinton) dhe pastaj i ishte drejtuar ish presidentit tė SHBA-ve Bill Klintonit, duke i thėnė: "Zotni President. Ky ėshtė presidenti im dhe i Kosovės – Ibrahim Rugova. Tė lutem ma ke nė kujdes, bashkė me popullin tim!" Kjo ėshtė menquria mė e madhe e njė personaliteti siq ishte e Madhja Nėnė Tereza. Mbas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, Presidenti Bill Klinton kishte shkuar nė Kalkutė dhe duke u lutur mbi varrin e Nėnės Tereze, ndėr tė tjera i kishte thėnė: "Nėnė, ndjehem krenar dhe i ēliruar nė shpirt, qė Zoti na ndihmoi dhe ta ēova nė vend amanetin!

Dr. Ibrahim Rugoven, njeriun e paqės dhe ideatorin e Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, Presidnati i parė historik dhe shpirtėror i Republikės sė Kosovės, Adem Jasharin, komandantin e ushtrisė shqiptare dhe njeriun i cili mė sė shumti sakrifikojė pėr popullin e vet Shqiptar me 22 viktima qė ja dhurojė Lirisė sė Kosovės, Anton Qeten, i cili bashkojė dhe pajtojė shumė zemra shqiptare sė bashku me intelektual me rininė shqiptare, me imamė dhe priftėrinjė bashkėpunuan pėr Unitetin dhe pajtimin e popullit Shqiptar, e krejtė kjo do tė thot se po qe se ke prekur kėto figura, ke prekur mu nė zemėr tė popullit Shqiptar. Sot populli Shqiptar nuk ėshtė nė kohėrat e vjetra kur nuk ka ditur shkrim dhe lexim. Sot ate ēfar mund tė lexon hoxha dhe prifti, e lexojmė edhe ne dhe e kanė tė kotė tė na qesin hi syve.
KĖTO FIGURA KOMBĖTARE DHE SHUMĖ FIGURA TĖ TJERA KOMBĖTARE DUHET TĖ MBROHEN ME LIGJ. NUK GUXOJMĖ T’I LĖMĖ PA MBROJTJE PĖR T’I NĖPĖRKĖMBUR KUSH TĖ DOJĖ. DUHET TĖ NA PREKĖ NDĖRGJEGJA KOMBĖTARE.

Vetėdija e ulėt nė kėso situata tė njerėzve tė tillė tė vetquajtur „imam“ dhe nuk e gėzon pėrkrahjen nga askush, eliminon dilemen e pėrcaktimit tė elementit se ėshtė „imam“ dhe se ka dije, duke pretenduar se jam unė ndėrmejtėsuesi midis realitetit dhe qenies, duke folė dokrra me njė gjuhė tejet tė ulėt dhe primitive. Kjo vetėdije ėshtė e barabartė me intuiten analfabete, pėr tė cilėn ēdo deklarim ngi ideja e „imagjinatės“ se duhet apo do tė duhej, duke mos poseduar as njė tė vetmin argument, pėr Nėnen e Madhe Terezė, njė ditė do tė bije vet nė kundėrshtim dhe do tė pendohet. Tė hedhėsh sot baltė mbi vepėrn e Madhe tė Nėnės Terezė, duhet ditur se ke hedhur baltė mby fytyrėn tėnde (kuptohet po qe se e ndjen veten Shqiptar).

Ne nuk jemi nė diuni se ēfar ka ndėrmarrė BIK pėr kėtė marri tė personit nė fjalė, sepse kjo gjithėsesi se duhet tė denohet dhe njerėz tė tillė jo se nuk duhet ta gėzojnė titullin e imamit, por as tė trajtohen si njerėz tė vullnetit tė mirė.
Z.Krasniqi duhet tė pendohet dhe tė dal hapur dhe tė kėrkojė falje pėr at se ēfar ka deklaruar, kurse imamėt e tjerė, tė kenė kujdes nė deklaratatė e tyre qė mbjellin urrejtje ndėrfetare, njerėzore dhe Kombėtare.

Tė pėrqarė na donė armiku qė e kemi nė derė dhe po na sorollatet nė veriun e Mitrovicės, e askush nuk po merret me te !

Kam tri kėrkesa pėr Institucionet e Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Shqipėrisė:

1.Tė mbrohen me ligje tė gjitha figurat Kombėtare, pėrmes njė ligji tė veēant, sikurse qė e kanė tė gjitha kombet e tjera.
2.Tė saksionohen me ligj tė gjithė ata qė bėjnė pėrpjekje pėr tė i pėrbaltur veprat, personalitetet Kombėtare dhe bien ndeshė me Ēėshtjen Kombėtare Shqiptare.
3.Tė kėrkojnė falje ata qė me pakujdesinė e tyre kanė hudhur tė pavėrteta kundė figurės sė Madhe „Nėnės Terezė“.


ZOTI E BEKOFT SHPIRTIN E TĖ MADHES NĖNĖ TEREZĖ DHE VEPREN E SAJ.
ZOTI E BEKOFT POPULLIN SHQIPTAR KUDO QĖ NDODHET AI.

Lidhja Demokratike e Dardanisė – Dega nė Suedi,
Hysen Ibrahimi, kryetar.
avatar
gerrard

Numri i postimeve : 280
Reputation : 5
Points : 17520
Registration date : 02/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Zoti e bekoftė shpirtin e tė madhes Nėnė Terezė dhe vepren e saj. :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun May 10, 2009 11:59 pm nga gerrard

Nė tė vėrtetė, nė shkurt tė vitit 1997, nė Lutjet Tradicionale tė Mėngjesit,
nė Shtėpinė e Bardhė nė Washington, Nėna Tereze ishte pėrkulur para Presidentit Rugova, i’a kishte marrė e ia kishte puthur dorėn (nė prani tė Presidentit Bill Klinton) dhe pastaj i ishte drejtuar ish presidentit tė SHBA-ve Bill Klintonit, duke i thėnė: "Zotni President. Ky ėshtė presidenti im dhe i Kosovės – Ibrahim Rugova. Tė lutem ma ke nė kujdes, bashkė me popullin tim!" Kjo ėshtė menquria mė e madhe e njė personaliteti siq ishte e Madhja Nėnė Tereza. Mbas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, Presidenti Bill Klinton kishte shkuar nė Kalkutė dhe duke u lutur mbi varrin e Nėnės Tereze, ndėr tė tjera i kishte thėnė: "Nėnė, ndjehem krenar dhe i ēliruar nė shpirt, qė Zoti na ndihmoi dhe ta ēova nė vend amanetin!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 11, 2009 10:30 am nga lidabica

ZOTI E BEKOFT SHPIRTIN E TĖ MADHES NĖNĖ TEREZĖ DHE VEPREN E SAJ.
ZOTI E BEKOFT POPULLIN SHQIPTAR KUDO QĖ NDODHET AI.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 11, 2009 12:36 pm nga ad

skam ēti shtoj me shume komentit tend gerrard

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 11, 2009 9:13 pm nga nardlushnja

se po qe se ke prekur kėto figura, ke prekur mu nė zemėr tė popullit Shqiptar. Sot populli Shqiptar nuk ėshtė nė kohėrat e vjetra kur nuk ka ditur shkrim dhe lexim. Sot ate ēfar mund tė lexon hoxha dhe prifti, e lexojmė edhe ne dhe e kanė tė kotė tė na qesin hi syve.
KĖTO FIGURA KOMBĖTARE DHE SHUMĖ FIGURA TĖ TJERA KOMBĖTARE DUHET TĖ MBROHEN ME LIGJ. NUK GUXOJMĖ T’I LĖMĖ PA MBROJTJE PĖR T’I NĖPĖRKĖMBUR KUSH TĖ DOJĖ. DUHET TĖ NA PREKĖ NDĖRGJEGJA KOMBĖTARE.

Te gjithe fetaret (Imamet,hoxhat apo prifterinjte ) jane shume shume shume poshte kasaj shenjtoreje,per te mos thene qe nuk jane fare ne ate vije

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 11, 2009 9:39 pm nga gerrard

Une nga natyra nuk jam nje njeri qe emocionohem, kyt vit eshte hera e dyte qe me ndodh, hera e pare ka qen kur Shqiperia eshte pranuar ne NATO. Natyrisht qe me kyt shkrim nuk mendoj se ka ndonje shqiptar qe nuk emocionohet. Rasti ne Shtepine e Bardhe eshte nje rast unik dhe i paperseritshem. Gjate gjethe jetes time kam qene nje pro Amerikan ndoshta i lindur, por kur mesoj se nje Presdent i Shteteve te Bashkuara te Amerikes shkon e lutet para varrit te Nenes Sone, mendoj se sa te vegjel jemi ne te tjeret dhe sa injoranca jone na rend te paditur.
Ka nje thenie te vjeter qe thote se, "historia duhet treguar dhe jo gjykuar", dhe ne shqiptaret me paditurine tone te theksuar tentojme jo vetem te gjykojme historine tone shum emblematike, por arrime deri aty sa te veme ne dyshim te gjithe ato figura qe autori i ketije shkrimi ka shkruar me lart. Ne vend te jemi krenar me tre burrat qe hyne ne histori si burrat qe shpallen pamvarsine e Kombit nga Turqiua, jo vetem qe nuk jemi krenar por ka nga ata qe mendojne se kane qene tradhtar sepse kane tradhtuar pikerisht Turqine. Ismail Qemali, Luigj Gurakuqi dhe Isa Boletini kane qene burrat qe kane shpallur pamvarsine e ketije Kombi nga nje okupator, dhe eshte e palogjikshme qe te duam me shum okupatorin se sa burrat tone qe vendosen te ndahen nje here e pergjithmone nga ai. Pastaj e njeta gje ka ndodhur edhe me figuren e Gjergj Kastriotit qe adhe Ai eshte konsideruar nje armik i Perendorise.
Bera keta dy shembuj per te evituar te flas per fjalet qe kane thene per Nene Terzen, nuk dua te flas per vete faktin se, figura e saje eshte aq madheshtore sa nuk ka nevoje per fjalet i nje te padituri si une. Dhe nuk dua te flas per vet faktin se personazhi qe ka marre guximin te flase kunder kesaje Figure eshte aq personazh i ulet sa nuk ja vlen as t'a kujtosh se ekziston.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 11, 2009 9:49 pm nga gerrard

Vepra e „Nėnės Terezė“ pėrgjėthėsisht ėshtė mė tepėr humane, njerėzore, intelektuale, qė idenė, i pasuri dhe fukaraja si nocion dinė t’i fus nė pėrjetimin e realitetit dhe kompleton qė tė dya me njė aftėsi brilante. ”Te i pasur pėrdor argumentin e nevojės pėr tė ndihmuar fukaranė, kurse te fukaraja pėrdor elementin e shpresės pėr tė jetuar dhe qenė i pasur”.

Duhet te jete shume i zgjuar ky njeri qe ka shkruar kyt artikull edhe nga menyra se si shkruan, pak here ne shtypin shqiptar arrin te lexosh ndonje shkrim te shkruar bukur, une gjithmon i kam admiruar te diturit.............

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi