ILIRIADA PORTAL

Partia e Soros krijohet te Liqeni, Edi Rama hedh nė sulm kamikazin Veliaj

Shko poshtė

11052009

Mesazh 

Partia e Soros krijohet te Liqeni, Edi Rama hedh nė sulm kamikazin Veliaj
Ditėn e djeshme, G99 festoi njė vjetorin me njė tubim madhėshtor nė Amfiteatrin e liqenit, aty ku njė vit mė parė u lanēua publikisht. Nė fakt, G99 deri para disa kohėsh nuk ka qenė parti politike dhe nuk ka funksionuar si e tillė nė Gjykatėn e Tiranės, por ashtu siē funksionojnė gjėrat nė Shqipėri, kjo parti funksiononte si OJF pėr tė marrė para nga donatorėt dhe si parti pėr t’u pėrfaqėsuar politikisht. Kjo parti, e cila pretendon se ka sjellė njė frymė tė re nė politikėn shqiptare, ėshtė njė tampon higjienik i Edi Ramės pėr ta pėrdorur nė momentin qė do largohet nga PS. Kryesocialisti Rama, duke i pasur tė gjithė pionierėt e Mjaft dhe G99 kamikazėt e tij, ka vendosur qė njė pjesė tė mirė tė deputetėve tė parlamentit tė ardhshėm ta furnizojė me njė pjesė tė mirė tė personave qė vijnė nga grupimi 99.
Ndėrkohė qė, po tė vėmė re me vėmendje, krijimi i kėsaj partie ėshtė produkt i ardhur nga financimet e George Soros nė Shqipėri. Soros ėshtė sot nė Shqipėri njeriu mė i fuqishėm dhe i paprekshėm. Njerėzit e Soros janė shpėrndarė gjithandej nėpėr qelizat e shtetit shqiptar dhe tė politikės. Njė nga skemat mė mafioze tė Soros ėshtė edhe fondi Besa, i cili ka ushtruar aktivitet kriminal tė mirėfilltė, por qė nuk mund tė hetohet pasi kryeprokurorja e Shqipėrisė ėshtė pjesė e skemės, e cila fillon nga presidenti Topi pėr t’u mbyllur me ministrin e Financave Bode dhe Guvernatorin e Bankės sė Shqipėrisė Fullani, gruaja e tė cilit ka qenė kryetare e bordit tė Soros dhe mė pas ėshtė emėruar nė Gjykatėn e Lartė nga Presidenti i Republikės, Topi. G99 vjen si grupim i Soros nė Shqipėri. Krijimi i kėsaj partie ėshtė skemė e mirėfilltė e futjes nė politikėn shqiptare tė pėrfaqėsuesve tė Soros, pėr tė krijuar tė tjera parajsa fiskale tė tipit Besa Fondacion apo Mjaft Fondacion. I riu Veliaj ėshtė njė kamikaz i vogėl nė tregun politik shqiptar, njė kamikaz tė cilit i kanė ardhur nga qielli para tė pista nga burime qė pėrmendėm mė sipėr, para qė ia kanė bėrė jetėn mė tė lehtė dhe tė bukur.
I riu Veliaj sot ecėn me makina qė kushtojnė mbi 70 mijė euro, vishet me rroba firmato, ushqehet nė restorante luksoze dhe shpenzon pėr vete dhe pėr grupin e tij qindra mijėra euro nėpėr aktivitete tė ndryshme, ndėrkohė qė moshatarėt e tij diskutojnė ekzistencėn dhe mungesėn e perspektivės. A mos vallė i ka dalė ndonjė trashėgimi sheikėsh zotit Veliaj? Vetėm aktiviteti i djeshėm i kalonte njėqind milionė lekėt, ndėrkohė qė shikojmė se nė gjithė Shqipėrinė organizohen dreka dhe darka, fjetje nė hotele luksoze. Gazeta “Sot” i ka paraqitur publikut shqiptar nėpėrmjet shkrimeve dhe faksimileve, fakte tė cilat vėrtetojnė se burimi i financimit tė kėsaj partie ėshtė i dyshimtė. Krerėt e partisė sė Veliajt, Mazniku dhe Fuga zotėrojnė aksione qindra milionė lekė nė kompani tė ndryshme, ndėrkohė qė vetė Veliaj ka biznese nėpėrmjet vėllait tė tij. Ky ėshtė grupimi i ri politik. Njė grupim i pasur, me seli tė shtrenjta dhe me njerėz qė shpenzojnė qindra milionė lekė. Dje, kamikazi i vogėl Veliaj festoi njėvjetorin e partisė sė tij, kur nė tė vėrtetė ky grupim ka qenė OJF dhe jo parti. A mashtrojnė kėta tė rinj? Nė fakt nė Shqipėri ndodhin ēudira. Saliu vrau 26 njerėz nė Gėrdec, vjedh dhe grabit nė mes tė ditės shqiptarėt dhe si hyn gjemb nė kėmbė. Kryebashkiaku Rama e ka shndėrruar bashkinė e Tiranės si pronė tė vetėn, ku tenderėt e kėsaj bashkie i marrin vetėm miqtė e kryebashkiakut, ku paratė e taksapaguesve shndėrrohen nė reklama pėr tė blerė mediat, apo lejet e ndėrtimit jepen pėr Delijorgjin&Co, ku pronat e qytetit shiten te pronari i Tajvanit si tė ishin pronat e Kristaqit. Nuk ka pse tė na ēudisė njė parti si kjo G99, me ca kamikazė tė vegjėl tė udhėhequr nga baballarėt e tyre sorosianė dhe qė duan tė vazhdojnė grabitjen e madhe tė shqiptarėve.
G99 ėshtė sot njė produkt i skemave korruptive, tė cilat u pollėn nga politikanė tė korruptuar dhe u mbėshtetėn nga diplomatė tė superkorruptuar. Nuk duhet tė harrojmė ndėrhyrjen e ambasadorit amerikan, trafikantit tė armėve tė Gėrdecit, apo tė ambasadorit gjerman, i cili ka dhėnė tė gjitha paratė e destinuara pėr shoqėrinė civile nga shteti gjerman nė duart e Erion Velisė. Skema G99 vjen sot si mbarsje e shėmtuar e politikės shqiptare me diplomacinė ndėrkombėtare, mbarsje qė ka pjellė njė foshnje tė shpifur allafrankenshtrajni tė tipit Veliaj&Co. Nė fakt mediatizimi qė i bėhet kėsaj force politike stonon me realitetin shqiptar. Tė rinjtė shqiptarė nuk kanė asnjė lidhje me fenomenin Veliaj. Tė shpresojmė qė ky fenomen mos tė sjellė percepsion negativ nė realitetin shqiptar, i cili ėshtė shumė i ndryshėm nga ky qė pėrcjell ky grupim monstėr. Realiteti i rinisė shqiptare nuk janė paratė nga qielli sorosian qė i vijnė Erion Velisė, por pėrballja e pėrditshme me realitetin. Realiteti i rinisė shqiptare ėshtė lufta e pėrditshme me jetėn dhe lufta me konkurrencėn e pandershme tė dhuruar nga ndėrkombėtarėt me njė grupim politikanėsh tė korruptuar, tė cilėt e kanė stėrzgjatur tranzicionin shqiptar. Dje G99 me kamikazin e vogėl Veliaj festuan njė vjetorin, si parti. Urojmė qė mos tė rriten mė shumė, se kjo monstėr qė ka lindur do tė jetė njė tjetėr lubi e pangopur nė politikėn e re shqiptare. Kėta tė rinj i ka mėsuar George Soros me shumė para dhe nuk kanė pėr ti ngopur taksat e shqiptarėve.

avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25371
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Partia e Soros krijohet te Liqeni, Edi Rama hedh nė sulm kamikazin Veliaj :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon May 11, 2009 12:35 pm nga ad

G99 kontrollon 5 vula OJF dhe 14 numra bankarė tė shoqėrisė civile
Sasia e parave qė MJAFT ka marrė nga donatorėt ndėrkombėtarė ėshtė e paqartė, sepse mungojnė tė dhėnat normale qė ēdo organizatė apo rrjet organizatash qė kanė gėlltitur mbi 5.4 milionė Euro duhej t’i kishte publikuar tė paktėn online apo nė raporte tė rregullta publike. Dihet tashmė se, qė nė themelimin e vet, Lėvizja MJAFT e pėrfaqėsuar ligjėrisht si njė qendėr me tre anėtarė por qė nė fakt ėshtė e pėrbėrė nga 5 organizata: Shoqata Kombėtare Shqiptare e Debatit – “ANDA” (Spinoff i Soros 1999), Ballkan Youth Link – Albania “BYL-A”(e famshme pėr ritualin e pėrvitshėm tė meshkujve qė vishen si femra), Qendra MJAFT (Vulėn e tė cilės dhe llogaritė pėrkatėse bankare i kontrollon Erion Veliaj), Fondacioni MJAFT (qė operon prej 4 vjetėsh nė mėnyrė tė paligjshme), si dhe Instituti i famshėm AGENDA (i krijuar si spinoff i Soros, qendėr e reklamuar nė media nga Veliaj si organizatė e krijuar nga MJAFT). Kėto 5 organizata kanė si drejtues tė gjitha njėkohėsisht tė njėjtin grup njerėzish tė G99: Erion Velia, Arbian Mazniku, Marinela Lika, Endri Fuga, Milva Ekonomi dhe Klotilda Ferhati (Bushka). Ky grup njerėzish janė njėkohėsisht nė tė gjitha strukturat duke krijuar njė rrjet monstruoz qė nėpėrmjet emrave tė ndryshme thithin tė gjitha fondet e shoqėrisė civile pėr ēdo lloj fushe duke u bėrė si njė vrimė e zezė e tė gjithė ndihmave qė vijnė pėr shoqėrinė civile nė Shqipėri.
Duke u kombinuar nė borde kryetarėsh dhe drejtorėsh nė organizatat qė kanė krijuar nėpėrmjet avokates Klotilda Ferhati (Bushka) dhe nėn orientimin e pėrfaqėsuesve tė Soros nė Shqipėri, kėto 5 organizata kombinojnė duke luajtur me emrat e njėra tjetrės dhe duke ēorientuar ēdo auditim pasi pėrdorin 5 libra financiarė tė ndryshėm dhe deri mė sot numėrohen mbi 14 numra bankar tė hapur vetėm nė Tiranė. Kjo lojė e logove tė ndryshme pėr tė hutuar ēdo lloj kontrolli financiar, pasi nuk merret asnjėherė vesh se ku pėrfundon Qendra MJAFT dhe ku vazhdon Fondacioni MJAFT, ku mbaron Fondacioni MJAFT dhe ku vazhdon ANDA, ku mbaron ANDA dhe ku vazhdon BYL-A, dhe asnjėherė s’merret vesh se ku fillon dhe pėrfundon Instituti AGENDA. Ajo qė dihet me siguri nė kėtė lojė kukamēefti me paratė e taksapaguesve tė huaj, ėshtė qė gjithmonė nė Bankė kontrollon ekipi drejtues sorosian i G99: Erion Veliaj, Milva Ekonomi, Arbian Mazniku, Endri Fuga, dhe Marinela Lika. Kėta 5 persona qė kanė kontrolluar dhe kontrollojnė sipas urdhrave tė Soros Albania mbi 5.4 milionė euro nė llogaritė bankare brenda Shqipėrisė, kanė krijuar precedentin mė tė rrezikshėm dhe pse jo edhe mė inteligjent tė fshehjes nga sytė e publikut tė shumave reale qė i kanė ushqyer numrat e tyre bankare. Nė fakt shuma e dokumentuar deri mė tani ėshtė mė e madhe por do tė jepet mė e identifikuar nė ditėt nė vazhdim sepse Instituti i Agenda ka krijuar njė farė pavarėsie nga Erion Veliaj pasi Milva Ekonomi ėshtė ca mė e vjetėr dhe mė profesioniste nė realizimin e objektivave tė Soros nė Shqipėri.
Problemi i lojėrave tė financimeve tė ndarė nė 5 gishta tė sė njėjtės dorė (ashtu siē ėshtė edhe logoja e MJAFT), mund tė jetė larg vėmendjes sė publikut por kjo s’mund tė thuhet pėr tė gjithė donatorėt. Se si funksionon magjia sorosiane e 5 drejtuesve tė G99 mund tė jetė e paqartė pėr publikun sepse nuk ka informacion por kjo s’mund tė thuhet pėr asnjė donator tė familjarizuar me realitetin shqiptar pasi siē dihet, ēdo donator kur tė ofron njė shumė tė caktuar ėshtė i detyruar qė tė kontrollojė fillimisht dokumentet e regjistrimit juridik nė Gjykatė, dhe tė shohė se kush ėshtė pėrfaqėsues ligjor i organizatės. Nė fakt nėse njė donator sheh emrin e Endri Fugės edhe tek Qendra MJAFT, edhe te Fondacioni MJAFT, edhe te ANDA, edhe te BYL-A, edhe te AGENDA, atėherė ai e kupton se kėtu diēka nuk shkon. Por kur sheh se sa miliona euro tė taksapaguesve tė huaj gėlltisin kėta 5 drejtues tė G99 tė dorės MJAFT, atėherė indiferenca e donatorit nuk ėshtė mė indiferencė por implikim. Implikim qė kanė lejuar kėtė lojė tė shėmtuar e cila dukshėm dhe nė kundėrshtim tė hapur me legjislacionin shqiptar ka sjellė abuzime tė rėnda me para qė iu sollėn Shqipėrisė pėr ta ndihmuar nė rrugėn e demokracisė. Dhe implikimi i ambasadorėve nuk ka qenė pasiv. Janė ata qė kanė pranuar tė promovojnė kėtė lojė rrotullimesh tė emrave tė organizatave qė ē’organizojnė llogarimbajtjen financiare siē ėshtė rasti i denoncuar dje nė Gazetėn Sot kur Ambasadori Gjerman shfaqet nė promovimin e lidershipit tė ri politik tė G99 herė me njė ftesė qė prodhohet nga G99, herė me njė deklaratė pėr shtyp tė Qendrės MJAFT, dhe herė me njė baner qė shfaqet me logon e Institutit AGENDA! Kėto tre imazhe alternohen, njė herė njėra dhe njėherė tjetra, si njė lojė letrash dhe asnjėherė nuk merret vesh se kush e bėn dhe kush e financon aktivitetin! Sepse kėto imazhe qė zėvendėsojnė nė tė njėjtėn ditė aktivitetin ku herė i del pėr zot aktivitetit njėra organizatė dhe herė tjetra, me logon e qeverisė gjermane nė prani tė vetė Ambasadorit Gjerman, i shėrbejnė organizatave pėr tė justifikuar fondet qė marrin. Filmi i financuar nga taksapaguesit gjermanė dhe austriakė i denoncuar dje nė Gazetėn Sot, qė glorifikonte si rilindas tė rinj tė Shqipėrisė sorosianėt qė drejtojnė Grupimin Elektoral G99, produksioni i tė cilit u pėrgatit bashkėrisht me ndihmėn e rrogėtarit tė projektit Erion Velia, si dhe me ndihmėn e Remzi Lanit dhe Elisa Spiropalit, u shfaq duke manipuluar autoriėsinė e aktivitetit nga tre organizata gjoja tė ndryshme.
Pėrse ka ndodhur kjo?
Sepse kėshtu, duke nxjerrė njė herė MJAFT, njė herė G99 dhe njė herė Agendėn, askush nuk ėshtė nė gjendje tė kontrollojė burimet e kėtij aktiviteti dhe njėkohėsisht t’i japė pėrgjigje se kush e bėn nė tė vėrtetė. I vetmi qė mund ta dijė nė kėtė rast ėshtė Ambasadori Gjerman nė Tiranė i cili ka qenė prezent nė sallė dhe ka lavdėruar liderėt e rinj sorosianė tė G99!
Dhe meqė jemi nė rastin e Ambasadorit Gjerman, e njėjta histori ka ndodhur edhe njė vit mė parė kur Veliaj lėvizte nė Bankė disa dhjetėra mijėra euro nga Ambasada Gjermane pėr tė financuar njė udhėtim turistik tė tė rinjve shqiptarė tė shkėlqyer me mėsime ndėrmjet tė cilėve figuronin shumė mjaftistė qė shpėrbleheshin pėr mungesat qė kishin bėrė nė shkollė prej kohės qė harxhonin nė zyrat dhe aktivitetet e MJAFT. Kurrė nuk u mor vesh kush i kontrollonte paratė nė Bankė: Fondacioni MJAFT, Qendra MJAFT, Lėvizja Europiane (qė pėrfaqėsohej nga Veliaj) apo BYL-A e pėrfaqėsuar pėrsėri nga Veliaj, apo tė treja bashkė njėkohėsisht.
Kjo praktikė ka ndodhur vazhdimisht me Fondacionin Soros, ku delikatesa diplomatike ia lente vendin vrazhdėsisė tipike sorosiane. Kėtu Arbian Mazniku dhe Endri Fuga si Kryetarė Bordesh tė Soros pėr Rininė (me emrat e ēuditshėm Bordi Rinor dhe Bordi i Iniciativės Rinore tė Europės Juglindore) miratonin projektet e tyre duke luajtur pikėrisht me disa emra organizatash njėkohėsisht. Kjo lojė shumė e suksesshme financiarisht vazhdon prej vitesh dhe sot nuk ėshtė vetėm vula dhe numrat bankar tė MJAFT qė kontrollon kjo dorė nėntėdhjetenėntėshe por janė edhe numrat e llogarive bankare tė Fondacionit MJAFT i cili ka lėvizur me qindra mijė euro (deri mė tani na rezultojnė tė dhėnat pėr 800 mijė euro), tė BYL-A dhe ANDA. Drejtuesit e G99 kanė kontroll mbi miliona euro tė shoqėrisė civile shqiptare nė sistemin bankar si brenda vendit ashtu edhe jashtė tij. Pesė drejtuesit kryesorė tė G99 kanė 5 vula dhe mbi 14 llogari bankare tė destinuara pėr shoqėrinė civile nė Shqipėri.
Sot

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 11, 2009 8:24 pm nga flutura

I riu Veliaj sot ecėn me makina qė kushtojnė mbi 70 mijė euro, vishet me rroba firmato, ushqehet nė restorante luksoze dhe shpenzon pėr vete dhe pėr grupin e tij qindra mijėra euro nėpėr aktivitete tė ndryshme, ndėrkohė qė moshatarėt e tij diskutojnė ekzistencėn dhe mungesėn e perspektivės. A mos vallė i ka dalė ndonjė trashėgimi sheikėsh zotit Veliaj?
????????????!!!!!!!!!!!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon May 11, 2009 9:01 pm nga i persekutuari

mesazhi eshte "POLITIKE E RE", HUQI I VJETER

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi