ILIRIADA PORTAL

Shkresa pėr "Gerdecin", rrefehet ish-sekretarja

Shko poshtė

13052009

Mesazh 

Shkresa pėr "Gerdecin", rrefehet ish-sekretarja
Ish-sekretarja e ish-Ministrit te Drejtesise Aldo Bumci, ka reaguar mbremjen e djeshme lidhur me polemikat qe u ndezen dy ditet e fundit ne shtyp per disa shkresa qe pretendohet se jane kaluar me faks personave ne periudhen qe ka ushtruar detyren e sekretares prane kabinetit dikasterial.

Anjola Agolli, ne deklaraten e saj per shtyp, thote se "marr persiper qe te pergenjeshtroj dokumentet e prokurorise, te pasqyruara ne shkrimet e mesiperme".

Kurse shton se "detyren e sekretares e kam kryer ne baze te ligjeve dhe rregullores te brendshme te Ministrise se Drejtesise dhe nuk kam pasur asnje lloj problemi".

Ndersa per sa i perket problemit te "shenimit" te ish-Ministrit te Drejtesise, thekson se "une nuk kam pasur asnje kompetence dhe as dijeni mbi kete ceshtje".

Ketu, Anjola Agolli pohon se "organet kompetente kane te drejten te marrin informacion dhe t'i drejtohen per verifikim per cdo shkrese protokollit te Ministrise se Drejtesise". Nderkohe qe sqaron se "gjate punes se perditshme nuk ka qene detyrimi im qe te fiksoja ne memorien time persona, individe apo shkresa".

Ne mbyllje Agolli duke kembengulur se versioni i paraqitur neper mediat e shkruara, eshte manipulim, kerkon qe "t'i japim hapesire dhe kohe drejtesise, per te zbardhur te verteten".

Bumci

Ne lidhje me polemiken e ndezur, ish-ministri i Drejtesise, Aldo Bumci deklaroi dje se do te bente kallezim penal per deshmi te rreme te ish-sekretares se tij, qe sipas disa mediave ka deklaruar ne prokurori se shkrimi mbi nje projektligj per fabriken e demontimit ne Gerdec, ishte i tij. Ne nje konference per mediat, pas shkrimeve ne disa media, deputeti i PD-se deklaroi se e gjithe historia, se ai i kishte cuar me faks nje projektligj perpara se ta kalonte ne qeveri, djalit te kryeministrit Berisha, Shkelzen Berishes, ishte nje trillim i paster i opozites se drejtuar nga kryetari i PS-se, Edi Rama. Sipas Bumcit, trillimi dhe shpikjet jane te vetmet alternativa qe sjell opozita e sotme. "Si rrjedhim pervec kesaj daljeje publike, une do te ngre padi penale per deshmi te rreme", - tha Bumci. "Ashtu si e gjithe kjo histori, kjo eshte nje deshmi e rreme, per te cilen une do te bej kallezim penal per deshmi te rreme", - deklaroi zedhenesi i grupit parlamentare te PD-se, ne nje konference per mediat. Bumci i konsideroi shkrimet si histori te shemtuara, qe tregonin mjerimin e opozites. Ai theksoi se gjate kohes qe ka qene minister i Drejtesise, ka mbajtur vetem marredhenie institucionale dhe ne asnje rast nuk eshte konsultuar me persona private.

Reagimi i plote

Deshiroj te ve ne dijeni opinionin e gjere per qendrimin tim ndaj shkrimeve te publikuara dje ne date 12.05.2009 ne mediat e shkruara, duke permendur personin tim per periudhen qe kam ushtruar detyren e ish-sekretares prane kabinetit te Ministrise se Drejtesise. Marr persiper qe te pergenjeshtroj dokumentet e prokurorise, te pasqyruara ne shkrimet e mesiperme.

Bej me dije se detyren e sekretares e kam kryer ne baze te ligjeve dhe rregullores te brendshme te Ministrise se Drejtesise dhe nuk kam pasur asnje lloj problemi. Ndersa per sa i perket problemit te "shenimit" te ish-Ministrit te Drejtesise, une nuk kam pasur asnje kompetence dhe as dijeni mbi kete ceshtje. Organet kompetente kane te drejten te marrin informacion dhe t'i drejtohen per verifikim per cdo shkrese protokollit te Ministrise se Drejtesise. Nderkohe qe gjate punes se perditshme nuk ka qene detyrimi im qe te fiksoja ne memorien time persona, individe apo shkresa. Deshiroj te theksoj qe versioni i paraqitur neper mediat e shkruara, jane manipulime. Le t'i japim hapesire dhe kohe drejtesise per te zbardhur te verteten.

Miqesisht

A.Agolli

Koha Jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Shkresa pėr "Gerdecin", rrefehet ish-sekretarja :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed May 13, 2009 1:36 pm nga flutura

Rolling Eyes Po natyrisht qe shkrimi mund te vertetohet i kujt eshte nga laboratoret e kriminalistikes.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed May 13, 2009 3:54 pm nga ILIRI

Tiranė-Ish-ministri i Drejtėsisė Aldo Bumēi ka paditur sot nė Prokurori, ish-sekretaren e kėsaj ministrie Manjola Agolli, pėr dėshmi tė rreme. Deputeti demokrat i pėrfolur shpesh nė media pranė opozitės, pėr pėrfshirje nė tragjedinė e Gėrdecit, ka deklaruar sot se prokuroria ka pasur kohė tė mjaftueshme pėr tė hetuar akuzat e ngritura ndaj tij qė nė vitin 2008.

Sipas Bumēit, prokuroria nuk duhet tė vonojė pėr tė zbuluar tė vėrtetėn rreth ngjarjes, duke theksuar se shkrimi nė faksin e dėrguar nuk ishte i tij. “Shkrimi nė shkresė nuk ėshtė i imi. Nuk ėshtė e vėshtirė tė verifikohet”-theksoi Bumēi pėr mediat, pas dorėzimit tė kėrkesė padisė. Megjithatė, ai ka theksuar se nėse provohen akuzat e hedhura ndaj tij, do tė mbajė pėrgjegjėsi politike.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed May 13, 2009 4:56 pm nga ADMIN

Do te mbaje pergjigjesi politike !!!!!,jo vetem politike por direkt kriminale ,te gjithe keta qe fasllifikojne dhe te gjithe keta qe mbajne deklerata te rreme duhet te vendosen perpara gjygjit per tu denuar me denime perkatese

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 1:02 pm nga lidabica

Po ku kane erz keta o Porta ,keshtu jane dhe keshtu do te mbeten ,eshte prejardhja.....
Po po ju shtrengohet shume laku....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi