ILIRIADA PORTAL

FT: Shqipėria njė pikė e ndritshme nė Evropė

Shko poshtė

14052009

Mesazh 

FT: Shqipėria njė pikė e ndritshme nė Evropė
Londėr -Gazeta prestigjioze londineze "Financial Times" shkruan se Shqipėria, papritur, sot ėshtė njė pikė e ndritshme nė Evropė, sepse institucionet financiare ndėrkombėtare akoma parashikojnė njė rritje ekonomike prej 1, 2 pėr qind sivjet - ndėrsa fqinjėt e saj ballkanikė, kėrkojnė hua urgjente nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar.

Shqipėria, pas Moldavisė vendi mė i varfėr evropian, ka marrė njė hua komerciale prej 250 milionė eurosh nga Banka Gjermane dhe Alfa Bank greke. Me kėto para qeveria e qendrės sė djathtė, tė kryeministrit Berisha, do tė pėrfundojė dhe modernizojė autostradėn deri nė Kosovė, projektin e saj kryesor infrastrukturor, thekson kjo gazetė londineze.

Nė njė intervistė pėr kėtė gazetė, Guvernatori i bankės qendrore Ardian Fullani, thotė se bashkėsia ndėrkombėtare ka dhėnė njė kredi pėr tė rritur besueshmėrinė e Shqipėrisė me investitorėt e jashtė vendit dhe ndihmoi mbėshtetur likuiditetit nė tregun e brendshėm bono. "Ne jemi tė gėrryer mė pak kriza se tė tjerėt. Buxheti (deficiti) ėshtė nėn kontroll”-theksoi Fullani.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

FT: Shqipėria njė pikė e ndritshme nė Evropė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:22 pm nga bulqizaku

OR NE KEMI QIEN ME KOH PŹJK ME DRITA KE ADRIATIKU PO KUR BOJM E BIM PREJ FIKU FAJIN NA E KA ARMIKU Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi