ILIRIADA PORTAL

Legjislatura rekord, 700 ligje

Shko poshtė

17052009

Mesazh 

Legjislatura rekord, 700 ligje
VALENTINA MADANI
Janė pulsantėt qė shtypin dritėn jeshile tė njė kombi, sepse i hapin rrugė ligjit. Dijetarė, qė dinė atė qė ėshtė e lejuar dhe veprojnė mbi tė. Parlamentarėt dhe tempulli ku projektligjet kthehen nė ligje. Tashmė i japin fund njė legjislature 4-vjeēare. Janė parlamentarėt e legjislaturės XVII. Ata qė janė betuar mbi Kushtetutėn e Republikės pėr tė zbatuar vetėm ligjet e kėtij vendi. Janė ligjet qė vetė deputetėt i miratojnė. Mijėra orė tė marra nga koha e tyre. Njė legjislaturė rekord, me 700 ligje tė miratuara. E nisėn me eufori 4 vjet mė parė. Atėherė nė karriget e Kuvendit kishin tė freskėt shijen e tė votuarit nga njerėzit. Kurse tani atė tė ikjes... Njė ankth nėse do tė jenė sėrish nė lista apo prova e vėshtirė e 28 qershorit nėse do tė mund tė rikthehen sėrish nė sallėn e Kuvendit tė ri tė Shqipėrisė. Ėshtė institucioni qė pėr herė tė parė nė historinė e vendit arriti tė miratonte afro 700 ligje. Njė pėrkujdesje prej njė mazhorance qeverisėse tė kryesuar nga z. Sali Berisha, me pėrkushtimin e qartė pėr tė bėrė ligje sa mė tė mira qė do t’u shėrbenin vetėm interesave tė shqiptarėve. Njė rendiment i suksesshėm i parlamentarizmit, por edhe performancė ndryshe nga aplikimi i legjislaturave tė kaluara. Shumė risi qė nuk mund tė shmangen dot ku mė pikantja ėshtė ajo e diplomacisė parlamentare, njė meritė kjo kryesisht e kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli. Pėr hir tė saj, ajo nuk ngurroi tė vinte shaminė mbi kokė nė vendet arabe apo kapelen nė Perėndim pėr tė respektuar protokollet e vendeve qė i hapėn dyert pėrgjatė kėtyre katėr viteve qė drejtoi institucionin e Parlamentit shqiptar. Kjo diplomaci, pa dyshim ka edhe kontributin e saj nė proceset e anėtarėsimit nė NATO, pėrmbylljen e MSA-sė si dhe nė njohjen ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės. Menaxhimi i situatave, sa delikate aq dhe tė ashpra, ishte njė tjetėr sukses i mazhorancės pėrballė njė opozitė destruktive shpeshherė dhe e dhunshme. Pėrfaqėsimi parlamentar i opozitės ka lėnė shumė pėr tė dėshiruar pėr shkak edhe tė handikapit qė ka krijuar qenia jashtė Parlamentit e kryetarit tė PS-sė, Edi Rama. Njė vakum i tillė ka bėrė qė shumė vendime tė saj ose tė jenė tė gabuara, ose tė shtyhen pėr t’u konsultuar me kreun e opozitės. Ndėrsa nė seanca plenare dėshtimi i opozitės ka qenė i dukshėm, nė byronė parlamentare apo komisionet kuvendore, ėshtė vėnė re mė shumė njė situatė bashkėpunuese dhe natyrisht mė rezultative. Komisionet ad hoc, si ai reformės zgjedhore etj., mund tė pėrmenden si suksese tė arritura prej konsensusit dypalėsh, mes tė majtės dhe tė djathtės parlamentare. Dhe nė njė kohė qė plot ligje themeltare shumė tė rėndėsishme pėr tė kaluarėn dhe pėr tė ardhmen siē ėshtė ligji pėr lustracionin, dėmshpėrblimin e ish-tė pėrndjekurve politikė apo pėr kthimin dhe kompensimin e pronave, opozita ka mbajtur qėndrim destruktiv, bojkotues dhe pėrjashtues. Me gjithė kėtė situatė tė krijuar nga opozita e majtė qė pėr 4 vjet i mungoi kryetari nė sallėn e Kuvendit, Parlamenti i kėsaj legjislature i ka hapur rrugėn reformave tė rėndėsishme, efekti i tė cilave ėshtė konkretizuar nė politikėn e qeverisė shqiptare si nė atė tė brendshme ashtu dhe atė ndėrkombėtare. Liderėt kryesorė tė botės erdhėn nė Shqipėri nė kohė tė ndryshe pėrgjatė kėtij mandati 4-vjeēar, dhe asnjėri prej tyre nuk iku nga Tirana pa hyrė nė sallėn e Parlamentit. Nga ky institucion, Kryeministri italian Berlusconi, ai grek Karamanlis, Barroso, Frattini, etj., vlerėsuan reformat e qeverisė dhe pėrcollėn mesazhin e qartė se e ardhmja shqiptare i pėrket Perėndimit.Konflikti pozitė-opozitėLigji i lustracionit, ai i pronave, dėmshpėrblimi i tė pėrndjekurve politikė, Kodi i ri Zgjedhor etj. janė ligjet qė kanė ngjallur debatin mė tė madh politik mes pozitės dhe opozitės. Madje ligji i ri elektoral acaroi deri nė “tėrbim” disa nga partitė e vogla tė majta, tė cilat u ndien tė pėrjashtuara nga vendimmarrja. Kjo gjė solli dhe skenėn mė tė pazakontė nė sallėn e Parlamentit shqiptar, ku kreu i LSI-sė shpėrtheu deri nė dhunė... Njė situatė acaruese krijoi edhe ligji i hapjes sė dosjeve, ku nė Parlament nuk munguan as pseudonimet e tyre, duke trazuar nė kėtė mėnyrė shumė politikanė, dikur tė implikuar me regjimin diktatorial. Por nė njė kohė pėr plot ligje themeltare shumė tė rėndėsishme pėr tė kaluarėn dhe pėr tė ardhmen siē ėshtė ligji pėr lustracionin, dėmshpėrblimin e ish-tė pėrndjekurve politikė apo pėr kthimin dhe kompensimin e pronave, opozita ka mbajtur qėndrim destruktiv, bojkotues dhe pėrjashtues.Ligjet mė tė rėndėsishme180. Ligj nr. 9600, datė 27.07.2006 “Pėr disa ndryshime nė ligjin nr. 7703, datė 11.05.1993 “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė” tė ndryshuar””.164. Ligj nr. 9584, datė 17.07.2006 “Pėr pagat, shpėrblimet dhe strukturat e institucioneve tė pavarura kushtetuese dhe tė institucioneve tė tjera tė pavarura, tė krijuara me ligj”.223. Ligj nr. 9643, datė 20.11.2006 “Pėr prokurimin publik”.329. Ligj nr. 9749, datė 04.06.2007 “Pėr Policinė e Shtetit”.436. Ligj nr. 9856, datė 26.12.2007 "Pėr disa ndryshime nė ligjin nr. 7928, datė 27.04.1995, "Pėr tatimin mbi vlerėn e shtuar", tė ndryshuar".433. Ligj nr. 9853, datė 26.12.2007 “Pėr disa ndryshime dhe shtesa nė ligjin nr. 9655, datė 11.12.2006 “Pėr Akademinė e Shkencave tė Republikės sė Shqipėrisė”.423. Ligj nr. 9843, datė 17.12.2007 “Pėr disa ndryshime nė ligjin nr. 8405, datė 17.09.1998 “Pėr Urbanistikėn” tė ndryshuar”.

412. Ligj nr. 9832, datė 12.11.2007 “Pėr disa ndryshime dhe shtesa nė ligjin nr. 9741, datė 21.05.2007 “Pėr arsimin e lartė nė Republikėn e Shqipėrisė”.411. Ligj nr. 9831, datė 12.11.2007 “Pėr dėmshpėrblimin e ish tė dėnuarve politikė tė regjimit komunist”.407. Ligj nr. 9827, datė 05.11.2007 “Pėr njė shtesė nė ligjin nr. 8097, datė 21.03.1996 “Pėr pensionet shtetėrore suplementare tė personave qė kryejnė funksione kushtetuese dhe tė punonjėsve tė shtetit”.398. Ligj nr. 9818, datė 22.10.2007 "Per miratimin e buxhetit faktik te shtetit te vitit 2006".

554. Ligji nr. 9975, datė 28.07.2008 “Pėr taksat kombėtare”.549. Ligji nr. 9970, datė 24.07.2008 “Pėr barazinė gjinore nė shoqėri”.457. Ligj nr. 9877, datė 18.02.2008 “Pėr organizimin e pushtetit gjyqėsor nė Republikėn e Shqipėrisė”.613. Ligj nr. 10.034, datė 22.12.2008 “Pėr pastėrtinė e figurave tė zyrtarėve tė lartė tė administratės dhe tė zgjedhurve”

604. Ligj nr. 10.025, datė 27.11.2008 “Pėr buxhetin e shtetit pėr vitin 2009”.598. Ligj nr. 10.019, datė 29.12.2008 "Kodi Zgjedhor i Republikės sė Shqipėrisė". (Kthehet pėr rishqyrtim nga Presidenti i Republikės).

637. Ligj nr. 10.058, datė 22.01.2009 “Pėr ratifikimin e marrėveshjes ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Kryegjyshatės Botėrore Bektashiane, pėr rregullimin e marrėdhėnieve tė ndėrsjella”.636. Ligj nr. 10.057, datė 22.01.2009 “Pėr ratifikimin e marrėveshjes ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė, pėr rregullimin e marrėdhėnieve tė ndėrsjella”.

standart
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23948
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Legjislatura rekord, 700 ligje :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun May 17, 2009 8:22 pm nga interesanti

sa tzot jemi me bo ligje

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun May 17, 2009 9:37 pm nga lola

sidomos per ti "zbatuar" .. oh me falni, "implementuar" jemi edhe me te zotet

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi