ILIRIADA PORTAL

Politika e vjetėr ishte vetėm Nano dhe Fino

Shko poshtė

18052009

Mesazh 

Politika e vjetėr ishte vetėm Nano dhe Fino
Saimir Kola

Politika e re e Edi Ramės mos mendo se ėshtė e re fare. Dy tė rinjtė e kėsaj politike janė Shamku dhe Veliaj, ndėrsa dy tė vjetrit ishin Nano dhe Fino

Lista e fshehtė e Edi Ramės, atė qė ai pėr kaq javė nuk kishte guxim ta bėnte publike, pėrmban tė gjithė deputetėt aktualė tė PS-sė, duke pėrjashtuar dy ish kryeministrat, Nanon dhe Finon. E trumpetuar si njė luftė kundėr tė vjetrės, si njė politikė jashtė tė majtės e tė djathtės, nė tė vėrtetė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse e gjithė eskorda e vjetėr e Partisė Socialiste, ose mė saktė e pPartisė sė Punės, nuk mungon as Gjinushi, as Dokle, akush, askush. Mungon vetėm Fino sepse i ngjante Nanos, dhe Nano sepse nuk i ngjante Ramės. Tė gjithė tė tjerėt, tė rinj e tė vjetėr, pa asnjė dallim, trafikantė e tė tjerė si puna e kėtyre, janė nė krye tė listave nė qarqe. E kishte ruajtur pėr minutėn e fundit. Gėnjeu tė gjithė duke thėnė se as vetė akoma nuk e dinte listėn emėrore tė kandidatėve, ndėrkohė qė prej tre javėsh Rama e ka hartuar vetė kėtė listė, e ka miratuar po vetė dhe dhe e ka vulosur po vetė. Plot tre javė mė parė, Edi Rama ka fshirė nga lista Fatos Nanon dhe Bashkim Finon e nė vend tė tyre ka futur Erjon Veliajn dhe Ledi Shamkun. Ky ėshtė ndryshimi i vetėm qė ka bėrė. Madje tek kjo lista e politikės sė re, Edi Rama nuk futi dot as veten e tij. Kush e di, ky kryetar partie ose nuk ėshtė i binduar akoma se ēfarė ėshtė vetė, se kujt politike i pėrket, mė shumė anon nga politika e lakuriqėve apo ajo e bilbilenjve, ose ėshtė frikacak, ose-ose, e di shumė mirė rezultatin e zgjedhjeve dhe nuk mund tė rrijė pa postin e kryetarit tė bashkisė. Rama i mblodhi tė gjithė socialistėt dy ditė mė parė, u proklamoi politikėn e re. Rama nuk la alternativist e homofile pa e identifikuar si politikė tė re, nuk la njeri pa identifikuar si politikė tė re, madje solli nga literatura staliniste edhe terma qė tingėllonin si thupėr nė veshėt e shqiptarėve, dhe nė fund gjithė kėtė na e paraqiti si njė politikė tė re. E mblodhi plastelinėn e kukullave tė vjetra, i pėrzjeu bashkė tė gjitha ngjyrat, dhe nė fund shpiku kukullat ylber, i vuri nė radhė si ushtarėt kinėzė dhe na tha: I shikoni kėta!.. Kėta janė politika e re pėrtej tė majtės dhe tė djathtės. Kėta janė ata qė dikur e pėrvėluan tokėn, por qė tani janė ustur, janė burra tė mirė, mė binden mua dhe vetėm mua. Ndaj janė politikė e re, sepse mendojnė ndryshe si mė parė. Mendojnė si unė, jo si ai qė tymoste puro.

Lufta brenda llojit sot hėngri dy koka, pushtoi 40 tė tjera dhe habiti mijėra sy. Ngriti po aq veshė pėrpjetė qė prisnin komandėn e njė gojė. Tė gjithė nė akth a thua se ēfarė do tė ndodhte. Dhe fjala qė doli mė zė tė lartė, ajo qė se priste askush, ishte “Do tė fitojmė...”. Po do tė fitojnė ...
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Politika e vjetėr ishte vetėm Nano dhe Fino :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu May 28, 2009 3:17 pm nga lidabica

une dhe besoj te gjithe nuk duhet te habitemi me bemat e ketij psikopati,por nuk e di se kur do t'i hapin dhe a duan t'i hapin gavat ,ata qe e ndjekin.Ndryshe me mbetet te mendoj se edhe ata jane keshtu,si psiqiku i tyre

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi