ILIRIADA PORTAL

Miliband: Vendet muslimane tė njohin Kosovėn

Shko poshtė

22052009

Mesazh 

Miliband: Vendet muslimane tė njohin Kosovėn
Londėr -Shefi i diplomacisė britanike David Miliband, ka kėrkuar nga vendet muslimane njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Gjatė njė fjalimi tė mbajtur nė endrėn pėr Studime Islamike nė Oxford, Miliband ka theksuar se duhet tė kėtė njė bashkėpunim mė tė madh nė mes botės perėndimore dhe asaj myslimane.

APP ka raportuar se sekretari Miliban po ashtu ka kėrkuar njė bashkėpunim me tė thellė nė mes perėndimit dhe vendeve myslimane pėr rastin e Kosovės, i cili ka njė popullsi myslimane prej 90 pėr qind. “Dhe ka rėndėsi shumė tė madhe qė tė jemi tė involvuar dhe tė sigurojmė pavarėsinė e Kosovės dhe kėshtu tė largohemi nga armiqėsia e viteve ‘90 dhe tė ndėrtojmė njė tė ardhme paqėsore dhe me perspektivė. Ne shpresojmė shumė qė nė Konferencėn e Islamike qė do tė mbahet javėn e ardhshme tė mbėshtetet me njė deklaratė edhe shpallja e pavarėsisė sė Kosovės”-theksoi Miliband.

Kryediplomati britanik, tha mė tej se Britania mbėshtet reformat pėr njė sistem ndėrkombėtarė qė institucionalizon marrėdhėniet e ngushta politike nė mes vendeve perėndimore dhe atyre myslimane.

Kosova ėshtė njohur nga disa vende muslimane, duke pėrfshirė kėtu edhe Arabinė Saudite, vendi me mė rėndėsi nė Konferencėn Islamike, e cila ka premtuar se do tė lobojė pėr zgjerimin e njohjes sė shtetit tė ri edhe nga vendet e tjera tė Gjirit Persik.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Miliband: Vendet muslimane tė njohin Kosovėn :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri May 22, 2009 9:45 pm nga gerrard

Mendoi se ka ardhur koha qe t'a bejne nje gje te tille, edhe se nuk do te jete e lehte, sepse Kosova eshte duke shkuar drejt demkracise drejt ligjit dhe se drejtes, drejt emancipimit.........
Te vetmet vende islamike qe kane njohur Kosoven deri tani, jane ato vende qe kane pasur presionin e Shteteve te Bashkuara, shih Arabine Saudite apo Emiratet e Bashkuara.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi