ILIRIADA PORTAL

“Tė panjohurit” e suksesshėm

Shko poshtė

23052009

Mesazh 

“Tė panjohurit” e suksesshėm
VALENTINA MADANI
Nuk u gjendėn me njė tė shtypur tė telekomandės. Njerėz si ata nuk pikasen kollaj. Duan kohė... Sidomos kur jetojnė jashtė kryeqytetit dhe zgjedhjet bėhen nga lidershipi nė Tiranė. “Tė panjohur” politikisht pėr metropolin, por tė suksesshėm nė qytetet ku kanė lindur, ku kanė punuar nė mėnyrė profesionale, sepse janė specialistė tė fushave pėrkatėse. Atje, kanė emrin e mirė, i cili i ndoqi deri nė selinė e Partisė Demokratike. Ata janė surpriza e listės sė PD-sė. Mė 28 qershor do tė garojnė nėn siglėn e partisė nė pushtet. Iu bashkėngjitėn PD-sė dhe liderit Sali Berisha. Ėshtė partia dhe lideri qė u jep mundėsi tė gjithėve. Tė njohurve, tė panjohurve, politikanėve, tė rinjve... Hapėsirat pėr ta gjenden nė ēdo periudhė, nė ndėrtesėn trekatėshe tė PD-sė. Por gjetjet pikante bėhen mė tė dukshme nė kohė zgjedhjesh. Njė e tillė ėshtė dhe ajo e mbrėmjes sė 19 majit, kur kryetari i mazhorancės, Sali Bertisha, njohu publikun shqiptar me emrat qė kėrkon mandatin e ri qeverisės mė 28 qershor. Njė listė akademikėsh ndėrthurur me politikanėt. Tė ndryshėm, por qė pėrgjatė 30 ditėve tė fushatės elektorale do tė punojnė bashkėrisht pėr fitoren e sė djathtės. Dhe njerėzit do tė takojnė pėr ditė njeriun e ri... Tashmė jo nė rrethet akademike nga i kanė njohur, por nė fushatėn elektorale pėr t’u dhėnė besimin e votės sė shenjtė. Pėr t’i ulur nė karrigen e Parlamentit, pėr njė mision tė qartė, tė jetė pėrfaqėsues i denjė i tyre. Kėta kandidatė, qė konkurrojnė pėr herė tė parė nė politikė, do t’u japin zė mijėra qytetarėve shqiptarė. Janė vizioni i ri i PD-sė, ndaj lista “Berisha” ka nuanca perėndimore. Njė pjesė e kandidatėve kanė studiuar nė Perėndim dhe dijet e marra atje i kanė vėnė nė shėrbim tė bashkėqytetarėve tė tyre. Tashmė ėshtė radha pėr tė zgjeruar gjeografinė tyre, pėrtej vendit ku kanė lindur, pėr t’iu larguar lokalitetit sepse vlejnė mė shumė. Tė pozicionuar nė vende favorite nė listėn e PD-sė, pėr tė fituar garėn e 28 qershorit, pėrkrah politikane tė njohur tė PD-sė, kandidatėt e rinj synojnė suksesin e radhės, tashmė jo nė specialitetet e tyre, por nė politikė...Ēipi, kampion jo vetėm nė futbollQytetari model qė kandidon pėr siglėn e PD-sė. Njė kampion jo vetėm nė futboll. Shqiptarėt kudo e njohin si ish-futbollist tė mirėfilltė, por jo dhe aq si aktivist tė PD-sė. I tillė ėshtė Kreshnik Ēipi, njė biznesmen i suksesshėm. Nė Vlorė, nė qytetin e lindjes, njihet si njė demokrat qė sa herė PD-ja ka zhvilluar zgjedhje tė brendshme, Ēipi ka konkurruar pėr strukturat e kėsaj partie. Por ajo qė mbahet mend nga demokratėt e qendrės, ėshtė “mburoja” qė Kreshniku i bėri PD-sė gjatė trazirave tė ’97-s, ku Vlora ishte mė e prekshmja nga rebelimi. Njė disko nė Vlorė, pronė e futbollistit Kreshnik Ēipi, u bė strehėza e djemve tė Forumit Rinor tė PD-sė pėr mbledhje partiake. Ato ditė tė vėshtira, guximi kushtonte shumė. Dhe Kreshiku guxoi me ēfarėdolloj ēmimi. Ai ka njė kontribut tė veēantė pėr rilindjen e PD-sė nė vitin 1997. Vjen nga njė familje e njohur vlonjate, qė vuajti persekutimin politik. Prej kohėsh ėshtė njeri politik, por qė nga data 19 maj, do tė jetė shumė herė mė aktiv, me synimin pėr t’i dhėnė PD-sė njė mandat mė shumė nė Vlorė dhe vetes emrin e deputetit tė kėtij qyteti.Kandidatja Paulina Hoti

Datėlindja: 17-11-1973

Edukimi: 1988-1992 Shkolla e mesme e pėrgjithshme - Mamurras

1992-1996 Fakulteti i Drejtėsisė - Universiteti Tiranė

Kualifikime pasuniversitare:

2002- 2008 Doktoraturė, Fakulteti i Drejtėsisė, Universiteti i Nantes - Francė

2000 - 2001 DEA (Master i nivelit II - “Karrierė Juridike, Shkencat Penale”), Fakulteti i Drejtėsisė, Universiteti i Nantes – Francė

1999- 2000 Mbrojtje e avokatisė, Universiteti Tiranė-Ministria e Drejtėsisė.Eksperienca profesionale:2005 - 2009 Pedagoge nė Fakultetet e Drejtėsisė dhe Psikologjisė, Universiteti i Shkodrės – E drejtė Penale e posaēme, E drejtė Ndėrkombėtare penale, Kriminologji.

01.04-30.09.03 Juriste nė Bashkinė Mamurras

2001-2002 Pėrkthime zyrtare (frėngjisht-shqip, shqip-frėngjisht), Bashkia Nantes - France

1999-2000 Sekretare e KISH-se-Tiranė

1999-2000 Mėsimdhėnie (e drejta e punės) nė kurse profesionale, Kurbin

1996-1999 Kancelare - Prokuroria e rrethit KurbinTema e doktoratures: “La specialisation des juridictions en France et en Albanie”, mbi organizimin e pushtetit gjyqėsor nė tė drejtėn franceze dhe shqiptare, vėshtrim krahasues.Tema e masterit: “L’execution des decisions de justice en

droit europeen et communautaire”, mbi ekzekutimet e vendimeve tė drejtėsisė nė tė drejtėn evropiane dhe tė komunitetit.

Kandidati Arben CulliTė dhėnat personale vendlindja, vendbanimi: TepelenėEdukimi Arsimor 1985

Diplomuar nė Universitetin e Tiranės, Dega Matematikė.

Eksperienca nė punė 1985 – Maj 2007

Mėsues matematike nė gjimnazet e qytetit Memaliaj dhe

Tepelenė.Qershor 2007 e nė vazhdim

Kryetar i Kėshillit tė Qarkut Gjirokastėr

Trajnime, kualifikime tė ndryshme, pjesėmarrės nė seminare dhe konferenca kombėtare dhe ndėrkombėtare, tė organizuara nga Kėshilli i Evropės Kongresi i Autoriteteve Lokale dhe Rajonale, Asambleja e Rajoneve tė Evropės, mbi drejtimin nė nivel lokal dhe rajonal, etj.

Aktivitete te tjera Aktivitete politike:

Anėtar i kryesisė sė PD-sė nė Tepelenė qė prej

vitit 1995

Kandidat pėr Kryetar Bashkie Tepelenė, nė Zgjedhjet Vendore

2003, nė njė moment tė vėshtirė pėr PD nė Qarkun e Gjirokastrės dhe humb me njė rezultat shumė tė ngushtė.

Anėtar i Kėshillit Bashkisė Tepelenė nė 3 legjislatura.

Standart
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

“Tė panjohurit” e suksesshėm :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat May 23, 2009 1:12 pm nga lidabica

shume mire qe do te futen keta te rinj ne parlamentin shqiptar ,mire,mire PD-ja Very Happy Very Happy Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi