ILIRIADA PORTAL

Vjen edhe konfirmimi botėror pėr rritjen e mirėqenies

Shko poshtė

23052009

Mesazh 

Vjen edhe konfirmimi botėror pėr rritjen e mirėqenies
Kasandrat e opozitės e kanė tė vėshtirė tė flasin pėr mospėrkthimin e rritjes ekonomike nė rritjen e mirėqenies, pasi institucioni mė serioz qė teston cilėsinė e jetės, ka konfirmuar pėrparimin e Shqipėrisė nė kėtė statistikė, duke u klasifikuar e 66-ta nė 194 vende tė botės

Deklaratė pėr shtyp e Zėdhėnėses sė Qeverisė dhe Ministres sė Integrimit Europian znj. Majlinda Bregu: Shqipėria renditet vendi i 66-tė , ndėr 194 vendet e botės, pėr cilėsinė e jetesės. Krahasuar me 2008-n, kur listohej nė vendin e 75-tė, sot Shqipėria ngjitet 9 vėnde mė lart. Indeksi i cilėsisė sė jetesės, botuar nė revistėn ekonomike "Cilėsia e Jetės" qė pėrfshin tė gjithė faktorėt qė ndikojnė nė rritjen e cilėsisė sė jetės nė vend, siē janė : kostoja e jetesės, taksat, mjedisi, shėndeti, infrastruktura, kultura e argėtimit, klima e pėrshtatshme pėr fillimin dhe mbarėvajtjen e njė biznesi, siguria etj, konfirmon edhe njė herė njė rezulat qė ndryshon pozitivisht nga viti nė vit, i bazuar nė reformat e ndėrmarra nga qeveria shqiptare.
Nė kėtė vlerėsim Shqipėria lė pas vende nė rajon si Maqedonia, qė mban dhe statusin e vendit kandidat pėr nė BE, Serbia, Bosnjė-Hercegovina. Transparency International, Doing Business, Global Insight, The Economist, PNUD, Banka Boterore si dhe periodikė tė ndryshėm si "Financial Times", "Forbes", "Wall Street Journal", agjencia "Reuters""etj, janė dėshmitė reale tė trendit tė ndryshimit tė kėtij vendi. Qė nga lufta kundėr korrupsionit, klima e biznesit, lufta kundėr varfėrisė, reforma fiskale tė cilat sė bashku kanė si qėllim tė vetėm pėrmirėsimin e cilėsisė sė jetės.
Qeveria shqiptare pėrshėndet ēdo vlerėsim objektiv ndaj reformave tė ndėrmarra gjatė kėtyre viteve , tė prekshėm sė brendshmi, e tė konfirmuar nga tė gjithė organizmat ndėrkombėtarė, e sigurt se tendenca pėr tė nxirė dhe mohuar zhvillimin e vendit i pėrket vetėm vetmitarėve tė vjetėr tė politikės sė re.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Vjen edhe konfirmimi botėror pėr rritjen e mirėqenies :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat May 23, 2009 1:04 pm nga lidabica

e po cdo te na nxjerrin tani keta te pertej te majtes dhe te djathtes se edi rames,le te rrine si ...tani,se edhe ne cdo debat TV-iz,te gjithe perfaqesusit e kesaj politike te re te ketij idioti,nuk japin asnje shifer por vetem na brockullisin pa mbarim dhe asgje nuk thone

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi