ILIRIADA PORTAL

Konf. Islamike miraton Rezolutėn pėr Kosovėn

Shko poshtė

25052009

Mesazh 

Konf. Islamike miraton Rezolutėn pėr Kosovėn
Damask -Organizata e Konferencės Islamike ka miratuar sot rezolutėn pėr njohjen e pavarėsinė sė Kosovės. Pėr kėtė rezolutė kanė votuar 57 vende. Lajmin e ka konfirmuar pėr RTK-nė, ministri i punėve tė Jashtme i Shqipėrisė Lulzim Basha. Kjo rezolutė u bėn thirrje vendeve anėtarė tė konferencės, qė ende nuk e kanė njohur Kosovėn, tė ndėrmarrin njė hap tė tillė. Rezoluta ėshtė hartuar nga Shqipėria pėrderisa ėshtė propozuar pėr votim nga Arabia Saudite, e cila konsiderohet si vend mė me ndikim tek vendet anėtare tė konferencės.

Ministri Basha ka deklaruar se rezoluta nuk ka pėsuar ndryshime duke hedhur poshtė pretendimet serbe se ėshtė arritur tė hiqet kėrkesa pėr njohje tė pavarėsisė. Kjo rezolutė obligon sekretariatin e Konferencės qė tė raportojė pėr zhvillimet nė Kosovė.

Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Skender Hyseni ka pėrshėndetur votimin e Rezolutės pėr Kosovėn nė sesionin e 33 tė Kėshillit Islamik tė ministrave tė jashtėm tė Organizatės sė Konferencės Islamike qė po mbahet nė Damask tė Sirisė.

Ministri Hyseni konsideron se miratimi i kėsaj rezolute ėshtė i rėndėsishėm pėr proceset nė Kosovė, pasi do tė ndihmojė shumė nga vendet e Organizatės sė Konferencės Islamike pėr tė ndėrmarrė hapin e njohjes sė Kosovės. Po ashtu, ministri Hyseni ēmon lart pėrpjekjet e tė gjithė anėtarėve tė OIC-sė pėr tė kaluar kėtė rezolutė.

Menjėherė pas kalimit tė rezolutės, ministri Hyseni ėshtė njoftuar pėr lajmin nga ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Shqipėrisė, z. Lulzim Basha, pėr ēka ministri Hyseni e falėnderon nė mėnyrė tė veēantė atė dhe diplomacinė shqiptare pėr punėn e bėrė rreth hartimit tė kėsaj rezolute si dhe tė votimit tė saj.

Rezoluta nė fjalė ka vlerėsuar zhvillimet dhe progresin e Kosovės pas pavarėsisė, ka pėrshėndetur po ashtu rikonfigurimin e UNMIK-ut, shtrirjen e EULEX-it nė tė gjithė Kosovėn, ndėrkaq i bėhet thirrje Bashkėsisė Ndėrkombėtare tė ndihmojė zhvillimin e Kosovės. Mes tė tjerash nė kėtė rezolutė i kėrkohet sekretarit tė pėrgjithshėm tė Organizatės sė Konferencės Islamike qė t’i raportojė kėtij organizmi pėr zhvillimet nė Kosovė.
Start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi