ILIRIADA PORTAL

Fushata e PD, organizimi nga kompania qe solli fitoren e Klinton dhe Blerit

Shko poshtė

27052009

Mesazh 

Fushata e PD, organizimi nga kompania qe solli fitoren e Klinton dhe Blerit
Partia Demokratike ka vendosur te perfshije sa me shume eksperte dhe kompani te huaja, per fushaten e saj elektorale. Burime prane Partise Demokratike, bejne te ditur se nje nga kompanite kryesore te fushates per zgjedhjet e 28 qershorit do te jete kompania amerikane Penn, Schoen and Berland Associates, (PSB) nje firme amerikane kjo e mirenjohur per keshillim dhe konsulta fushatash elektorale dhe veprimtarish politike. Po keshtu per fushaten e partise me te madhe ne mazhorance, pritet te punoje edhe nje kompani e njohur me qender ne Irlande, e cila ka nje eksperience te gjate ne kryerjen e fushatave elektorale. Gjithashtu ne fushaten elektorale te PD-se, pritet te kontribuojne edhe ekspertet e Marredhenieve me publikun te Partive Popullore Evropiane, pjese e te cilave eshte PD-ja. Ekspertet e ketyre partive ishin edhe organizatoret e Kuvendit te 9-te elektoral te PD-se te zhvilluar ne Pallatin e Kongreseve. Per partine me te madhe te mazhorances tashme eshte bere nje tradite qe konsultat dhe strategjite per fushatat e saj, t'i marr nga eksperte te njohur nderkombetare, kryesisht ata amerikane. Keshtu ne sajtin e internetit te kompanise amerikane PSB Associates, theksohet se kjo kompani ne fushatat e saj perdor nje strategji qe quhet "Njohuria e Fitores". Sipas vete perfaqesuesve te kesaj kompanie me nje eksperience 30 vjecare, ne baze te kesaj strategjie jane fituar shume beteja elektorale ne Amerike dhe me gjere. Po keshtu ne sajtin e kesaj kompanie theksohet se kjo kompani, ka punuar si keshilltare strategjike e ish-presidentit amerikane, Bill Klinton, ish-kryetarit te bashkise se Nju Jorkut, Majk Blumberg dhe ish-kryeministrit britanik, Toni Bler. F.Mejdini

Ne vitin 2005 Partia Demokratike beri fushaten e saj elektorale, nen keshillat dhe strategjine e kompanise se mirenjohur amerikane per fushata "Brabour Griffith & Rogers LLG". Po keshtu ne vitin 2007 eksperte amerikane mbikeqyren fushaten elektorale, per zgjedhjet lokale per PD-ne.
Koha Jon
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Fushata e PD, organizimi nga kompania qe solli fitoren e Klinton dhe Blerit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed May 27, 2009 4:48 pm nga ADMIN

Epo eshte e sigurt fitorja tani Very Happy Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu May 28, 2009 2:28 pm nga lidabica

Hej o PORTA,ty te lumte goja dhe fjala jote ne vesh te PERENDISE Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu May 28, 2009 4:58 pm nga ADMIN

lidabica shkruajti:Hej o PORTA,ty te lumte goja dhe fjala jote ne vesh te PERENDISE Very Happy

Lidabica ne besojme ne demokraci ,por edhe keta jane shume specialista ne kete fushe ,prandaj jam shume i garantuar se vetem demokraci don populli sovran i mrrekullueshem shqiptar Very Happy me fitore te sigurte

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu May 28, 2009 6:32 pm nga neni 55

fitoren e ka vulos rruga Durres - Kukes Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu May 28, 2009 7:28 pm nga ADMIN

neni 55 shkruajti:fitoren e ka vulos rruga Durres - Kukes Very Happy

Fitoren e kane vulosur shume faktor kryesor ,per mendimin tim faktoret kryseore ishte edhe kjo qe thua ti por me kryesore jane ndershmeria e krereve te kesaj partije,hymja ne Nato,lufta e madhe kundra korrupsionit dhe e lendeve narkotike ,lufta kunder krimit te organizuar e tjera e tjera ,dhe ma e rendesishmja eshte zgjuarsia e popullit tone shqiptar qe mbas po thuaj 20 vite demokraci eshte hera e pare qe vota e tyre do te jete e respektuar nga te gjithe bota ,eshte hera e pare ne historine e popullit shqiptar qe te gjitha superfuqite e medhaja i shofin votat e shqiperise me shume vemendje sepse tani bejme pjese ne arenat ma te larta nderkomtare si politike ashtu edhe ekonomike ,ju uroj popullit tone te dashur gezuar lirine dhe DEMOKRACINE

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu May 28, 2009 8:57 pm nga neni 55

ktu ke ndershmeria mos na prek se nuk e kemi shum me qef me e diskutu ket tem Wink

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu May 28, 2009 9:28 pm nga gerrard

Ju te gjithe qe beni eloxhe politikaneve dhe festoni fitoren, a e dini se sa para duhen per te paguar kyte kompanine amerikane? Ndoshta me miliona euro, dhe a jeni te vetedishem se fushata elektorale behet me para te shqiptareve? Rrituni pak more te dashur shqiptar, dhe leni eloxhet menjeane, sepse po te mos ishin eimgrantet ne Shqiperi do te kishim nje varferi ekstreme. Politika shqiptare eshte e skaduar, sepse jeton akoma me njerzit e vjeter apo ashtequajturit "komunista".
Nje vend vetem me 3 milion banore dhe me nje territor me te vogel se krahina i Lombardise, nuk mund te ja lejoje vetes te paguaj kompanite e medha boterore per te bere fushate elektorale, ky eshte nje krim qe behet kunder popullit .
Habitem qe askush nuk e ve ne dukje kyte fakt, po kaq i madh eshte mediokriteti juaj?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu May 28, 2009 9:36 pm nga ADMIN

ha......ha.......ha........hahahahaha ma keni qite nje te qeshur te bukur ,ne te quajtur popull sovran nuk na intereson paraja ,per ne nuk ka cmim liria dhe demokracia

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu May 28, 2009 10:34 pm nga emigranti

shpenzimet marramendse qe po bejne te dyja partite e mdhaja per mendimin tim perveē papergjegjshmerise qe kan tregojne se marrja e pushtetit per politiken shqiptare eshte kthy ne qellim ne vetvete...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat May 30, 2009 1:53 am nga lidabica

Shocked po ne te gjitha fushatat nuk ka pa harxhime,eshte normale po t'i harxhojne atje ku duhet dhe si duhet.Fushate pa para normale,nuk ka.S'po shohim ndonje shperdorim nga ana e PD-se,te henen hapet me mitingun e madh

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi