ILIRIADA PORTAL

Kronike / Mediu padit Ina Ramėn, shorti pėrcakton gjyqtarėt Omari dhe Petku

Shko poshtė

28052009

Mesazh 

Kronike / Mediu padit Ina Ramėn, shorti pėrcakton gjyqtarėt Omari dhe Petku
Caktohen gjyqtarėt qė do tė shqyrtojnė akuzėn ndaj Ina Ramės
Pas depozitimit nė Gjykatė tė kėrkesė sė Ish-ministrit tė Mbrojtjes, Fatmir Mediu pėr shfuqizimin e vendimit pėr padinė ndaj Kryeprokurores pėr nxjerrjen e sekretit hetimor tė dosjes “Gėrdeci”, dje janė caktuar me short dy gjyqtarėt qė do tė shqyrtojnė kėrkesėn e ish-ministrit tė Mbrojtjės, Fatmir Mediu, qė janė gjyqtari, Fehmi Petku dhe Kreshnik Omari. Dy gjyqtarėt do tė shqyrtojnė kėrkesat e ish-ministrit tė Mbrojtjes Fatmir Mediu, i cili kėrkon shfuqizimin e vendimit tė datės 21 prill 2009, tė prokurorit Genti Xholi dhe Genci Qana pėr mos nisje tė procedimit penal ndaj Prokurores se Pėrgjithshme Ina Rama dhe Prokurorin Sokol Stojani. Kėrkesat janė depozituar nė Gjykatėn e Shkallės sė Parė Tiranė dhe janė tė ndara nga njėra-tjetra. Nga ana tjetėr, Mediu ka bėrė edhe paditur edhe Prokuroren e Pėrgjithshme, Ina Rama, ku kėrkon shfuqizimin e vendimit tė Prokurorisė. Njė tjetėr kėrkese e paraqitur nė gjykatė nga Mediu ėshtė edhe ajo pėr prokurorin, Sokol Stojani. Madje Mediu kėrkon edhe marrjen e tij nė cilėsinė e tė pandehurit. Nė kėrkesė-padinė e ish-ministrit tė Mbrojtjes, thuhet se ai ka dhėnė prova Stojanit, kishte dėrguar mesazhe telefonike nė njė emision televiziv ku ishte i ftuar Mediu. Po, kėto prova nuk janė marrė pėr bazė dhe prokurorėt vendosen rrėzimin e padinė, duke mos filluar hetimet.
Padia
Ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu ngriti kallėzim penal ndaj Prokurores sė Pėrgjithshme Ina Rama. Ish- ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu dhe njėkohėsisht njė prej tė pandehurve tė dosjes “Gėrdeci” paditi Prokuroren e Pėrgjithshme Ina Rama. Sipas akt padisė tė depozituar nė prokurorinė e Tiranės nga avokatėt Visha dhe Serjani ajo akuzohet pėr shpėrdorim detyre dhe zbulimin e sekreteve hetimore. Nė cilėsinė e provės avokatėt kanė paraqitėn cd e konferencės sė 25 prillit 2008, ku kryeprokurorja njofton kėrkesėn pėr heqjen e imunitetit tė ish-ministrit. Ish-Ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu paditi penalisht pėr "shpėrdorim detyre" Prokuroren e Pėrgjithshme, Ina Rama dhe drejtuesin e grupit hetimor tė ēėshtjes "Gėrdeci", prokurorin Sokol Stojani.
Avokatet e Mediut thanė se Ina Rama ka nxjerrė sekretin hetimor gjatė njė konference pėr shtyp, kur ka kėrkuar heqjen e imunitetit tė deputetit Mediu. Nė kallėzim pretendohet se Ina Rama dhe prokurori i ēėshtjet, Stojani kanė shpėrdoruar detyrėn. Sipas Mediut, kėrkesa pėr procedim penal ndaj Prokurores sė Pėrgjithshme mund tė realizohet pasi Ina Rama nuk gėzon ndonjė imunitet nė kėtė drejtim. Mediu paraqiti kallzim penal dhe kundrejt prokurorit Stojani, kryetar i grupit tė hetimit tė ēėshtjes “Gėrdeci”. “Prokurori Stojani nėpėrmjet ndėrhyrjes me anė tė tė tretėve nė njė emision mediatik publik, pėr mė tepėr kur “puna’” e tij hetimore ka pėrfunduar dhe dosja i kaloi gjykatės, ka synuar diskreditimin publik tė zotit Mediu pėr shkak tė abuzimit keqdashės dhe jo transparent tė tė dhėnave qė ai disponon. Veprimi i zotit Stojani ėshtė jo vetėm i paligjshėm, por dhe i paprecedentė nė historinė e prokurorisė shqiptare” ėshtė shprehur avokati Visha.
SOT

neni 55

Numri i postimeve : 575
Reputation : 1
Points : 18693
Registration date : 16/04/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi