ILIRIADA PORTAL

IFIMES: Ja pse PS-ja do tė humbė zgjedhjet

Shko poshtė

29052009

Mesazh 

IFIMES: Ja pse PS-ja do tė humbė zgjedhjet
Lubjanė -Instituti Ndėrkombėtar pėr Studime Ballkanike dhe tė Lindjes sė Afėrt "IFIMES" me qendėr nė Lubjanė nė njė analizė tė botuar pėr zgjedhjet e qershorit nė Shqipėri sjell mė shumė arsye tė cilat e bėjmė tė sigurt fitoren e Partisė Demokratike dhe liderit tė saj Sali Berisha. Ky institut jep disa arsye, qė njė pjesė e elektoratit votues tė PS-sė tė votojė nė favor tė Partisė Demokratike.

Sipas kėtij studimi, tė publikuar nga agjencia e lajmeve Ina, Partia Socialiste tashmė njė vit e gjysmė ėshtė nė fushatė zgjedhore, dhe nė pėrfundim tė saj ėshtė duke treguar lodhje. Instituti pėrmend edhe njė varg arsyesh tė cilat zbehin shanset e Partisė Socialiste pėr njė fitore tė mundshme. “Ofensiva zgjedhore e Partisė Demokratike ėshtė shumė mė tepėr intensive nė pėrdorimin e retorikės politike qė ėshtė tėrheqėse pėr votuesit shqiptarė;

Fjalori Politikė i PS-sė nuk ėshtė i modernizuar, dhe ėshtė njė lloj rrethi vicioz qė krijon armiqėsi tek votuesit; Aktivitet i opozitės ėshtė nė venitje dhe ende pa ndonjė strategji pėr fitore; Opozita vazhdon pėr tė shpenzuar shumė energji pėr mosmarrėveshjet brenda vetes, duke i lėnė votuesve njė shije tė hidhur tė ndarjes dhe shijen e mosbesimit pėr ndonjė fitore zgjedhore;

Provat dhe argumentet e partisė nė pushtet tė pėrdorura kundėr opozitės, veēanėrisht ato qė lidhen me licencat pėr ndėrtime tė cilat i ka ndarė Kryetari i Komunės sė Tiranės dhe kreu i opozitės Edi Rama e kanė dėmtuar imazhin e tij; Surpriza mė e madhe dhe e pakėndshme qė i ka zėnė ngushtė votuesit shqiptarė ėshtė fakti qė kreu i PS Edi Rama nuk ėshtė bartės i listės nė partinė qė e udhėheq, qė ėshtė totalisht e pakuptueshme pėr njė lider tė partisė mė tė madhe opozitare qė synon tė bėhet kryeministėr i Shqipėrisė”, thuhet nė analizėn e IFIMES.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23638
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

IFIMES: Ja pse PS-ja do tė humbė zgjedhjet :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri May 29, 2009 7:21 pm nga ADMIN

Kurse une e them qe keta ja paskan futur kot ,une mendoj se partia socialiste ka 65 vjet qe eshte ne zgjedhje ,45 VJET diktature dhe 20 VJET ,dhe populli shqiptar nuk duron ma as diktature dhe as mashtrime ,ja pse kjo parti do te humbin votat

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat May 30, 2009 1:31 am nga lidabica

Keshtu mendoj edhe une,PORTA,por te shohim si do te vene zgjedhjet.Uroj qe shqiptaret te votojne ne mase ,TE DJATHTEN. Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi