ILIRIADA PORTAL

Plani i Serbisė: Kosova njė nga shtatė rajonet serbe

Shko poshtė

02062009

Mesazh 

Plani i Serbisė: Kosova njė nga shtatė rajonet serbe
Beograd -Sipas njė projekti tė pėrgatitur nga qeveria aktuale serbe, qė nga viti 2013 Kosova do tė jetė njė nga shtatė rajonet e Serbisė! Kėshtu shkruan nė Strategjinė e Zhvillimit Hapėsinor, e cila do tė jetė bazė pėr rajonalizimin e Serbisė dhe pėr ndryshimet kushtetuese.

Siē shkruan shtypi serb, kėtė e ka paralajmėruar edhe presidenti serb Boris Tadiq, i cili nė njė takim tė partisė sė tij, ka thėnė se ky dokument "ėshtė program politik i zhvillimit tė Serbisė nė 11 vitet e ardhshme".

Sipas kėsaj strategjie, Serbia do tė ketė kėto rajone: Vojvodina, Beogradi, Serbia Perėndimore, Serbia Lindore, Serbia Qendrore, Serbia Jugore dhe Kosova (nuk pėrmendet Metohia). Njė projekt tė ngjashėm e kishte hartuar edhe partia e ish-kryeministrit serb Vojisllav Koshtunica nė vitin 1998, por pėr Jugosllavinė e atėhershme.

Autori i atij projekti, akademiku Nenad Joviēic, njė nga autorėt e Memorandumit famėkeq tė Akademisė serbe, Kosovėn e shihte nė dy rajone nga gjithsej 13 rajone sa parashihte projekti i tij. /QiK/
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi