ILIRIADA PORTAL

1 milione Shqiptare luten nė Kishen e Laēit

Shko poshtė

15062009

Mesazh 

1 milione Shqiptare luten nė Kishen e Laēit
Laē, Mbi 1 milion njerez peligrinazh tek Kisha e Shen Ndout

• E marta e 13, eshte dhe “piku” I njerezve, por qe nga e marta e pare, kur rituali fillon, Laēi si qytet fillon e disafishohet dhe aty mund te takosh njerez te te gjithe aneve

E marta e 13 e peligrinimit tek Kisha e Shen Ndout ne Laē ka mbledh qindra mijera njerez nga te kater anet e vendit, madje dhe tej kufijve pikerisht per te “prekur” nga afer gjurmet e shenjtit. Nuk se eshte thjeshte nje neuroze kolektive, siē dhe mund te paramendohet tek sheh varg te shkeputur ngjitur njeri tjetrit san e shkuarje dhe ne ardhje tek kodra e Kishes se Shenjte m’u siper Laēit. E marta e 13 eshte dhe “piku” I njerezve, por qe nga e marta e pare, kur rituali fillon, Laēi si qytet fillon e disafishohet dhe aty mund te takosh njerez te te gjithe aneve.

Qe prej 18 marsit, ose “te martes se pare”, qyteti ritualisht 4 a 5 fishohet. Trenat, vetem ne keto dite, te kujtojne funksionimin me kapacitet te plote para viteve ’90-te, kur ishte e vetmja alternative udhetimi masiv. Furgonat, autobuset, gjithfare targash e markash, qe sjellin nje lume njerezish nga viset Verilindore, Shkodra, Lezha, Mati, Dibra, por dhe nga Tirana e krahinat jugore, madje dhe nga Kosova e Maqedonia, rreken te bejne punen dhe xhiron e muajit, kater te marta keshtu. Duke iu avitur Qershorit numeri i pelegrineve vjen gjithnje e ne rritje, per te arritur ne shifren e 1 milion njerezve me 13 qershor te ēdo viti, e perkthyer ndryshe 1/3 e popullsise se vendit.

Qe ne oret e para te mengjesit ky lum i papushim njerezish, drejtohen varg per ne nje koder qe te krijon ndjesine e nje ēatie, e tera perbere nga gure te bardhe. Te gjithe per atje ne maje, tek Shenjtorja e Shna Ndout. Rruga behet me kembe, megjithese ka nje rruge makine. Policia ka vene rregull. Sidomos deri ne ora 14.00, ku me se shumti, pelegrinojne te ardhurit, pas kesaj ore, me te shumtet jane vendalinjte, qe shkojne te marrin bekimin e Shenjtit.Kjo dite eshte e shenuar edhe per lypesit, qindra e qindra gati ne ēdo meter rruge, vijne nga ane e anes, edhe per te prekur mrekullite e Shenjtit, por edhe per te fituar. Por ndryshe nga vende te tjera, ketu shumica e tyre jane me devijime fizike te llahtarshme…

Ne fund te fundit, edhe per keta, Shenjti ka gjetur nje rruge per t’i ndihmuar; qe per 13 te marte te fitojne sa per tere vitin. Urimit te tyre “Te ndihmofte!”, nuk ke si te mos i tundohesh per te rremuar neper xhepa. Ndersa kalon siper Laēit, njerezit besimtare fillojne te kryejne ritet sipas gjurmeve te Shna Ndout. Me se pari, nje vend pushues ne formen e shpines, ku mendohet te kete pushuar shenjti. Besimtaret mundihen te imitojne Shenjtin qe sipas tyre ka klauar ne vargmalin e Kurbinit.

Ndersa teki shpella e Shna Vlashit njerzit marrin dhe me vete ne qese te vogla per ta pasur si derman ne shtepi e pune, per vete dhe te afermit e tyre. Ne kete peligrinazh marrin pjese te gjithe besimtaret e feve te ndyrshme. Shnda Ndou, si askush tjeter, ka qene shquar per dialog nderfetar e jo per ballafaqime luftarake, nuk e ka thene asnje fjale kunder myslymaneve, edhe pse bashkejetesa ne mes tyre ne vendlindjen e ti.

Deshmitare te shumte okulare te thone se ketu jane bere mrekulli te pabesueshme. M. Lleshi shprehet “kam pare me syte e mij se si e sollen nje vajze pa goje e qe nuk ecte ne kembet e veta. Fjeten nje nate ketu, te nesermen i erdhi goja dhe kembet”. Po keshtu gjithesecili nga persponat qe kan frekuentuar ket kishe shprehen se kane degjuar nga mrekullit ne te ēuditeshme, qe po imperjetojn edhe ne ditetb e sotme, pai njhin njrez qe sipas tyre kane gjetur derman ne kete vend te shenjte

E marrur nga Ballkan Web
avatar
gerrard

Numri i postimeve : 280
Reputation : 5
Points : 17520
Registration date : 02/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

1 milione Shqiptare luten nė Kishen e Laēit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Jun 15, 2009 9:29 pm nga emigranti

Mendoj eshte ngjarja me sinjifikative e harmonise mes besimeve fetare ne Shqiperi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jun 15, 2009 9:46 pm nga gerrard

Une ndersa mendoi se nje musliman qe shkon dhe lutet ne nje Kishe para nje kryqit nuk eshte nje musliman, dhe kjo eshte nje nder arsyet qe shqiptaret duhet te konvertohen ne krishterim. Aa nuk kane gje te perbashket as me turqit as me arabet dhe as me muslimanet e tjere neper bote. Pastaj te gjeshe sherim ne nje Kishe, duhet te besosh ne ater Kishe, dhe keta njerz besojne, perndryshe nuk do te shkonin aty. Nuk dua te hyje ne ēeshtjen nese eshte e vertete apo jo ni lidhje me mrekullirat, dua vetem te them se ne jemi shqiptar dhe kemi kulturen tone, pamvarsisht nga pushtuesit qe na kane roberuar per 500 vjet, ne gjithmone te njejtit jemi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Jun 16, 2009 1:20 pm nga ad

Nuk besoj se pjesmarrja edhe e myslimaneve ne kete pelegrinazh ka te beje me besimin e mirfillt fetar tek kisha se sa me besimin tek mrekulliia qe ben ky vend. Pra njerezit besojne thjesht tek mrekullia dhe per ta nuk ka rendesi se cilin besim perfaqeson ky vend.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Jun 21, 2009 12:48 am nga ilda

mendoj qe kjo kisha e Laēit ka ngel se po na bo mrekulli ..por nese do jemi realiste nje besimtar i vertet qe kryen ritet fetare te Islamit nuk mendoj qe shkon atje e te besoj ne broēkulla te tilla ...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 21, 2009 12:51 am nga dini

ilda shkruajti:mendoj qe kjo kisha e Laēit ka ngel se po na bo mrekulli ..por nese do jemi realiste nje besimtar i vertet qe kryen ritet fetare te Islamit nuk mendoj qe shkon atje e te besoj ne broēkulla te tilla ...
Me vend Ilda

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 21, 2009 8:43 am nga lidabica

Une vete jam e krishtere dhe ende nuk kam patur rastin te shkoj ne kkete vend cudiberes.Por kam shume besimtare myslimane qe i njoh mire dhe shkojne rregullisht ,ne datat e shenuara,bile edhe tani per kete pelegrinazhin vajtten me gjithe femije.Siduket gjejne ndonje rehati dhe qetesi shpirterore pas vizites atje.Gje e bukur kjo per te gjithe njerezit,e besimeve te ndryshme.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 21, 2009 1:52 pm nga gerrard

ilda shkruajti:mendoj qe kjo kisha e Laēit ka ngel se po na bo mrekulli ..por nese do jemi realiste nje besimtar i vertet qe kryen ritet fetare te Islamit nuk mendoj qe shkon atje e te besoj ne broēkulla te tilla ...
Atehere si duhet konideruar te gjithe ata musliman qe ē'do vit dhe me hume e frekuentojne?? Sigurisht qe nuk jane musliman te vertete, dhe sado kohe qe te shkoje keta njerz do t'a riperqafojne krishterimin, eshte e paevitueshme. Nga 1 milion shqiptare qe kane qene kyte vit ne Laē te pakten gjysma jane musliman, pra 500 mije musliman me pak shqiptar. Mendoj se keto jane shifra te konsiderueshme duke pastur parasyshe se jemi nje popullsi shume e vogel. Mendoj se nje njeri nuk mund te besoje ne dy gjera aq me teper kur keto gjera jane te kunderta me njera-tjetren, nje njeri nuk mund te jete edhe musliman edhe te shkoje ne nje Kishe.
Shume njerz thone qe kane pare me sy njerz qe kane shkuar te gjymtuar ne kyte vend dhe te nesermen jane kthyer ne shtepi me kembet e tyre. Une nuk dua te shprehem ne lidhje me kyte fenomen, duke pare se nuk jam nje besimtar, por nuk mund t'a neglizhojme kyte fenomen.
Njerz qe i drejtohen ketije vendi me shprese per te zgjidhur problemet e tyre, ndoshta edhe per faktin se ndihen te braktisur nga shteti.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 21, 2009 4:35 pm nga emigranti

Nuk besoj se pjesmarrja edhe e myslimaneve ne kete pelegrinazh ka te beje me besimin e mirfillt fetar tek kisha se sa me besimin tek mrekulliia qe ben ky vend. Pra njerezit besojne thjesht tek mrekullia dhe per ta nuk ka rendesi se cilin besim perfaqeson ky vend.
kjo do te thote qe se njeriu e pranon nje te mire ngado qe ti vije .....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi