ILIRIADA PORTAL

Topi bojtokon samitin e Novi Sadit, mungonte Sejdiu

Shko poshtė

16062009

Mesazh 

Topi bojtokon samitin e Novi Sadit, mungonte Sejdiu
Tiranė - Presidenti shqiptar Bamir Topi ka bojkotuar njė stamit nė Novi Sadi tė Serbisė, kur merrnin pjesė kryetarė shtetesh nga vendet e Evropės Julindore. Shkak ėshtė bėrė, mungesa e presidentit kosovar Fatmir Sejdiu nė listėn e tė ftuarve nga organizatorėt e samitit nė fjalė. Megjithėse presidenti shqiptar ishte i ftuar nė kėtė takim, ai e ka vendosur tė mos marrė pjesė. Nė samitin, qė pritet tė zhvillohet mė datė 18 dhe 20 maj, do tė diskutohen politikat ekonomike dhe energjetike tė rajonit tonė.

Ndonese ka qene i ftuar, Presidenti i Republikes Bamir Topi ka bojkotuar nje samit te krereve te shteteve te Evropes Juglindore qe zhvillohet ne Novi Sad. Megjithatė, Serbia nuk e ka komentuar vendimin e presidentit shqiptar Bamir Topi. Ne samit do te marrin pjese presidenti austriak, presidenti bullgar, ai kroat, moldav, ēek, maqedonas, italian, slloven, sllovak, boshnjak dhe presidenti ukrainas.
Start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi