ILIRIADA PORTAL

Zgjedhjet, NATO: Nuk u arriten standartet

Shko poshtė

29062009

Mesazh 

Zgjedhjet, NATO: Nuk u arriten standartet
Kryetari i Asamblese parlamentare te NATO-s, Bruce George deklaroi se Shqiperia ka shenuar arritje po ka ende shume pune per te bere.
Duke kerkuar qe raporti te shihet si keshillues, George paraqiti disa rekomandime qe Shqiperise mund t'i sherbejne per zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

"Politika duhet pare si sherbim, si mundesi per marreveshje dhe kompromis. Duhet te kete respekt mes partive politike", u shpreh George.

Sipas tij, qe prej 1991 jane bere reforma te medha, por demokracia eshte ne konsolidim e siper.

"Keni shume pune per te bere per te arritur standartet e BE-se, qeverisjen demokratike, reformat ne gjyqesor, profesionalizmin e mediave, vendosjen e e shtetit te se drejtes, te qeverive vendore dhe luften kunder krimit dhe korrupsioni", u shpreh George.

Zyrtari theksoi se Shqiperia nuk i arriti standartet e kerkuara ne 28 qershor, por gjithcka do te varet nga drejtuesit e saj per t'i arritur ato ne zgjedhjet e ardhshme.

"Shpresoj qe raporti perfundimtar qe do te publikohet javet ne vazhdim te jete udhezues dhe frymezues per te ardhmen tuaj", tha George.

Kreu i asamblese se NATO-se, premtoi mbeshtetje, ndersa theksoi se arritjen ose jo te standarteve e kane ne dore shqiptaret.
avatar
gerrard

Numri i postimeve : 280
Reputation : 5
Points : 17520
Registration date : 02/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Zgjedhjet, NATO: Nuk u arriten standartet :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Jun 29, 2009 9:36 pm nga ADMIN

Gerrard thuaj keti qe te gjitha do ti arrisin shqiperia ,pervec pedera si Edi Rama nuk behemi dot ,dhe ne qofte se ju na veni kushte te tilla ,faleminderit sepse nuk duam te shkojme ne Europe ,mire jemi ketu Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jun 29, 2009 9:38 pm nga gerrard

Duket se nderkombetaret nuk e mendojne si ne. Zgjedhjet ne Shqiperi konsiderohen te mira, me te mira se te 4 viteve me pare(ndoshta) por jo te majftueshme per te qene te standarteve prendimore. Rruga jone per ne Europe i ngjan nje kalvari te gjate dhe te mundueshem, ku na takon te mbajme kryqin rende te pa aftesise qe te organizojme zgjedhje te standarteve nderkombetare.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jun 29, 2009 9:45 pm nga gerrard

Nese zgjedhjet konsiderohen jo te mira eshte per faj te qeverise, eshte ajo qe i organizon zgjedhjet, eshte ajo qe duhet te marre meritat dhe kritikat, te pakten ne teori. Problemi eshte edhe se si popull na mungon kultura e demokracise, na mungon kultura qe vota nuk duhet te vidhet. Jam shume i zhgenjyer nga kjo dalje e NATOS, isha duke enderruar se ē'do gje shkoi mire. Nese zgjedhjet konsiderhen jo te mira ka humbur populli shqiptar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jun 29, 2009 9:46 pm nga gerrard

PORTA shkruajti:Gerrard thuaj keti qe te gjitha do ti arrisin shqiperia ,pervec pedera si Edi Rama nuk behemi dot ,dhe ne qofte se ju na veni kushte te tilla ,faleminderit sepse nuk duam te shkojme ne Europe ,mire jemi ketu Very Happy
Komentim i nivelit te larte!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jun 29, 2009 10:21 pm nga ad

Kurse un e kam pritur, ndoshta jo nga NATO por sidoqofte e kam prit. Pse do thoni ju? Per faktin e thjeshte te gjetjes te nje shkaku Per te ngadalesuar kohen e plotesimit te disa kerkesave te Shqiperise ne lidhje me vizat etj. Fakti qe kte hap e mori persiper NATO dhe jo OSBE tregon se Shqiperia ka qen mese ne rregull me standartet prandaj OSBE duke qene se e ka patur te veshtire te gjeje aresyetime qe te justifikonte nje kritike te mundshme ia ka "lene" ne dore NATO-s ta beje kete, edhe per aresyen se qendrimi i OSBE jo ne pak raste eshte kontestuar nga shqiptaret. Tanime OSBE i ka duart e lira per ta mbeshtetur NATO-n.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jun 29, 2009 10:57 pm nga nardlushnja

Personalisht mendoj se zgjedhjet ne shqiperi ishin te nivelit evropian.Nuk me vjen mire qe na vleresojne ne kete menyre.Jam dakort me Teuten per sa i perket shkakut.
E verteta eshte se duhet me shume kulture demokratike,dhe per sa i perket mediave nxitohen shume ne konkluzione.Dje ne ora 19 00 ALSATI diskutonte fitoren e PD dhe mundesite e ndryshme per kualicion me parti te tjera.Mendoj se ishte pikerisht kjo gje gje e nxori Edi Ramen dhe beri thirrje per qetesi dhe u terhoqi vemendjen mediave
Nuk me pelqeu Berisha me ate epitetin e cimkes(besoj se e degjuat te gjithe)Nuk eshte ky nivel per nje kryeminister.Ndoshta bota ka te drejte

Edituar pėr herė tė fundit nga nardlushnja nė Mon Jun 29, 2009 10:59 pm, edituar 1 herė gjithsej

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jun 29, 2009 10:58 pm nga lidabica

Po s'kemi ē'te bejme do te durojme ,kur jemi ne stadin qe duhet te na vleresoje ende bota edhe keto duhet t'i presim. Smile

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi