ILIRIADA PORTAL

Solana nė Prishtinė: Nuk mund tė vizitoj Tiranėn, procesi zgjedhor nuk ėshtė mbyllur

Shko poshtė

15072009

Mesazh 

Solana nė Prishtinė: Nuk mund tė vizitoj Tiranėn, procesi zgjedhor nuk ėshtė mbyllur

Nuk mund ta vizitoj Tiranėn pėrderisa Shqipėria nuk ka pėrmbyllur procesin zgjedhor pėr shkak tė mosshpalljes sė rezultatit. Kėshtu shprehet nė Prishtinė Pėrfaqėsuesi i Lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri pranė Bashkimit Evropian, Havier Solana duke arsyetuar shmangien qė i kishte bėrė Shqipėrisė nė turin e tijė Ballkanik.

“Zgjedhjet u mbajtėn jo shumė kohė mė parė dhe nuk ėshtė kohė e mirė tė shkoj atje, por kjo nuk dmth qė Tirana ėshtė jashtė mendjes sime. Por mendoj se duhet t’u japim kohė njerėzve ta finalizojnė procesin zgjedhor. Nuk do tė doja tė komentoj tash. Mė lejoni ta bėj kėtė mė vonė, kur ti kam tė gjitha detajet. Fakti qė nuk mund tė komentoj sot ėshtė njė koment", deklaroi Javier Solana, Pėrfaqesuesi i Lartė pėr Politiken e Jashtme dhe Siguri ne BE.

Sipas Solanės, lėnia e Shqipėrisė jashtė procesit tė liberalizimit tė vizave pėr kėtė vit ka tė bėjė me mospėrmbushjen e kritereve qė sipas tij janė tė natyrės teknike, e jo politike.

"Ky ėshtė njė process qė ėshtė tėrėsisht teknik dhe jo politik. Kur shteti vie te njė kapacitet pėr tė pasur kontyroll nė kufi, kapacitetin pėr tė prodhuar pasaportėn me tė gjitha kushtet e kėrkuara, ai shtet hyn nė atė listė. Kjo ėhstė ajo qė do tė vazhdojė tė ndodhė. Shtet qė kanė pėrmbushur kriteret do tė marrin lejen Brenda dy ditėve, tė tjerat duhet ėt presin derisa t’i pėrmbushin kėrkesat. Nuk ėshtė process qė ndalet por ėshtė process qė u pėrshtatet shteteve kandidate dhe ku shtetet candidate duhet t’i pėrmbushin kėrkesat e natyrės teknike”.

Nga shtetet candidate, vetėm Serbia, Maqedonia dhe Mali i Zi kanė pėrfituar kėtė vit nė procesin e liberalizimit tė vizave ndėrsa Shqipėria dhe Bosnja e Hercegovina duhet ta presin rastin pėr vitin e ardhshėm.

Pėrparim Isufi
avatar
nardlushnja

Numri i postimeve : 648
Age : 47
Reputation : 12
Points : 18620
Registration date : 23/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Solana nė Prishtinė: Nuk mund tė vizitoj Tiranėn, procesi zgjedhor nuk ėshtė mbyllur :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Jul 15, 2009 4:06 pm nga nardlushnja

Ne jemi nje popull tre milionsh dhe duam nje muaj qe te nxjerrim rezultatin.
imagjino shtetet e tjera shume milionshe.

turp
turp
dhe vetem turp.

nuk mjafton vetem kjp por dhe rezultati i tyre eshte i manipuluar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jul 15, 2009 11:27 pm nga lidabica

turp eshte te vjedhesh dhe pse qenkan manipuluar apo se s'te vijne ty per shtat,nuk ka dale ende rezultati zyrtar por sipas gjasave ka fituar Aleanca per ndryshim ,pra forcat e djathta Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Jul 16, 2009 5:44 pm nga nardlushnja

pse qenkan manipuluar?????

se ke kuptuar ti???.Fieri????? NUk ta tregoj fieri ty kete????
Zonat e tjera qe nuk duan ti numerojne .
Turp eshte te vjedhen deklaron pak me larte.E pra turp ti vij saliut qe vodhi votat dhe qendron ne nje karrige qe nuk duhet te qendroje.
Per mua ai duhet te largohet pergjithmon nga skena politike.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi