ILIRIADA PORTAL

Pellumbi: Rama, jep doreheqjen

Shko poshtė

21072009

Mesazh 

Pellumbi: Rama, jep doreheqjen
Profesori i Partise Socialiste, Servet Pellumbi, gjate nje interviste te dhene dje ne "Ora News", per gazetarin Roland Qafoku, deklaroi se kryesocialisti duhet te jape doreheqjen dhe nuk perjashton pergjegjesite per Kryesine e kesaj partie. Sipas tij, pothuajse te gjitha palet ne Shqiperi ne keto zgjedhje, jane te humbura, pasi nuk u arrit plotesimi i standardeve qe duheshin per keto zgjedhje. "Jam ne dijeni te statutit, pasi ne ate kohe kam qene kryetar i Komisionit per Ndryshimet Statutore, e di mire, kam ndikuar edhe une per ta fiksuar kete, pasi me perpara kam pasur mendimin per kufizim mandatesh per kryetarin, qe te mos kemi kryetar te perhershem", shpjegoi hartuesi i statutit, Pellumbi. Ai rrefeu se u gjet si zgjidhje, qe nderprerja e mandatit te lidhet me zgjedhjet e radhes. Duke vijuar me tej, ish-kryetari i Kuvendit sqaroi se ne Nenin 28, thuhet se nje nga shkaqet e nderprerjes se mandatit eshte humbja ne zgjedhje. Pra, vijoi ai, ne kete kuptim, certifikimi i humbjes se zgjedhjeve automatikisht sjell nje nderprerje te mandatit, po te marresh germen e statutit. "Nderprerja e mandatit ne kete rast, kerkohet medoemos thirrja e Kongresit, e bene fakt nderprerjen e nje mandatit, mbi bazen e nje analize. Por, ceshtja eshte e hapur, pasi mund te kerkoje Kongresi dhe rikandidimin e kryetarit, e ish-kryetarit per te qene me sakte", sqaron proceduren, zyrtari socialist. Ai komenton se kryetari Rama, duhet te tregohej me elastik dhe i kujdesshem, te arrinte te bashkonte te majte, te vleresonte mire aleatet e vegjel dhe te mos ishte euforik ne paraqitjen e disa politikave te personalizuara nga ana e tij. "Synimi i PS-se, i anetaresise, i Kongresit, duhet te jete qe me te vertete ne krye te partise, te jete ai person qe nuk e kthen partine prapa", nenvizoi Pellumbi. Ai gjithashtu fajeson anetare te larte te Partise Socialiste, te cilet s'kane bere ende nje kritike ndaj zotit Rama. "Une e shoh kete si defekt, nje pjese e ketyre emrave, Ruci, Islami, etj m'u rreshtuan duke dhene pergjigje kritike ndaj ceshtjeve qe ngrita une dhe kryesisht, dua te dal me ate qe PS-ja dhe e majta, duhet te bente nje opozite me te vertete te forte, konstruktive. Jo ashtu sic e cilesoja une ne ate kohe, opozite te trukuar", tha ish-kryetari i Kuvendit. Ai mendon se kjo gje ka ndikuar negativisht ne pergatitjen e partise ne zgjedhje, duke i quajtur dhe zyrtaret e larte te selise roze, pergjegjes per rezultatin e marre ne zgjedhjet parlamentare te 28 qershori. "Statuti e specifikon pergjegjesine e kryetarit, por mendoj se pergjegjesi jo te paket kane edhe emrat qe permenda me siper", theksoi ish-kryetari i Kuvendit.

D.DedejGJYKIMI

"Kryetari i Asamblese, Gramoz Ruci, anetaret e Kryesise kane faj, pasi eshte nje organ kolegjial. Ruci dhe Kryesia duhet te shqetesoheshin, nese partia nuk funksiononte. Kongresi do te gjykoje me pas, se cfare do te beje me ta", sqaron Servet Pellumbi.Kryesia a PSSH

1. Edi Rama Kryetar

2. Arben Isaraj Anetar

3. Arben Malaj Anetar

4. Ben Blushi Anetar

5. Erion Brace Anetar

6. Ermelinda Meksi Anetare

7. Eva Allushi Anetare

8. Gramoz Ruci Anetar

9. Ledi Shamku Anetare

10. Mimoza Hafizi Anetare

11. Namik Dokle Anetar

12. Pandeli Majko Anetar

13. Saemira Pino Anetare

14. Shpetim Idrizi Anetar

15. Valentina Leskaj Anetare

16. Mimi Kodheli Anetare

17. Lindita Nikolla Anetare

Koha Jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25521
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Pellumbi: Rama, jep doreheqjen :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Jul 21, 2009 2:15 pm nga ADMIN

Jo vetem duhet qe te jape dorheqje ,por duhet me cdo kusht te pergezoje kryeministrin per fitoren e ndershme ,ne qofte se ai don te kete respekt nga populli,ka ikur koha e shpatava !!! nuk di se cfare pret ky klyshi i komunistit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Jul 21, 2009 5:44 pm nga nardlushnja

ka ikur koha e shpatava !!! nuk di se cfare pret ky klyshi i komunistit

ka ikur koha e shpatave ,por per veten tende ma mban me dy presa

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Jul 21, 2009 7:08 pm nga ADMIN

nardlushnja shkruajti:
ka ikur koha e shpatava !!! nuk di se cfare pret ky klyshi i komunistit

ka ikur koha e shpatave ,por per veten tende ma mban me dy presa
Gjithnje me keqkuptime o Nard ,pershendetje

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jul 22, 2009 12:08 am nga lidabica

ILIRIA shkruajti:Jo vetem duhet qe te jape dorheqje ,por duhet me cdo kusht te pergezoje kryeministrin per fitoren e ndershme ,ne qofte se ai don te kete respekt nga populli,ka ikur koha e shpatava !!! nuk di se cfare pret ky klyshi i komunistit
Si mund te pergezoje ai Sali berishen Shocked
ai thote qe une kam fituar hahaha sa me te mmeta mendore...kam fitu pos'te takon gje more shok ti paske fitu dhe nuk ben dot qeverine por sipas asj mendjes temde qeverine e ben ai qe humbi,hahahaha,e more Edi rama...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jul 22, 2009 2:20 pm nga ADMIN

Te gjithe ata qe thojne vetvetes qe kane fituar ,ja se ku ndodhen tani ,duke filluar nga varrri i emershuarit ,Sadam Hyseni,Sllobodan Miloshevic ,Hitler ,e tjer e tjer ,nuk eshte se po e krahasoj kete me keta por mos te vazhdoje keshtu sepse do te ken nje perfundim te keq ,une mendoja se ky ishte i zgjuar qe kur te thone te gjithe qe ke humbur,ke humbur dhe fito respektin e te gjitheve per here tjera se as nje gje ne kete bote nuk merret me KOKFORTESI

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi