ILIRIADA PORTAL

Berisha: Legalizim martesave gay

Shko poshtė

30072009

Mesazh 

Berisha: Legalizim martesave gay
Kryeministri Sali Berisha, deklaroi dje se ka marre nje draft per te luftuar diskriminimin e pakicave me corientim seksual dhe paralajmeroi se do te hedhe per miratim ne Kuvend, nje ligj qe perfshin edhe martesat brenda gjinise. Informacioni i publikuar nga Berisha, qe menjehere ngjalli debate, erdhi ne kundershtim me hartuesit e draftit. Elsa Ballauri, kryetare e Forumit per te Drejtat e Njeriut, i tha dje gazetes "Koha Jone", se ky projektligj i pergatitur prej tyre dhe diskutuar nga disa organizata te tjera, nuk e ka perfshire opsionin e martesave brenda gjinise. Edhe Aurela Anastasi, drejtore e Komitetit Shqiptar te Helsnikit, tha se ne draftin e shqyrtuar, nuk ekziston nje pike qe te sanksionoje me ligj, martesat gay.

Berisha

Kryeministri, ka prezantuar dje ne mbledhjen e Komitetit Nderministror per Integrimin plan veprimin per dialogun e liberalizimit te vizave, prej te cilit do te nxirret raporti perfundimtar mbi ceshtjet qe mbeten per t'u plotesuar nga Udherrefyesi qe permban kushtet qe duhet te plotesoje Shqiperia per liberalizimin e vizave. Ne fund te fjales se tij, Berisha tha se nje ligj tjeter eshte shume i rendesishem kunder diskriminimit. Ai lajmeroi se ky ligj eshte ofruar nga shoqeria civile dhe ka te beje me te drejtat e pakicave te qendrimeve te caktuara.

Kryeministri pranoi se ndonese "ky ligj i pergatitur nga shoqeria civile eshte ne Parlament", "duhet te shihet se cilat do te jene qendrimet dhe sa do te mund te favorizohen ato". Duke shprehur opinionin e tij lidhur me draftin, Berisha tha: "Une mendoj se pavaresisht nga debati qe mund te ngjalle ky ligj, diskriminimi eshte i papranueshem. Ky ligj ka te beje me te drejtat e martesave brenda gjinise dhe probleme te tjera te kesaj natyre. Kjo synon thjesht vendosjen mbi baza ligjore dhe jo diskriminuese, te nje te drejte tashme teresisht te ligjeruar ne vendet evropiane".

Ne kete pike, Berisha beri thirrje qe "ky ligj te shqyrtohet me seriozitetin me te madh, pasi eshte nje standard qe gjykoj se zhduk nje lloj diskriminimi". Kete, Berisha e justifikoi me faktin sipas tij, se "ketu nuk ka nje qendrim armiqesor ndaj ketyre pakicave" dhe perforcoi: "Fatmiresisht, nuk ka nje qendrim armiqesor mediatik dhe kjo eshte nje arritje e vertete. Ky eshte nje standard, i cili ka te beje qartesisht me te drejtat e njeriut dhe qe ka mbeshtetje ne konventat ne te cilat vendi aderon dhe eshte e detyruar t'i respektoje. Vertet qe ne nuk i ndalojme keto martesa, por keto nuk ndodhin sepse eshte opinioni. Me mire te veproje ligji, sic veprohet me te gjitha perkujdesjet per te zhdukur diskriminimin".

Ballauri-Anastasi

Reagimi i organizatave qe merren me te drejtat e njeriut, ka qene i menjehershem. Te pyetur nga "Koha Jone", ata jane shprehur se jane pro draftit qe parashikon shmangien e diskriminimit te nje kategorie pakicash ku futen dhe homoseksualet, por shtuan se nuk kane kerkuar martesat brenda gjinise. Elsa Ballauri, kryetare e Forumit per te Drejtat e Njeriut, i tha dje gazetes "Koha Jone", se projektligji eshte pergatitur prej kesaj organizate dhe eshte duke iu dhene dora e fundit. Duke cituar edhe drejtuesin e nje tjeter shoqate per te drejtat e njeriut, Altin Hazizaj, Ballauri tha se asnje prej tyre, nuk ka kerkuar ose perfshire ne projektligj, opsionin e marteses brenda gjinive. "Ne nuk e kemi te perfshire martesen brenda homoseksualeve si nen te mundshem te projektligjit", - tha Ballauri. Ajo shtoi se kjo nuk eshte bere se Forumi qe ajo drejton apo organizatat e tjera per mbrojtjen e te drejtave te njeriut, jane pro ose kunder martesave gay, por theksoi se "Shqiperia eshte ende e papergatitur per nje hap te tille".

Te njejten gje deklaroi edhe drejtorja e re e Komitetit Shqiptar te Helsinkit, Aurela Anastasi e cila vjen ne kete detyre, para pak muajsh, pasi ish-drejtorja Vasilika Hysi, kandidoi dhe fitoi si kandidate per deputete e Partise Socialiste. Hysi, ishte numri 1 i PS ne listen e kandidateve, perballe Sali Berishes nga PD. Duke folur mbreme me "Koha Jone", lidhur me draftin, Anastasi tha se gjate gjithe shqyrtimit te draftit, nuk kishte konstatuar ndonje nen qe te perfshinte martesat brenda gjinise.

Pervoja e BE

Tre vende nga 27 evropiane, Holanda, Belgjika dhe Norvegjia e kane te ligjeruar martesen homoseksuale. Nje perpjekje e njejte tek fqinji yne Italia ka ngjallur reagimin e forte te Vatikanit. Edhe ne Shqiperi ato qe ngjallin reagim te kundert jane padyshim institucionet fetare. Si Kurani dhe Bibla jane perdorur si argumente te forta kunder marteses homoseksuale ne bote.

Prezantimi i nismes, ministrat shperthejne ne gaz

Pervec debatit publik qe ka ngjallur projektligji per martesat mes homoseksualeve ne vendin tone, pa shperthyer ne te qeshura gjithsesi te permbajtura, nuk mund te qendronin dje, ndersa kryeministri proklamonte draftin, edhe ministrat aktuale, te pranishem ne mbledhjen e radhes se qeverise. Nuk mbeti pa e shoqeruar fjalen me nje buzeqeshje te lehte as vete kryetari i qeverise, prane te cilit mezi e mbanin te qeshuren, ministrat Lulzim Basha, Majlinda Bregu dhe Gazmend Oketa. Buzeqeshje e forte dallohej edhe te Genc Ruli e ministra te tjere. Mesa duket, edhe ata i ka surprizuar ky projektligj, qe ne njefare menyre, pervec shuarjes se nuancave te diskriminimit, kerkon edhe qasjen ne Bashkimin Evropian. Ca me teper, Bregu iu kthye dhe gazetareve duke qeshur lehte, disi e habitur nga "surpriza". Por toni serioz me te cilin foli Berisha, i frenoi ministrat qe te shperthenin ne gaz. "Pavaresisht nga debati qe mund te ngjalle, diskriminimi eshte i papranueshem", - u shpreh kryeministri, i cili kerkoi gjithashtu qe martesat mes personave te se njejtes gjini te mos paragjykohen.

Batutat e Berishes per Ramen:

"Fotot e Rames lakuriq, kane qarkulluar ne kater vende te botes. Nuk eshte Berisha kurre qe e ka fotografuar, as ka derguar ndonje ta beje. Ka qene minister kur ka dale nudo. Ai filloi orgjite kolektive, per gjashte muaj resht, vete i gjashti. Ia dine te gjithe njerezit e asaj kohe. Une nuk e kam filmuar, por dihen si ngjarje.
Koha Jone


Edituar pėr herė tė fundit nga ILIRI nė Thu Jul 30, 2009 12:18 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Berisha: Legalizim martesave gay :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Jul 30, 2009 11:34 am nga ILIRI

Tė tallėsh b...
Dje ishte njė ditė perfekte qė Kryeministri nė detyrė, Sali Berisha, tė tregojė se pėrditė e mė tepėr ėshtė aty pėr tė tallur... menderen.

Ndėrsa nė njėrėn anė guvernatori i Bankės Qendrore jepte me shumė sforcime lajme tė zeza pėr tė ardhmen ekonomike tė vendit, kreu i ekzekutivit merrej me njė ligj, qė pėrfaqėson interesat perverse seksuale tė njė grushti njerėzish, interesat financiare tė njė OJF-je qė merr fonde pa ndėrprerė pėr liritė dhe tė drejtat e njeriut dhe, mbi tė gjitha, interesin e tij tė pėrhershėm: qė tė hedhė shashka tymuese nė njė vend qė ka 1001 halle tė tjera, pėr tė zhvendosur vėmendjen e publikut, pėr tė cilin ai e di se sa i ndjeshėm ėshtė nė kėtė debat.

Martesat me njerėzve tė tė njėjtit seks janė njė hata e madhe nė kėtė botė, ku Zoti bėri burrin dhe gruan qė tė krijojnė familjen - kėtė burim tė jetės. Ato hasin shumė rezistencė nga kombe ku e ku mė tė civilizuar se Shqipėria. Por kryeministri na thotė qė ato do tė legalizohen nė vendin ku deri 19 vite mė parė tė "martonte partia".

Eshtė shumė perverse edhe qė kėtė ligj pėr njė grusht njerėzish tė devijuar seksualisht, ta pėrdorėsh si "njė kusht qė duhet tė plotėsojė Shqipėria pėr tė qenė pjesė e familjes europiane.. (!)".

Pėrtej qeshjes vesh mė vesh tė Lulit, ministėr tė Jashtėm, kjo nuk ėshtė as rrugica e duhur, nėse e kanė menduar pėr tu dukur sa mė tė "civilizuar" pėrpara burokratėve tė Brukselit. Pėr mė tepėr, kėto ditė kur kėta ende presin me habi se si nuk ka njė rezultat tė certifikuar tė zgjedhjeve parlamentare, tė mbajtura kėtu e njė muaj mė parė.

Nuk ėshtė e papritur qė deklarata e djeshme e Berishės tė mbetet njė shashkė tymuese vetėm pėr tė zhytur vendin nė mjegull edhe mė tė madhe.

Prej 14 vitesh opinioni publik nė Shqipėri ka treguar se nuk e pranon kėtė grusht njerėzish si pjesė tė komuniteteve tona familjare. Ashtu si 99 tė kėqijat e tjera tė shoqėrisė sė liberalizuar pas rėnies sė regjimit komunist, shqiptarėt kanė bėrė sikur nuk e kanė parė edhe kėtė kategori njerėzish.

Nė verėn e vitit 1994, qeveria shqiptare hodhi hapin e parė duke riparė njė nen tė Kodit Penal, qė e konsideronte ilegal aktivitetin seksual mes partnerėve tė njėjtė, por duke lėnė njė dėnim prej tre vitesh.

Por, pas njė fushate tė shoqatės "Gay Albania" dhe presioneve tė Shoqatės Ndėrkombėtare tė gejve dhe tė Kėshillit tė Europės, edhe ky ndėshkim u hoq dhe mė 20 janar 1995, Parlamenti Shqiptar legalizoi marrėdhėniet homoseksuale nė vend. Neni 137 i Kodit Penal tė trashėguar nga koha e socializmit, qė parashikonte 10 vjet burg pėr atė qė "ishte homoseksual", u hoq tėrėsisht.

Njė anketim i vitit 2007, tregoi se vetėm 19 pėr qind e shqiptarėve i mbronin martesat mes homoseksualėve dhe vetėm 7 pėr qind ishin dakord pėr adoptimet e fėmijėve nga njė ēift homoseksual. Nė Tiranė, apo qytete tė tjera nuk ka lokale ku mblidhen homoseksualėt, apo parada rrugėve etj., etj.

Pra ky ėshtė njė diskutim i mbyllur pėr shqiptarėt dhe me siguri Kuvendi i ardhshėm do t'i japė njė pėrgjigje me kartona, fluturimit tė rradhės sė njė kryeministri ēdo ditė e mė mitoman.

Keshilltaret e tij, tė parėt, duhet ti kujtojnė kryeministrit se e ka pėr detyrė tė respektojė opinionin publik, i cili bashkohet me atė tė dhjetėra e dhjetėra vendeve tė tjerė shumė tė qytetėruar, qė i kanė thėnė "jo" kėtyre martesave. Njė pakicė njerėzish tė tillė, nėse duan tė martohen shkojnė dhe e bėjnė kėtė nė Belgjikė, Holandė a Norvegji.

Problemi qė shqetėson shqiptarėt sot, ėshtė se ēdo tė ndodhė me liritė dhe tė drejtat e njė populli tė tėrė. Duke filluar nga rikthimi i dinjitetit tė votuesve shqiptarė, tė cilėve iu mohua vullneti i shprehur mė 28 qershor, duke lėnė nė pushtet njė Kryeministėr qė tall menderen.

Duke vijuar me problemet e panumėrta ekonomiko-sociale, qė janė shtuar frikshėm nga papėrgjegjshmėria e partisė nė pushtet, qė shkriu buxhetin pėr tė rrėmbyer njė mandat tjetėr mendertallės, me rėnien drastike tė dėrgesave tė emigrantėve, qė vitin e ardhshėm tė do tė jenė 500 milionė euro mė pak, tkurrjen e eksporteve dhe rritjen e papunėsisė, alarmin e dhėnė nga Banka Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim se nė muajt qė do tė vijnė, kriza do tė jetė edhe mė e pamėshirshme me shqiptarėt, se kreditė e kėqija janė shtuar frikshėm dhe se bankat po kthehen nė piramida me interesa tė larta, pėr tė grumbulluar sa mė shumė likuiditete.

Ēdo debat tjetėr jashtė kėtyre halleve, do tė ishte i kotė dhe artikuluesi, ende nė detyrė, tregon se nuk ėshtė aty pėr t'u bėrė ballė atyre standardeve qė vėrtet tė afrojnė me vendet e zhvilluara tė BE-sė, por thjesht pėr tu tallur me ėndrrėn tonė europiane.
Arben Rrozhani

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Jul 30, 2009 5:29 pm nga bulqizaku

ktu sala ja ka fut jo kot po pordhes.......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Aug 01, 2009 1:32 am nga NoGayMar

Firmosni Peticionin kundra martesave GAY dhe PO REFERENDUMIT per kete ceshtje
tek

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Aug 02, 2009 4:48 pm nga lidabica

te gjithe duhet me qene kunder ketij ligji degjenerus dhe te felliq per shoqerine shqiptare.te dalim ne protesta masive popullore dhe ta kundershtojme me forcen me te madhe aprovimin e tij.Kjo per te ardhmen e nje shoqerie te paster dhe pa vese ,per te ardhmen e femijve tane me nje moral te larte .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Aug 03, 2009 4:55 pm nga bulqizaku

nji gjo se marr vesh se pse menojme se me u degjeneru do me than me qen modern Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Aug 03, 2009 7:06 pm nga ADMIN

bulqizaku shkruajti:nji gjo se marr vesh se pse menojme se me u degjeneru do me than me qen modern Mad
.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Aug 03, 2009 9:23 pm nga emigranti

ky propozim e ka emrin degjenerim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Aug 03, 2009 9:35 pm nga ADMIN

Ky nuk eshte propozim por kurthe e Europes Perendimore per protekstin qe nuk jemi te kualifikuar per aplikimin ne bashkimin Europjan Evil or Very Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Aug 04, 2009 12:25 pm nga emigranti

nuk e besoj se ka dore BE ne kte pike sepse vetem kater vende te BE e kane legalizuar martesen ne mes homoseksualeve

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Aug 04, 2009 1:00 pm nga ADMIN

nuk e besoj se ka dore BE ne kte pike sepse vetem kater vende te BE e kane legalizuar martesen ne mes homoseksualeve

Atehere kan dore Italjanet e flliqur pra ,erdhi Italjani ne shqiperi foli bukur dhe mbas 3 diteve doli mensh kryeministri ,une nuk e kuptoj por nje propozim i shemtuar ku ,nuk di si te ja vej emrin

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Aug 04, 2009 3:57 pm nga bulqizaku

Jo or se ka fajin Italia. Ku tka ra menia or burr ke Italia. Laughing
Sala ja ka fut i llafi kot si. Nuk o hera e par si sala thot Futja tja fusim ....
politik alla .....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Aug 04, 2009 5:34 pm nga nardlushnja

ILIRIA shkruajti:

Atehere kan dore Italjanet e flliqur

Edhe ti porta si Sala ja fut ngadonjehere.....e kupton besoj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Aug 12, 2009 1:42 am nga martini

une do te thoja qe zoti kryeminister sali berisha dhe qeveria e tij ka marre per siper te miratoj nje ligje,
qe shtete me te fuqishme se shqiperia as nuk e kane nder mend ta miratojne per shkak te kausit fetat qe mund te shkaktoj.keshtu qe eshte per tu vlersuar shume nje gje e tille nga ana e shqipetareve sepse me miratimin e ketij ligji shqiperia do e kete me te lehte integrimin ne familjen e madhe evropiane qe do te thote rritje ekonomike dhe hapje, mendore sepse do kete me shume interes per vendet vqinje te vine ,dhe te martohen ne shqiperi do luftohet per te paren here diskriminimi kundrejte personave gay gje qe do e hapi shume ne menyre mendore nje vend qe ka qene gjithmone nen hijen e persekutimit dhe rracizmit njerezor,une ju bej thirrje te gjithe parlamentareve qe te miratojne kete ligje. sepse do hyme per here te pare ne kompeticion me vendet e zhvilluara ekonomike dhe civile,per te luftuar diskriminimi qe ne shqiperi keto persona kane pasur gjithmone.i uroj qeveris dhe kryeministrit berisha nje pune sa me te mbare dhe se parlamenti ta mbeshtese me pa tjeter......................

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Aug 12, 2009 4:40 am nga ADMIN

Martin ne rradhe te pare pershendetje,ta them te drejten qe prit kur te zhvidhohet shqiperia me te ardhurat e PEDERAVE Embarassed o Martin po nuk na takon neve ore vella ,nuk e kemi ne gjak

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi