ILIRIADA PORTAL

Tallja me shqiptarėt

Shko poshtė

30072009

Mesazh 

Tallja me shqiptarėt
Nga Agim Zeka

Pardje dėgjova nė lajme se Evropa na ka caktuar detyrėn e radhės: qeveria duhet tė hartojė njė ligj pėr tė pranuar me ligj martesėn e shqiptarėve tė tė njėjtit seks.
Siē e komentoi njė media e madhe, BE detyron qeverinė e djathtė tė Shqipėrisė tė pranojė kėtė kusht pėr tė arritur liberalizimin e vizave. Dhe kėshtu pra, qeveria nga “konservatore” na u shndėrrua nė liberale, kuptohet, pėr tė mirėn e lėvizjes sė lirė tė shtetasve tė saj, ashtu siē u premtua gjatė fushatės zgjedhore.
Detyra e shtėpisė mė e re pėr qeverinė shqiptare, martesa e burrave me njėri-tjetrin, pa realizimin e sė cilės zor do tė lėvizim tė lirė nė vendet e Evropės sė lirė e demokratike pa pasur nevojė pėr njė vizė, mė duket jo e ēuditshme, tallėse apo fyese, por poshtėruese.
Nė njė kohė kur shqiptarėt kanė pritur dhe vazhdojnė tė presin qė BE tė detyrojė (nė kuptimin mė tė plotė e shtrėngues) qeverinė shqiptare tė bėjė zgjedhje vėrtet tė lira, tė ndershme e demokratike e mbi kėto tė zgjidhė pėrfundimisht problemin e pronės sė ligjshme qė iu mor padrejtėsisht shqiptarėve nga ish-regjimi kriminal apo problemin e dėmshpėrblimit dhe rehabilitimit tė tė pėrndjekurve e tė burgosurve tė shumtė politikė, sikurse tė mbyllė njėherė e pėrfundimisht e juridikisht hesapet me ish-regjimin, duke larguar nga skena (parti, qeveri, parlament, gjykatė, prokurori e ēdo institucion) lloj-lloj spiunėsh sigurimsa e ish-hetues, prokurorė, gjykatės (gjithfarėlloj kriminelėsh). Ajo, pra, Evropa plakė, na kėrkon tė shkojmė nėpėr dasmat e ardhshme tė homoseksualėve.
Nėse vėrtet pa kėtė kusht unė nuk do tė lėvizja i lirė nėpėr Evropė, mė mirė do tė vazhdoj tė qėndroj nėpėr radha duke plotėsuar 100 kėrkesat qė do tė mė duhen pėr tė patur vizėn time tė ėndėrruar.
Tema
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi