ILIRIADA PORTAL

Tirana zyrtare: Kėrkesa serbe e pabazuar nė prova

Shko poshtė

07082009

Mesazh 

Tirana zyrtare: Kėrkesa serbe e pabazuar nė prova
Tirana zyrtare i ka komunikuar tė dėrguarit tė Kėshillit tė Evropės, Dick Marty se nuk mund tė hetohet nė Shqipėri mbi akuzat e Carla Del Pontes dhe autoriteteve tė Beogradit rreth pretendimeve se UĒK-ja ka trafikuar organet e serbėve gjatė luftės nė Kosovė.
“Tė drejtėn pėr tė hetuar nė territorin e Shqipėrisė e ka vetėm Prokuroria shqiptare”, mėsohet ti ketė thėnė ministri i Drejtėsisė, Enekeljed Alibeaj, senatorit zviceran qė kryeson grupin e hetimit nė emėr tė Kėshillit tė Evropės, nė takimin e zhvilluar nė Tiranė.

“Unė refezoj tė besoj se kėto janė tė vėrteta, por do tė na pėlqente qė kjo ēėshtje tė hetohej”, i ka thėnė Marty, ministrit shqiptar tė Drejtėsisė. Por pėrgjigja e Alibejt ka qenė se “unė refuzoj ti pėrgjigjem letėr porosisė sė Ministrisė serbe tė Drejtėsisė, pasi pretendimet janė pa bazė dhe nuk ka prova mbi kėto akuza”.

Argumenti ka vijuar mė tej kur ministri ka shpjeguar se “nė asnjė rast shtetasit e huaj nuk kanė tė drejtė tė kryejnė veprime procedurale hetimore nė territorin shqiptar. Hetimet mund tė kryhen nga prokuroria shqiptare vetėm me kėrkesė, letėr porosi qė vjen nga shtetet e huaja. Nė kėto raste prokuroria kryen tė gjitha veprimet pėr zbardhjen e ēėshtjes”.

E njėjta bisede ėshtė zhvilluar pak a shume edhe me ministrin e Brendshėm, Bujar Nishani dhe me drejtues te Prokurorisė sė Pėrgjithshme. Qėndrimi zyrtar i institucioneve shqiptare rreth hetimit pėr akuzat e Carla del Pontes ėshtė ai i shprehur nė njė pėrgjigje qe i ėshtė kthyer Prokurorisė serbe nė tetor tė vitit 2008. Kjo kėrkesė ėshtė paraqitur nė formėn e njė akti tė quajtur "Letėr porosi" ku autoritetet e Beogradit kėrkonin vėnien nė dispozicion tė provave dhe dokumenteve. /Alsat/start/
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi