ILIRIADA PORTAL

Berisha: Kam gati qeverinė e re, emrat pasi tė dekretohem

Shko poshtė

06092009

Mesazh 

Berisha: Kam gati qeverinė e re, emrat pasi tė dekretohem




ROBERT RAKIPLLARI

Kryeministri Sali Berisha deklaron se ka gati pėrbėrjen e kabinetit tė ri qeveritar, por do ta shpallė pasi tė sekretohet zyrtarisht nga Presidenti i Republikės. Nė njė prononcim ekskluziv pėr “Panorama”, kreu i qeverisė konfirmoi se kishte vendosur pėr emrat e kabinetit tė ri, duke pasur parasysh fondin e grupit parlamentar tė PD. Vetėm pak ditė mė parė, Berisha deklaroi se qeveria e re do tė ishte gati para mbledhjes sė Parlamentit, por duket se Kryeministri ka ndėrruar mendje gjatė konsultimeve pėr krijimin e kabinetit. Por, megjithė deklaratėn e tij, mbetet ende enigmė pėrfaqėsimi nė qeveri i figurave kryesore nė PD si Basha, Olldashi, Ruli apo Pollo.
Z.Kryeministėr, si po shkojnė negociatat pėr qeverinė e re?
Pas njė procesi tė gjerė konsultimi, kam gati listėn e plotė tė ministrave tė qeverisė sė re. Kam kėnaqėsinė tė deklaroj se kabineti i ri do tė jetė i suksesshėm, duke pasur parasysh fondin e shkėlqyer parlamentar qė kam nė dispozicion.
Atėherė, cilat janė emrat z. Kryeministėr, kjo ėshtė ajo qė publiku pret?
Emrat, megjithėse gjithēka ėshtė e mbyllur tashmė, nuk mund t’i deklaroj nė kėtė moment. Sipas Kushtetutės, Presidenti Topi duhet tė mė dekretojė njėherė si Kryeministėr dhe pastaj unė tė deklaroj zyrtarisht pėrbėrjen e qeverisė sė re.
Pra, ju nuk mund ta shpallni qeverinė para 7 shtatorit siē deklaruat?
Nuk mund ta shpall, pasi Kushtetuta kėrkon qė tė mblidhet Parlamenti, tė verifikohet mandati i deputetėve dhe maxhoranca nė Kuvend dhe pastaj unė si Kryeministėr i dekretuar nga Presidenti i Republikės tė shpall emrat e qeverisė sė re.
Z.Berisha, ju keni pasur njė takim me kryetarin e Partisė Republikane, Fatmir Mediu, a do tė jetė ai ministėr nė qeverinė e re?
Partia Republikane do tė pėrfaqėsohet me ministri nė kėtė kabinet, sa pėr emrin atė nuk e vendos unė, por PR.
Por, kryesia e PR vendosi qė tė pėrfaqėsohet nė Qeveri me z.Mediu?
Atėherė ashtu do tė jetė, nuk e caktoj unė kryetarin e Partisė Republikane.
Panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi