ILIRIADA PORTAL

Kryeministri Berisha nderohet me ēmimin “Eisenhower Medallion”

Shko poshtė

06092009

Mesazh 

Kryeministri Berisha nderohet me ēmimin “Eisenhower Medallion”
Organizata People to People International nderoi tė premten nė darkė me ēmimin “Eisenhower Medallion”, kryeministrin e Shqipėrisė zotin Sali Berisha. Kryeministri Berisha nuk mori pjesė nė ceremoninė e dhėnies sė ēmimit pėr shkak tė angazhimeve nė formimin e qeverisė sė re nė Tiranė. Nė emėr tė tij, ēmimin e pranoi bashkėshortja e kryeministrit, zonja Liri Berisha. Pėrmes njė videoje, kryeministri Berisha falėnderoi organizatėn pėr ēmimin prestigjioz, duke e vlerėsuar atė si njė nder jo vetėm pėr tė por edhe pėr shqiptarėt nė tė gjithė botėn.

Organizata People to People International, nderoi mbrėmė, gjatė njė darke prestigjioze nė Las Vegas tė shtetit Nevada, kryeministrin e Shqipėrisė Sali Berisha me ēmimin ndėrkombėtar “Eisenhower Medallion”.Mary Eisenhower, presidente e kėsaj organizate tha se ky ēmim i jepet shkėlqesisė sė tij, Profesor Doktor Sali Berishės pėr kontributin qė ka dhėnė nė krjimin e njė klime paqėsore mes Shqipėrisė, vendeve tė rajonit dhe komunitetit global.


Pėrmes njė videoje, kryeministri Berisha falėnderoi organizatėn pėr ēmimin prestigjioz, duke e vlerėsuar atė si njė nder jo vetėm pėr tė por edhe pėr shqiptarėt nė tė gjithė botėn. Ai tha se ishte nder i veēantė qė ishte zgjedhur si shqiptari i dytė, pas Nėnė Terezės tė cilit i jepet ky ēmim.Kryeministri Berisha nuk mori pjesė nė ceremoninė e mbrėmshme pėr shkak tė angazhimeve nė formimin e qeverisė sė re nė Tiranė. Nė emėr tė tij, ēmimin e pranoi bashkėshortja e kryeministrit, zonja Liri Berisha e shoqėruar nga zėvendės ministrja e jashtme zonja Edit Harxhi.
Duke pranuar ēmimin zonja Liri Berisha falenderoi Organizatėn people to People International dhe presidenten e saj zonjės Meri Eisenhower pėr ēmimin dhėnė bashkėshortit tė saj, duke shtuar se kryeministri Berisha do ta vazhdojė me pėrkushtim punėn e tij pėr pėrmirėsimin e jetės sė popullit shqiptar.Mes organizatorėve tė ndarjes sė ēmimeve ishte edhe Genci Muēaj, njė nga anėtarėt e bordit tė organizatės People to People International i cili tha se ky ēmim nderon dhe vlerėson jo vetėm kryeministrin Berisha, por tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė.
Ēmimi prestigjioz Eisenhower Medallion ėshtė krijuar pėr nder tė ish-presidentit tė 34-t tė Shteteve tė Bashkuara, Dight D. Eisenhower. Ky ēmim u jepet ēdo vit personaliteteve tė shquara, me famė botėrore, tė cilėt kanė dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm nė procesin e paqes nė botė.
Disa prej personaliteteve qė kanė fituar kėtė ēmim ndėr vite janė: Nėnė Tereza; Shkėlqesia e Tij Papa Gjon Pali i Dytė, Ish-presidentėt e SHBA-ve Xhorxh Herbert Walker Bush, Jimmy Carter, Ronald Reagan etj.
Qėllimi i People to People International ėshtė tė promovojė mirėkuptim dhe miqėsi nėpėrmjet aktiviteteve edukative, kulturore dhe humanitare duke pėrfshirė shkėmbimin e drejtpėrdrejtė tė ideve dhe eksperiencave tė njerėzve nga vende dhe kultura tė ndryshme.
People to People International ka nė fokusin e vet rritjen e komunikimit ndėrkulturor brenda ēdo komuniteti, si dhe ndėrmjet komuniteteve dhe kombeve tė ndryshme. Toleranca dhe mirėkuptimi i pėrbashkėt janė tema qendore. Edhe pse njė organizatė jo-politike, People to People International mbėshtet vlerat dhe synimet bazė tė themeluesit tė saj, Presidentit Dwight D. Eisenhoėer, i cili e krijoi kėtė organizatė, mė 11 Shtator 1956. //bsa//
Bota Sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kryeministri Berisha nderohet me ēmimin “Eisenhower Medallion” :: Komentet

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi