ILIRIADA PORTAL

Berisha: Qeveria ime, me 15 ministra

Shko poshtė

10092009

Mesazh 

Berisha: Qeveria ime, me 15 ministra
Fatjona Mejdini
Pas nje "shtrydhje", pothuajse mbi dymujore, qeveria e koalicionit te djathte me ne fund eshte bere publike mbreme nga ana e kryeministrit Berisha, ne nje konference per mediat. Duke i ruajtur surprizat deri ne minuten e fundit, te cilat nuk kane munguar, qeveria e re, e cila do te marre persiper drejtimin e vendit per kater vitet e ardhshme, eshte bere e ditur per publikun, dhe pritet tashme te marre dekretimin e Presidentit, Bamir Topi dhe miratimin e parlamentit, per te nisur punen normalisht. Vetem dy dite pas mbledhjes se Parlamentit dhe brenda dites, kur Presidenti e dekretoi per te drejtuar qeverine edhe per kater vitet e ardhshme, kryeministri, teksa u ka dhene fund hamendesime per emrat e kabinetit, duke i prezantuar ate ne menyre rendore, ku vec prezantimit, ka shprehur dhe konsideratat e tij per secilin minister te perzgjedhur, por dhe ata ne ikje. "Deri edhe pak minuta para konferences per shtyp jam konsultuar me aleatet e mi dhe bashkepunetoret e mi. Kaq gjeresisht, nuk jam konsultuar ndonjehere", tha Berisha, duke pranuar keshtu dhe njehere se formatimi i ketij kabineti ka qene teper i veshtire. Perpara medieve, Berisha zbuloi shtimin e nje ministrie te re, asaj te Shtetit, e cila do te drejtohet nga zevendeskryeministri aktual, Genc Pollo dhe do te sherbeje per nje lidhje me te mire te ekzekutivit me Parlamentin por dhe per reformat. Teksa eshte shprehur se puna per ndertimin e ketij kabineti, kishte filluar qe dy muaj me pare, Kryeministri theksoi se gjithcka kishte kaluar permes konsultave me bashkepunetoret e tij. Dhe se me gjithe kohen e mjaftueshme, deri ne minutat e fundit, ndryshimet nuk kishin munguar, kjo si rezultat i personaliteteve me eksperience dhe kontribute te medha qe kishte grupit parlamentar i PD-se. Ne kabinetin e ri qeveritar jane shtate ministri te rinj, mes tyre perfaqesuesit e Levizjes Socialiste per Integrim, te cilet do te drejtojne ministrin e Jashtme, ate te Shendetesise, dhe ministrine e Ekonomise dhe Energjetikes. Kryeministri Berisha, emeroi ne postin e ministrit te Mbrojtjes, Arben Imamin, i cili aktualisht mban detyren e Shefit te Kabinetit ne Kryeministri. Po keshtu Berisha e emeroi keshilltarin e tij te arsimit, Myqerem Tafajin ne postin e ministrit te Arsimit. Nje "hyrje" e re ne kabinet eshte edhe ajo e deputetit te PD-se, njekohesisht sekretarit te Marredhenieve me Publikun ne PD, Ferdinad Xhaferraj, i cili do te drejtoje ministrin e Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve. Nderkohe qe per here te pare pjese e kabinetit Berisha eshte deputeti minoritar i PD-se, Spiro Ksera. Ne ruajtje te tradites per sa i perket partive te minoritetit, Berisha e emeroi Kseren si minister te Punes dhe Shanseve te Barabarta. Ndersa ne kabinet, serish eshte perfshire e vetmja femer, ministrja e Integrimit, Bregu. Ndonese eshte shprehur se ky eshte vetem fillimi.
koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi