ILIRIADA PORTAL

Gramoz Ruēi nis gjyqet speciale ndaj zėrave ndryshe nė PS

Shko poshtė

12092009

Mesazh 

Gramoz Ruēi nis gjyqet speciale ndaj zėrave ndryshe nė PS
Gramoz Ruēi nis gjyqet speciale ndaj zėrave ndryshe nė PS
Ditėn e djeshme, Edi Rama nisi nė bazė fushatėn e gjyqeve speciale ndaj socialistėve qė mendojnė ndryshe nga standardi i vendosur nga kryesocialisti. Ka qenė kryetari i Asamblesė Socialiste, Gramoz Ruēi, qė ka ndėrmarrė njė turne nė qytetin e Fierit dhe tė Lushnjės pėr tė linēuar zėrat ndryshe nė bazėn socialiste. Nė takimet e organizuara nga Gramoz Ruēi me socialistėt e kėtyre qyteteve, janė pėrjashtuar nga kėto aktivitete tė gjithė anėtarėt e Kongresit, qė kanė firmosur pro ndryshimeve nė statut. Nė qytetin e Fierit, Gramoz Ruēi shoqėrohej nga deputeti i PS, Albert Caci. Siē mėsohet nga burimet e gazetės “SOT”, Gramoz Ruēi nė kėto takime ka nisur gjyqet kundėr frymės ndryshe nė PS.

Nėpėrmjet skemave tė gjyqeve speciale tė viteve 1946, Gramoz Ruēi kishte organizuar pensionistė, tė cilėt ngriheshin kundėr njerėzve qė kanė dalė kundėr kryetarit nė detyrė, Rama. Tė gjithė personazhet e pėrgatitur pėr tė dalė kundėr zėrave ndryshe nė PS, kanė kėrkuar pėrjashtimin e njerėzve qė mendojnė ndryshe nga Partia Socialiste. Nėn njė frymė represive, pėrkrahėsit e Ramės, tė pėrgatitur nga Gramoz Ruēi kanė kėrkuar linēimin e firmosėsve tė ndryshimeve statusore dhe tė deputetėve qė kanė dalė kundėr shkeljeve statusore tė kryera nga Edi Rama. Mbledhja me socialistėt e Fierit ishte njė truk qė tė sillte nė kujtesė mbledhjet e vullnetarėve tė Enverit qė organizoheshin kundėr demokracisė qė trokiste nė Shqipėri. Pėr ēudi, organizatori i kėtyre grupeve ka qenė ish ministri i Brendshėm i asaj kohe Gramoz Ruēi, i cili pėr ironi tė fatit rikthen tė njėjtat praktika nė ditėt e sotme pėr tė linēuar kundėrshtarėt politikė tė Edi Ramės. Ndėrkohė, njė situatė e ndryshme ka qenė nė qytetin e Lushnjės. Nė degėn e PS tė kėtij qyteti, gjatė mbledhjes sė zhvilluar nga Gramoz Ruēi, socialistėt e qytetit kanė akuzuar Edi Ramėn se po organizon nė mėnyrė tė dhunshme pėrjashtimin e kryetarit tė PS tė kėtij qyteti, zotin Gogu, pėr tė emėruar kryebashkiakun e qytetit, Sanxhaku. Kryebashkiaku Sanxhaku vjen nga LSI nė Partinė Socialiste, pas dezertimit tė bėrė nga kjo parti, i joshur nga oferta e Ramės pėr tė marrė kreun e PS tė qytetit. Shumica e socialistėve kanė akuzuar Edi Ramėn se po vepron nė mėnyrė arbitrare duke anashkaluar strukturat e partisė. Njė pjesė e mirė e socialistėve tė Lushnjės ka qenė kundėr mėnyrave qė po eksperimentohen nė PS nga Edi Rama. Gramoz Ruēi, i ndodhur ngushtė nga kontestimet e socialistėve, ka kėrkuar qė, nė emėr tė unitetit tė kėsaj partie tė mos nxitoheshin me kritikat ndaj kryetarit Rama. Turi i nisur nga Gramoz Ruēi, kishte si qėllim tė vetėm linēimin e njerėzve qė prosperojnė mendimin ndryshe nė PS dhe krijimin njė klime frike dhe presionesh ndaj njerėzve qė njihen si pėrkrahės tė ndryshimeve statusore. Dalja nė bazė e Gramoz Ruēit pėrveē krijimit tė kėsaj klime, synon tė frenojė zgjerimin e grupit reformator me njerėz nga baza socialiste. Dalja e Blushit, Malajt, Islamit, Harasanit dhe Bellos kundėr shkeljeve tė statutit, bllokimit tė frymės ndryshe dhe bojkotit tė ndėrmarrė nga Edi Rama, ka krijuar shqetėsim nė radhėt e mbėshtetėsve tė kryesocialistit. Edi Rama, i trembur nga njė zgjerim i mundshėm i kėsaj lėvizje, e cila sot do tė lanēojė kontestimet e saj dhe programin pėr reformimin e PS dhe fitoren e saj nė zgjedhjet e ardhshme, po kėrkon me ēdo kusht tė trembė mbėshtetėsit e saj dhe zėrat kundėr tij, tė cilėt po shtohen nga dita nė ditė. Pas Ruēit, pritet qė nė bazė tė vėrshojnė besnikėt e Ramės tė cilėt do tė fillojnė presionet kundėr socialistėve qė do tė mbėshtesin grupin reformator. Nė listat e Ramės janė bėrė gati emrat e Dokles, Xhafės, Dades, Leskajt, Bushatit, Seserit, Blend Klosit, Tom Doshit, etj., tė cilėt do tė ushtrojnė presionin maksimal, pėr tė mos tė lejuar takimet e socialistėve me reformatorėt. Edi Rama po kėrkon me ēdo kusht tė mos tė lejojė daljen nė bazė tė reformatorėve pėr arsye se midis klanit tė tij dhe grupimit reformator ka disproporcion intelektual. Kualiteti i grupit reformator, pėrsa i pėrket qartėsisė sė ideve dhe kapaciteteve intelektuale, ka krijuar njė diferencė maksimale krahasim me tė gjithė klanin Rama. Ndėrkohė qė po tė vėmė re me kujdes, idetė e grupit reformator tė PS kanė pasur tė njėjtėn linjė vale me qėndrimin e tė gjithė spektrit perėndimor pėrsa i pėrket teorisė sė bojkotit. Nėse grupi Rama, i pėrbėrė nga kasketat dhe pinjollėt e diktaturės ka ngritur njė frymė antiperėndimore, grupi tjetėr prosperon frymėn perėndimore dhe ėshtė nė unison me deklaratat e ndėrkombėtare pėrsa i pėrket bojkotit tė ndėrmarrė nga Edi Rama. Zhvillimet e ditėve tė fundit nė PS dhe iniciativa e Ramės pėr tė bllokuar zėrat ndryshe nė PS tregojnė qartė se politika e re e trumbetuar nga Edi Rama u shndėrrua nė njė kopje tė shėmtuar tė ditėve tė rėnies sė totalitarizmit nė Shqipėri. Politika e re e Edi Ramės u shndėrrua nga “vullnetarėt e Enverit” nė “vullnetarėt e Edi Ramės”, ku ndryshimi i vetėm midis tė dyve ishte se Enveri ishte shndėrruar nė fosile, ndėrkohė qė Edi Rama ėshtė shndėrruar nė njė hije lėvizėse.
Sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25521
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi