ILIRIADA PORTAL

Berisha nė OKB, takime me liderė botėrorė

Shko poshtė

23092009

Mesazh 

Berisha nė OKB, takime me liderė botėrorė
Kryeministri Berisha takohet me liderėt botėrorė nė Samitin e Ndryshimit tė Klimės nė SHBA. Kryeministri Berisha shprehu gadishmėrinė pėr njė intensifikim tė marrėdhėnieve me vendet e tyre si nė rrafshin politik ashtu dhe nė atė ekonomik.

Kryeministri i Shqipėrisė, z. Sali Berisha mori pjesė pėrkrah lidėrve botėrorė nė hapjen e Samitit mbi Ndryshimin e Klimės qė zhvillon punimet nė SHBA. Gjatė seancės sė samitit, platen e pėrshėndeti President i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Barak Obama dhe Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Moon.
Pas ceremonisė, nė kuadėr tė Samitit tė Ndryshimit tė Klimės, Kryeministri Berisha ishte i ftuar nė drekėn zyrtare dhe pasdite mori pjesė nė Tryezėn e Rrumbullakėt tė Kryetarėve tė Shteteve dhe tė Qeverive, tė cilėt diskutuan gjerėsisht mbi kėtė temė kaq shqetėsuese pėr mbarė botėn.
Ndėrkohė mė herėt, Kryeministri Berisha, u takua me liderė botėrorė dhe drejtues tė organizatave ndėrkombėtarė, pjesėmarrės nė sesionin e 64-tė tė Asamblesė sė OKB-sė, nė Nju Jork. Z. Berisha pati rastin tė takohet dhe tė bisedojė me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Moon, me Presidentin e Kinės Hujintao si dhe me disa homologė tė tij, Kryeministrin e Japonisė, Hotajama, Kryeministrin e Kuvajtit, Kryeministrin e Australisė, Kryeministrin e Zelandės sė Re. Gjithashtu zu takua edhe me Presidentin e Austrisė, me Presidentin e Finlandės dhe disa personalitete te tjera , te pranishem nė Samit.
Gjatė bisedės me ta u diskutua dhe u shkėmbyen pikėpamje mbi zhvillimet nė Shqipėri, reformat e ndermarra nga qeveria shqiptare pėr integrimin e vendit nė BE. Ne fokus te bisedimeve ishin gjithashtu edhe zhvillimet ndėrkombėtare.
Kryeministri Berisha ftoi liderėt boterorė tė vizitojnė Shqipėrinė si dhe u shprehu atyre gadishmėrinė pėr njė intensifikim tė marrėdhėnieve me vendet e tyre si nė rrafshin politik ashtu dhe nė atė ekonomik.
bota sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi