ILIRIADA PORTAL

SHBA: Enciklopedia, pretendime neveritėse

Shko poshtė

23092009

Mesazh 

SHBA: Enciklopedia, pretendime neveritėse
Enciklopedia e Maqedonisė, vazhdon tė quhet e pa pranueshme nga njė sėrė institucionesh kulturore, historike dhe politike.
Dje ka reaguar dhe Ambasada e Shteteve tė Bashkuara nė Shkup, e cila i ka konsideruar tė neveritshme pretendimet e enciklopedisė sė publikuar tė mėrkurėn e kaluar nė Maqedoni.
"Pretendimet se oficerėt amerikanė kanė trajnuar ish ushtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare janė tė pabaza dhe neveritėse", ka thėnė pėr agjencinė franceze tė lajmeve, AFP, njė zyrtar i kėsaj ambasade.
"Jemi tė zhgėnjyer se ka institucione qė vėnė emrin e tyre pas pretendimeve tė tilla qesharake", thekson i njėjti burim.
Ndėrkohė, Bashkimi Evropian ka kėrkuar informacione shtesė pėr pėrmbajtjen e enciklopedisė maqedonase ku fyhet historia e shqiptarėve dhe i pėrshkruan ata si "njerėz mali" dhe ardhacakė nė Maqedoni.
Nuk pėrjashtohet mundėsia qė Brukseli tė reagojė gjatė ditėve tė ardhshme, para publikimit tė raportit tė KE-sė, bėjnė tė ditur burime diplomatike nga Brukseli tė cilat i citon agjencia maqedonase e lajmeve nė shqip Ina.
Partitė shqiptare nė Maqedoni vlerėsojnė se enciklopedia maqedonase ėshtė goditje e rėndė mbi karakterin multietnik tė shtetit. Akademiku maqedonas Bllazhe Ristovski, redaktori kryesor i botimit tė enciklopedisė ėshtė shprehur se se nuk do ta tėrheqė nga qarkullimi enciklopedinė, pėrkundėr reagimeve tė ashpra nga faktori shqiptar dhe ai ndėrkombėtar.
Enciklopedia maqedonase u promovua javėn e kaluar nė kryeqytetin e vendit, Shkup.
Veē fakteve pėr shqiptarėt, ku pėrshkruhen si njerėz mali dhe ku sugjerohet se ėshtė ushtruar dhunė dhe janė dėbuar maqedonasit nga shqiptarėt nė shekullin XVI, kur kanė filluar tė popullojnė trevat e Maqedonisė, pėr UĒK-nė thotė se ėshtė stėrvitur nga ushtarė tė njėsiteve speciale britanike SAS dhe oficerė tė ushtrisė amerikane.
Kjo enciklopedi e pėrshkruan Ali Ahmetin, ish-liderin e UĒK-sė, tashmė kryetar tė BDI-sė, si tė akuzuar pėr krime lufte, ndėrkohė qė nuk ka njė padi tė tillė.
Enciklopedia nuk tregon identitetin shqiptar tė Nėnė Terezės, ndėrsa ka fakte tė shtrembėruara edhe pėr Skėnderbeun.
bota sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi