ILIRIADA PORTAL

Rama-Ngjela, “armiqtė” qė bėhen aleatė

Shko poshtė

23092009

Mesazh 

Rama-Ngjela, “armiqtė” qė bėhen aleatė
Kreu socialist takon avokatin pėr bashkim kundėr mazhorancės
Kreu nė detyrė i Partisė Socialiste, Edi Rama, zhvilloi dje njė takim me kryetarin e partisė Ligj dhe Drejtėsi Spartak Ngjela. Takimi ėshtė zhvilluar nė ambientet e Kullave Binjake nė Tiranė dhe zgjati mė shumė se 60 minuta. Dy rivalėt pėr bashkinė e Tiranės nė vitin 2003, duket se e kanė harruar rivaliteti e asaj kohe dhe kėrkojnė tė krijojnė njė aleancė tė re. Tė dy protagonistėt e takimit nuk bėnė asnjė koment pėr takimin, por burime pranė tyre bėjnė tė ditur se dy politikanėt e zhvilluan takimin lidhur me qėndrimin e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Pritet qė Rama dhe Ngjela si drejtues tė dy partive tė ndryshme do tė nėn shkruajnė njė marrėveshje bashkėpunimi e cila do t’i kundėrvihet pushtetit tė krijuar nga koalicioni Berisha-Meta. Partia Socialiste ndodhet vetėm pesė ditė nga zgjedhja e kryetarit tė ri tė saj, ndėrsa Spartak Ngjela, i cili doli si parti mė vete nė zgjedhjet e 28 qershorit me njė program qė i dedikohej kryesisht ēėshtjeve tė drejtėsisė, ėshtė kthyer nė njė nga zėrat “e djathtė” mė kritikė kundėr kryeministrit Berisha. Spartak Ngjela, e ka pėrkrahur publikisht qėndrimin e Ramės pėr rinumėrimin e votave tė procesit zgjedhor tė 28 qershorit. Ai ka shtuar se nėse pas rinumėrimit rezultati do tė jetė i njėjtė, atėherė ata qė e kundėrshtojnė duhet tė ndryshojnė qėndrim.
Pak ditė mė parė, kreu socialist ėshtė takuar dhe me kreun e demokristianėve, Nard Ndoka, i cili po ashtu si Rama nuk e njeh rezultatin e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Politika e Ramės pėrtej sė majtės dhe sė djathtės, duket se do tė vihet nė praktikė pas zgjedhjeve tė pėrgjithshme.

Shabani: Nuk ka tė dhėna pėr tė ardhurat nga donacionet private
TIA: Partitė politike nuk deklarojnė financimet
Organizata jofitimprurėse “Transparency International Albania”, pėr tė disatėn herė u kėrkoi partive politike tė publikojnė burimin e financimit tė fushatės zgjedhore. Nė njė deklaratė pėr median e lexuar nga pėrfaqėsuesi i kėsaj organizate, Endri Shabani, thuhet se kjo transparencė "lė pėr tė dėshiruar". Transparency International Albania kujton se partitė politike janė tė detyruara tė qėndrojnė transparente pėrballė elektoratit, nė respekt tė dispozitave Kushtetuese dhe Kodit Zgjedhor nė fuqi, duke publikuar nė ēdo kohė burimet financiare si dhe shpenzimet e tyre dhe i bėn apel tė bėjnė publike sa mė parė shumėn e shpenzimeve tė tyre.
Publikimi
“Transparency International Albania” shpreh me shqetėsim se ndonėse kanė kaluar 3 muaj nga zhvillimi i zgjedhjeve parlamentare nė vend, partitė politike ende nuk kanė bėrė transparencėn financiare pėrballė elektoratit. “Informacioni ekziston vetėm pėr fondet e pėrftuara nga buxheti i shtetit, por nuk ka asnjė tė dhėnė pėr tė ardhurat nga donacionet private. Nė asnjė nga mjetet e informimit publik partitė politike nuk kanė deklaruar shumėn totale tė shpenzimeve tė tyre gjatė kėsaj fushate elektorale”.- thekson TIA-ja. TIA-ja kėrkon nga partitė politike qė tė publikojnė sa mė parė regjistrin e financimit tė fushatės zgjedhore, bazuar nė Nenin 90 tė Kodit Zgjedhor tė RSH-sė, i cili parashikon se ēdo subjekt zgjedhor duhet tė regjistrojė nė njė regjistėr tė posaēėm, shumėn e fondeve tė pėrfituara pėr ēdo person fizik ose juridik, si dhe tė dhėna tė tjera qė lidhen me identifikimin qartė tė dhuruesit. TIA-ja kėrkon respektimin e nenit 9 tė Kushtetutės, i cili parashikon se burimet financiare tė partive, si dhe shpenzimet e tyre bėhen kurdoherė publike. TIA-ja vėren se nenet pėr transparencėn financiare tė parashikuara nė Kodin Zgjedhor nuk arrijnė tė garantojnė zbatimin e kėsaj dispozite tė rėndėsishme kushtetuese.
Propozimi
“Transparency International Albania” gjykon se nenet e kodit aktual zgjedhor, nuk arrijnė tė garantojnė zbatimin e transparencės, njė detyrim qė parashikohet edhe nė Kushtetutė. Ndaj “Transparency International Albania” propozon hartimin e njė ligji tė plotė pėr financimin e partive politike.
“Transparency International Albania” i bėn thirrje partive politike pėr t’i dhėnė fund heshtjes pėr financimin. Shqipėria ėshtė e vonuar nė hartimin e njė legjislacioni tė plotė, si hap i parė pėr t'i dhėnė fund informalitetit nė funksionimin e demokracisė nė Shqipėri.

KQZ: Mblidhet sot pėr fondet e partive humbėse
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do tė shqyrtoj sot projektvendimin "Pėr kthimin e sasisė sė fondit tė pėrfituar nga partitė, tė cilat nuk kanė fituar asnjė mandat nė kuvend dhe rishpėrndarjen e tij partive qė kanė fituar mandat nė Kuvend nė zgjedhjet e 28 qershorit". Sipas Kodit Zgjedhor (neni 87, pika 3), partia qė ka pėrfituar fonde publike dhe qė nuk fiton asnjė mandat nga zgjedhjet e radhės, duhet tė kthejė shumėn pėrkatėse tė pėrfituar. Kthimi i fondeve bėhet jo mė vonė se 30 ditė pas shpalljes sė rezultatit pėrfundimtar tė zgjedhjeve. Partia, e cila nuk kthen fondet pėrkatėse, humbet tė drejtėn e financimeve tė tjera nga fondet publike pėr njė periudhė kohe jo mė pak se 5 vjet, si dhe nuk regjistrohet si subjekt zgjedhor nė zgjedhjet e radhės, pavarėsisht llojit tė tyre, as vetėm dhe as si pjesėtare e ndonjė koalicioni. Fondet e kthyera, me vendim tė KQZ-sė, u rishpėrndahen partive politike, qė kanė marrė vende nė Kuvend. Shpėrndarja bėhet nė pėrqindje tė njėjtė me pėrqindjen e vendeve tė fituara nė zgjedhjet e radhės. Vendimi merret nga KQZ-ja jo mė vonė se 30 ditė pas shpalljes sė rezultatit pėrfundimtar tė zgjedhjeve.

tirana observer
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Rama-Ngjela, “armiqtė” qė bėhen aleatė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Sep 23, 2009 3:59 pm nga nardlushnja

Nuk na ben pershtypje me asgje.
Mbas miqesise Berisha -Meta (armiqe te medhenj)gjithe te tjerat jane perralla

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Sep 23, 2009 4:56 pm nga bulqizaku

qekan taku dy b... q....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi