ILIRIADA PORTAL

Ja kush janė 15 njerėzit qė i japin kėshilla kryeministrit Berisha

Shko poshtė

23092009

Mesazh 

Ja kush janė 15 njerėzit qė i japin kėshilla kryeministrit Berisha
Speciale/Personat qė rrinė prapa “kuintave” tė qeverisė dhe qė kanė njė njė rol vendimtar nė marrjen e vendimeve. Prapa “kuintave” tė qeverisė, gjithnjė qėndrojnė disa presona tė cilėt luajnė rol vendimtarė nė marrjen e vendimeve. Ēdo nismė, reformė apo miratim nuk e ka fillesėn vetėm nė fjalėn e thėnė nga kryeministri. Veprimi mė i zgjuar, i ēdo udhėheqėsi ėshtė qė tė zgjedhė me kujdes kėshilltarėt e tij, pasi fjala e tyre peshon shumė mė tepėr se ēfarė duket. Kryeministri Sali Berisha merr kėshilla nga 15 persona tė specializuar nė fusha tė ndryshme, tė cilėt pėrgjigjen dhe japin shpjegime pėr ēdo fushė respektive. Nga kėta, 6 janė kėshilltare femra, ndėrsa pjesa tjetėr janė meshkuj. Njė veēori e kryeministrit shqiptar ėshtė pėrzgjedhja e njė kabineti stabėl, nė tė cilin nuk bėhen lėvizje tė herė pas hershme.
Kėshilltarėt
Duket se deri mė tani, ēdo fjalė e thėnė nga ata ka funksionuar, pasi Kryeministri Berisha sapo ka “korrur” suksesin e radhės nė karrierėn e tij politike. Berisha ka rreth tij, plot 15 kėshilltarė me tė cilėt diskuton ēdo ēėshtje dhe merr mendime pėr mirėfunksionimin e reformave dhe nismave. Personi qė gjendet kurdoherė pranė shefit tė qeverisė ėshtė zėdhėnėsja e tij, Juela Meēani, me tė cilėn diskuton fjalimet, deklaratat etj. Ndėrsa kėshilltar pėr Rendin dhe Sigurinė, ėshtė Avenir Peka, njė figurė stabėl nė kabinetin qeveritar i cili informon kryeministrin pėr ēdo gjė rreth fushės sė tij. Ndėrsa pėr ēėshtjet ligjore Berisha konsultohet me Admir Dragon dhe Ednira Bushatin, tė cilėt janė tė specializuar dhe kanė njė kurrikulum mjaft tė ngjeshur. Kujtim Xhani mban detyrėn e shefit tė protokollit nė Kryeministri, ndėrsa Flamur Kuēi kėshillon kryeministrin pėr ēėshtje tė rėndėishme siē janė ato tė pronave, tė cilat kanė qenė debat i pėrhershėm nė seancat parlamentare. Ndėrsa kėshillat pėr ēėshtjet e Integrimit Euroatlantik Berisha i merr nga Glori Husi. Duke qenė se kryeministri i jep prioritet tė veēantė ēėshtjeve ekonomike e buxhetit, ai ka zgjedhur tė ketė dy kėshilltarė ekonomie, dhe tė dy me grada, prof. Petraq Milon dhe Suzana Guzhollin. Pjerin Marku ėshtė kėshilltar pėr Shoqėrinė e Informacionit, Valdete Vorpsi, kėshilltare pėr Bujqėsinė dhe Agroindustrinė, Ylli Asllani ėshtė kėshilltar pėr Pushtetin Vendor, Enkelejda Gjinali kėshilltare pėr Ēėshtjet e Ujit. Ndėrsa si ndihmės tė Kryeministrit ėshtė Edlira Hyka dhe Edvin Kulluri.
Ndryshimet
Riformatimi i kabinetit tė ri qeveritar, pėrveē ndryshimeve nė portofolat ministrore, nuk ka pasur zėvendėsime nė rang kėshilltarėsh. Tė vetmet ndryshime qė kanė ndodhur, janė bėrė pėr shkak tė lėvizjes sė posteve. Kėshtu, drejtori i kabinetit tė kryeministrit, Arben Imami, ,dha dorėheqjen nga ky post pėr tu bėrė deputet dhe me pas ministėr i Drejtėsisė. Po ashtu, kėshilltari pėr arsimin, Myqerem Tafaj, tashmė ėshtė ministėr i Arsimit nė qeveri. Kėto dy poste pėr momentin janė vakant, derisa kryeministri Sali Berisha tė emėrojė emrat e rinj.

Juela Meēani – Zėdhėnėse e Kryeministrit
Avenir Peka- Kėshilltar pėr Rendin dhe Sigurinė
Admir Drago- Kėshilltar pėr Ēėshtjet ligjore
Endira Bushati- Kėshilltare pėr Ēėshtjet Ligjore
Kujtim Xhani- Shef i Protokollit
Flamur Kuēi- Kėshilltar pėr Ēėshtje tė Territorit dhe Pronave
Glori Husi- Kėshilltar pėr Integrimin Euroatlantik
As.Prof Dr. Petraq Milo- Kėshilltar pėr Ekonominė
Pjerin Marku- Kėshilltar pėr Shoqėrinė e Informacionit
As.Prof Dr. Suzana Guxholli – Kėshilltare pėr Ekonominė
Valdete Vorpsi – Kėshilltare pėr Bujqėsinė dhe Agroindustrinė
Ylli Asllani- Kėshilltar pėr Pushtetin Vendor
Dr. Ing. Enkelejda Gjinali- Kėshilltare pėr Ēėshtjet e Ujit
Edlira Hyka(Sejdo)- Ndihmėse e Kryeministrit
Edvin Kulluri- Ndihmės i Kryeministrit

Elisabeta Dosku

tirana observer
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi