ILIRIADA PORTAL

Thellohet pėrēarja nė PS, Braēe bojkoton Ramėn nė Berat

Shko poshtė

25092009

Mesazh 

Thellohet pėrēarja nė PS, Braēe bojkoton Ramėn nė Berat
Anėtarėt socialistė: Rama ka frikė nga pėrplasjet me kundėrshtarėt qė janė kundėr bojkotit Pas zhgėnjimit tė pėrditshėm qė ka pėsuar nė qytete tė ndryshme gjatė turit tė tij pėr zgjedhjet brenda Partisė Socialiste, kandidati Edi Rama ka vėnė nė zbatim njė sėrė masash, me qėllim shmangien e ēdo konfrontimi dhe debati me socialistėt nė bazė. Burime tė besueshme brenda tė majtėve bėjnė tė ditur pėr gazetėn “SOT”, se gjatė takimit tė djeshėm nė Berat, Rama ka lėnė jashtė mediat, ndėrsa sallėn e kishte mbushur me punonjės bashkie dhe komunash. Nė kėtė takim, Rama shoqėrohej nga deputetėt e rinj tė PS pėr qarkun e Beratit, si Fidel Ylli dhe Ermonela Felaj, ndėrsa ka rėnė nė sy mungesa e Marko Bellos dhe Erjon Braēes, gjithashtu deputetė tė vjetėr tė PS nė kėtė qark.

Qė tė dy, si Bello edhe Braēe janė shprehur hapur kundėr vendimeve tė fundit tė Ramės, e mė sė shumti pėr bojkotin e parlamentit. Por nėse Bello i ėshtė bashkuar lėvizjes pėr mendim ndryshe e krijuar nga reformatorėt, nė shenjė proteste, Braēe nuk ka pranuar tė jetė pjesė e turit tė Ramės nė Berat. Braēe njihet si njė nga zėrat mė tė fortė tė PS dhe mė kritikė tė qeverisė sė shkuar. Veēanėrisht gjatė 4 viteve tė shkuara kur ishte nėnkryetar i grupit parlamentar tė PS, Braēe ka denoncuar publikisht disa afera tė qeverisė sė kaluar. Ndėrsa Rama, pas oponencės sė Braēes lidhur me vendimin pėr bojkot, ka vendosur ta zėvendėsojė atė si nėnkryetar tė grupit parlamentar tė PS, me deputetin e ri Ditmir Bushati. Bushati njihet si pinjoll i diktaturės, ndėrsa aktualisht ka rėnė nė sy si pėrēues i flaktė i zėrit publik tė Ramės.
[b]Aktiviteti i Ramės
[/b]Ndryshe nga qytete e tjera ku Rama ka zhvilluar takimin me bazėn socialiste, nė qytetin e Beratit kėtė takim e ka bėrė me dyer tė mbyllura. Ky bunkerizim i turit ka ardhur pas kritikave tė ashpra tė socialistėve tė Shkodrės, Vlorės dhe Gjirokastrės. Sipas anėtarėve tė PS sė Beratit, bėhet e ditur se prania e mediave nuk ėshtė lejuar pėr faktin se Rama ka shprehur frikėn e pėrplasjeve qė mund tė kishte me kundėrshtarėt e PS qė janė kundėr bojkotit tė seancave plenare tė PS nė kuvend. Duke qenė se Marko Bello ėshtė njė nga deputetė e qarkut tė Beratit qė tashmė bėn pjesė nė grupin e Lėvizjes sė Mendimit Ndryshe tė PS, sipas anėtarėve tė PS sė Beratit, Rama ka menduar se ndoshta mbėshtetėsit e Bellos do tė ishin tė parėt qė do tė kundėrshtonin vendimin pėr bojkotin e kuvendit. Pėr t’u siguruar, gjatė 3 orėve tė takimit Rama ka folur dhe debatuar me anėtarėt e bazės sė socialistėve pa praninė e mediave. Nė kėtė takim kanė marrė pjesė deputetėt e rinj tė PS si Fidel Ylli dhe Ermonela Felaj tė qarkut tė Beratit. Ndėrsa Bashkim Fino gjatė gjithė takimit ka qėndruar nė njė kafe afėr pallatit tė kulturės “Margarita Tutulani” ku u zhvillua dhe takimi i radhės nė prag tė zgjedhjeve tė 26 shtatorit pėr kryetarin e ri tė PS. Sipas tė njėjtave burime nga baza, bėhet e ditur se kryetari i Partisė Socialiste Edi Rama ka rideklaruar nga qyteti i Beratit mosmarrjen pjesė tė opozitės nė kuvend.
[b]Rama: PS fitoj, por lirimi i tė burgosurve e la nė opozitė
[/b]Gjatė fjalės sė tij, kryetari nė detyrė, Rama ka ripėrsėritur akuzat pėr vjedhje votash, ēka sipas tij ndikoi nė rezultatin e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Rama ka deklaruar se PS doli fituese nė zgjedhjet e pėrgjithshme nė Qarkun e Beratit, por sipas tij rezultati do tė ishte edhe mė i thellė nė Berat dhe kudo nėpėr Shqipėri nėse grupet kriminale nuk do tė ishin nxjerr nga burgu, nėse nuk do tė manipulohej numėrimi i votave dhe vendimet e gjykatave do tė ishin tė pavarura. Rama pasi ka paraqitur platformėn e tij pėr drejtimin e partisė pėr vitet e ardhshme u ėshtė pėrgjigjur pyetjeve tė shumta tė bėra nga anėtarėt nė sallė. Shumė prej pyetjeve qė janė adresuar Ramės kanė qenė mbi vendimin e marrė pėr bojkotimin e kuvendit nga PS. Rama ėshtė shprehur qartė duke rideklaruar se PS nuk do tė marrė pjesė nė kuvend dhe ka shpjeguar se pėrse akuzon qeverinė pėr vjedhjen e votave. Rama ka akuzuar qeverinė pėr nxjerrjen nga burgu tė grupeve kriminale tė vodhėn votat. Ai ka akuzuar kryetarėt e komunave tė djathtė qė sipas tij janė kthyer nė bajraktar dhe nė zgjedhje kėrcėnuan hapur punonjėsit e tyre dhe votuesit se do tė filloheshin nė momentin e votimit dhe nėse nuk votonin pėr PD do tė hiqeshin nga puna. Ai akuzoi gjithashtu drejtuesit e institucioneve pėr kėrcėnimet e hapura qė bėnė me punonjėsit e tyre gjatė zgjedhjeve, duke renditur kėshtu disa nga faktet qė tregojnė hapur manipulimet e bėra me rezultatet. Nė vijim tė fjalės sė tij Rama u shpreh se PS nuk bėnė pazare me Metėn dhe tė shitet tek Berisha pėr tė mbrojtur interesat. Nė fund tė takimit pėr mediat Rama nuk ka pranuar tė prononcohet ndėrsa kandidati Maqo Lakrori ka dalė pro bojkotit duke pohuar se PS duhet tė shfrytėzojė tė gjithė hapėsirat pėr realizim tė objektivave siē ėshtė hapja e kutive dhe kushteve tė tjera. Ndėrsa nė lidhje me kandidimin e tij qė shpesh ėshtė quajtur fiktiv, Lakrori ka pohuar se ndihet nė rivalitet pėr faktin e ka paraqitur njė platformė ku ėshtė angazhuar me pėrgjegjėsinė mė tė madhe pėr garėn e kreut tė PS. [/td][/tr][/table]
[table class=contentpaneopen][tr][td vAlign=top]
[b][img]/images/stories/edi-si-enveri.gif[/img]Anėtarėt socialistė: Rama ka frikė nga pėrplasjet me kundėrshtarėt qė janė kundėr bojkotit [/b]Pas zhgėnjimit tė pėrditshėm qė ka pėsuar nė qytete tė ndryshme gjatė turit tė tij pėr zgjedhjet brenda Partisė Socialiste, kandidati Edi Rama ka vėnė nė zbatim njė sėrė masash, me qėllim shmangien e ēdo konfrontimi dhe debati me socialistėt nė bazė. Burime tė besueshme brenda tė majtėve bėjnė tė ditur pėr gazetėn “SOT”, se gjatė takimit tė djeshėm nė Berat, Rama ka lėnė jashtė mediat, ndėrsa sallėn e kishte mbushur me punonjės bashkie dhe komunash. Nė kėtė takim, Rama shoqėrohej nga deputetėt e rinj tė PS pėr qarkun e Beratit, si Fidel Ylli dhe Ermonela Felaj, ndėrsa ka rėnė nė sy mungesa e Marko Bellos dhe Erjon Braēes, gjithashtu deputetė tė vjetėr tė PS nė kėtė qark.

Qė tė dy, si Bello edhe Braēe janė shprehur hapur kundėr vendimeve tė fundit tė Ramės, e mė sė shumti pėr bojkotin e parlamentit. Por nėse Bello i ėshtė bashkuar lėvizjes pėr mendim ndryshe e krijuar nga reformatorėt, nė shenjė proteste, Braēe nuk ka pranuar tė jetė pjesė e turit tė Ramės nė Berat. Braēe njihet si njė nga zėrat mė tė fortė tė PS dhe mė kritikė tė qeverisė sė shkuar. Veēanėrisht gjatė 4 viteve tė shkuara kur ishte nėnkryetar i grupit parlamentar tė PS, Braēe ka denoncuar publikisht disa afera tė qeverisė sė kaluar. Ndėrsa Rama, pas oponencės sė Braēes lidhur me vendimin pėr bojkot, ka vendosur ta zėvendėsojė atė si nėnkryetar tė grupit parlamentar tė PS, me deputetin e ri Ditmir Bushati. Bushati njihet si pinjoll i diktaturės, ndėrsa aktualisht ka rėnė nė sy si pėrēues i flaktė i zėrit publik tė Ramės.
[b]Aktiviteti i Ramės
[/b]Ndryshe nga qytete e tjera ku Rama ka zhvilluar takimin me bazėn socialiste, nė qytetin e Beratit kėtė takim e ka bėrė me dyer tė mbyllura. Ky bunkerizim i turit ka ardhur pas kritikave tė ashpra tė socialistėve tė Shkodrės, Vlorės dhe Gjirokastrės. Sipas anėtarėve tė PS sė Beratit, bėhet e ditur se prania e mediave nuk ėshtė lejuar pėr faktin se Rama ka shprehur frikėn e pėrplasjeve qė mund tė kishte me kundėrshtarėt e PS qė janė kundėr bojkotit tė seancave plenare tė PS nė kuvend. Duke qenė se Marko Bello ėshtė njė nga deputetė e qarkut tė Beratit qė tashmė bėn pjesė nė grupin e Lėvizjes sė Mendimit Ndryshe tė PS, sipas anėtarėve tė PS sė Beratit, Rama ka menduar se ndoshta mbėshtetėsit e Bellos do tė ishin tė parėt qė do tė kundėrshtonin vendimin pėr bojkotin e kuvendit. Pėr t’u siguruar, gjatė 3 orėve tė takimit Rama ka folur dhe debatuar me anėtarėt e bazės sė socialistėve pa praninė e mediave. Nė kėtė takim kanė marrė pjesė deputetėt e rinj tė PS si Fidel Ylli dhe Ermonela Felaj tė qarkut tė Beratit. Ndėrsa Bashkim Fino gjatė gjithė takimit ka qėndruar nė njė kafe afėr pallatit tė kulturės “Margarita Tutulani” ku u zhvillua dhe takimi i radhės nė prag tė zgjedhjeve tė 26 shtatorit pėr kryetarin e ri tė PS. Sipas tė njėjtave burime nga baza, bėhet e ditur se kryetari i Partisė Socialiste Edi Rama ka rideklaruar nga qyteti i Beratit mosmarrjen pjesė tė opozitės nė kuvend.
[b]Rama: PS fitoj, por lirimi i tė burgosurve e la nė opozitė
[/b]Gjatė fjalės sė tij, kryetari nė detyrė, Rama ka ripėrsėritur akuzat pėr vjedhje votash, ēka sipas tij ndikoi nė rezultatin e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Rama ka deklaruar se PS doli fituese nė zgjedhjet e pėrgjithshme nė Qarkun e Beratit, por sipas tij rezultati do tė ishte edhe mė i thellė nė Berat dhe kudo nėpėr Shqipėri nėse grupet kriminale nuk do tė ishin nxjerr nga burgu, nėse nuk do tė manipulohej numėrimi i votave dhe vendimet e gjykatave do tė ishin tė pavarura. Rama pasi ka paraqitur platformėn e tij pėr drejtimin e partisė pėr vitet e ardhshme u ėshtė pėrgjigjur pyetjeve tė shumta tė bėra nga anėtarėt nė sallė. Shumė prej pyetjeve qė janė adresuar Ramės kanė qenė mbi vendimin e marrė pėr bojkotimin e kuvendit nga PS. Rama ėshtė shprehur qartė duke rideklaruar se PS nuk do tė marrė pjesė nė kuvend dhe ka shpjeguar se pėrse akuzon qeverinė pėr vjedhjen e votave. Rama ka akuzuar qeverinė pėr nxjerrjen nga burgu tė grupeve kriminale tė vodhėn votat. Ai ka akuzuar kryetarėt e komunave tė djathtė qė sipas tij janė kthyer nė bajraktar dhe nė zgjedhje kėrcėnuan hapur punonjėsit e tyre dhe votuesit se do tė filloheshin nė momentin e votimit dhe nėse nuk votonin pėr PD do tė hiqeshin nga puna. Ai akuzoi gjithashtu drejtuesit e institucioneve pėr kėrcėnimet e hapura qė bėnė me punonjėsit e tyre gjatė zgjedhjeve, duke renditur kėshtu disa nga faktet qė tregojnė hapur manipulimet e bėra me rezultatet. Nė vijim tė fjalės sė tij Rama u shpreh se PS nuk bėnė pazare me Metėn dhe tė shitet tek Berisha pėr tė mbrojtur interesat. Nė fund tė takimit pėr mediat Rama nuk ka pranuar tė prononcohet ndėrsa kandidati Maqo Lakrori ka dalė pro bojkotit duke pohuar se PS duhet tė shfrytėzojė tė gjithė hapėsirat pėr realizim tė objektivave siē ėshtė hapja e kutive dhe kushteve tė tjera. Ndėrsa nė lidhje me kandidimin e tij qė shpesh ėshtė quajtur fiktiv, Lakrori ka pohuar se ndihet nė rivalitet pėr faktin e ka paraqitur njė platformė ku ėshtė angazhuar me pėrgjegjėsinė mė tė madhe pėr garėn e kreut tė PS. [/td][/tr][/table]
[table class=contentpaneopen][tr][td vAlign=top]
[b][img]/images/stories/edi-si-enveri.gif[/img]Anėtarėt socialistė: Rama ka frikė nga pėrplasjet me kundėrshtarėt qė janė kundėr bojkotit [/b]Pas zhgėnjimit tė pėrditshėm qė ka pėsuar nė qytete tė ndryshme gjatė turit tė tij pėr zgjedhjet brenda Partisė Socialiste, kandidati Edi Rama ka vėnė nė zbatim njė sėrė masash, me qėllim shmangien e ēdo konfrontimi dhe debati me socialistėt nė bazė. Burime tė besueshme brenda tė majtėve bėjnė tė ditur pėr gazetėn “SOT”, se gjatė takimit tė djeshėm nė Berat, Rama ka lėnė jashtė mediat, ndėrsa sallėn e kishte mbushur me punonjės bashkie dhe komunash. Nė kėtė takim, Rama shoqėrohej nga deputetėt e rinj tė PS pėr qarkun e Beratit, si Fidel Ylli dhe Ermonela Felaj, ndėrsa ka rėnė nė sy mungesa e Marko Bellos dhe Erjon Braēes, gjithashtu deputetė tė vjetėr tė PS nė kėtė qark.

Qė tė dy, si Bello edhe Braēe janė shprehur hapur kundėr vendimeve tė fundit tė Ramės, e mė sė shumti pėr bojkotin e parlamentit. Por nėse Bello i ėshtė bashkuar lėvizjes pėr mendim ndryshe e krijuar nga reformatorėt, nė shenjė proteste, Braēe nuk ka pranuar tė jetė pjesė e turit tė Ramės nė Berat. Braēe njihet si njė nga zėrat mė tė fortė tė PS dhe mė kritikė tė qeverisė sė shkuar. Veēanėrisht gjatė 4 viteve tė shkuara kur ishte nėnkryetar i grupit parlamentar tė PS, Braēe ka denoncuar publikisht disa afera tė qeverisė sė kaluar. Ndėrsa Rama, pas oponencės sė Braēes lidhur me vendimin pėr bojkot, ka vendosur ta zėvendėsojė atė si nėnkryetar tė grupit parlamentar tė PS, me deputetin e ri Ditmir Bushati. Bushati njihet si pinjoll i diktaturės, ndėrsa aktualisht ka rėnė nė sy si pėrēues i flaktė i zėrit publik tė Ramės.
[b]Aktiviteti i Ramės
[/b]Ndryshe nga qytete e tjera ku Rama ka zhvilluar takimin me bazėn socialiste, nė qytetin e Beratit kėtė takim e ka bėrė me dyer tė mbyllura. Ky bunkerizim i turit ka ardhur pas kritikave tė ashpra tė socialistėve tė Shkodrės, Vlorės dhe Gjirokastrės. Sipas anėtarėve tė PS sė Beratit, bėhet e ditur se prania e mediave nuk ėshtė lejuar pėr faktin se Rama ka shprehur frikėn e pėrplasjeve qė mund tė kishte me kundėrshtarėt e PS qė janė kundėr bojkotit tė seancave plenare tė PS nė kuvend. Duke qenė se Marko Bello ėshtė njė nga deputetė e qarkut tė Beratit qė tashmė bėn pjesė nė grupin e Lėvizjes sė Mendimit Ndryshe tė PS, sipas anėtarėve tė PS sė Beratit, Rama ka menduar se ndoshta mbėshtetėsit e Bellos do tė ishin tė parėt qė do tė kundėrshtonin vendimin pėr bojkotin e kuvendit. Pėr t’u siguruar, gjatė 3 orėve tė takimit Rama ka folur dhe debatuar me anėtarėt e bazės sė socialistėve pa praninė e mediave. Nė kėtė takim kanė marrė pjesė deputetėt e rinj tė PS si Fidel Ylli dhe Ermonela Felaj tė qarkut tė Beratit. Ndėrsa Bashkim Fino gjatė gjithė takimit ka qėndruar nė njė kafe afėr pallatit tė kulturės “Margarita Tutulani” ku u zhvillua dhe takimi i radhės nė prag tė zgjedhjeve tė 26 shtatorit pėr kryetarin e ri tė PS. Sipas tė njėjtave burime nga baza, bėhet e ditur se kryetari i Partisė Socialiste Edi Rama ka rideklaruar nga qyteti i Beratit mosmarrjen pjesė tė opozitės nė kuvend.
[b]Rama: PS fitoj, por lirimi i tė burgosurve e la nė opozitė
[/b]Gjatė fjalės sė tij, kryetari nė detyrė, Rama ka ripėrsėritur akuzat pėr vjedhje votash, ēka sipas tij ndikoi nė rezultatin e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Rama ka deklaruar se PS doli fituese nė zgjedhjet e pėrgjithshme nė Qarkun e Beratit, por sipas tij rezultati do tė ishte edhe mė i thellė nė Berat dhe kudo nėpėr Shqipėri nėse grupet kriminale nuk do tė ishin nxjerr nga burgu, nėse nuk do tė manipulohej numėrimi i votave dhe vendimet e gjykatave do tė ishin tė pavarura. Rama pasi ka paraqitur platformėn e tij pėr drejtimin e partisė pėr vitet e ardhshme u ėshtė pėrgjigjur pyetjeve tė shumta tė bėra nga anėtarėt nė sallė. Shumė prej pyetjeve qė janė adresuar Ramės kanė qenė mbi vendimin e marrė pėr bojkotimin e kuvendit nga PS. Rama ėshtė shprehur qartė duke rideklaruar se PS nuk do tė marrė pjesė nė kuvend dhe ka shpjeguar se pėrse akuzon qeverinė pėr vjedhjen e votave. Rama ka akuzuar qeverinė pėr nxjerrjen nga burgu tė grupeve kriminale tė vodhėn votat. Ai ka akuzuar kryetarėt e komunave tė djathtė qė sipas tij janė kthyer nė bajraktar dhe nė zgjedhje kėrcėnuan hapur punonjėsit e tyre dhe votuesit se do tė filloheshin nė momentin e votimit dhe nėse nuk votonin pėr PD do tė hiqeshin nga puna. Ai akuzoi gjithashtu drejtuesit e institucioneve pėr kėrcėnimet e hapura qė bėnė me punonjėsit e tyre gjatė zgjedhjeve, duke renditur kėshtu disa nga faktet qė tregojnė hapur manipulimet e bėra me rezultatet. Nė vijim tė fjalės sė tij Rama u shpreh se PS nuk bėnė pazare me Metėn dhe tė shitet tek Berisha pėr tė mbrojtur interesat. Nė fund tė takimit pėr mediat Rama nuk ka pranuar tė prononcohet ndėrsa kandidati Maqo Lakrori ka dalė pro bojkotit duke pohuar se PS duhet tė shfrytėzojė tė gjithė hapėsirat pėr realizim tė objektivave siē ėshtė hapja e kutive dhe kushteve tė tjera. Ndėrsa nė lidhje me kandidimin e tij qė shpesh ėshtė quajtur fiktiv, Lakrori ka pohuar se ndihet nė rivalitet pėr faktin e ka paraqitur njė platformė ku ėshtė angazhuar me pėrgjegjėsinė mė tė madhe pėr garėn e kreut tė PS. [/td][/tr][/table][b][img]/images/stories/edi-si-enveri.gif[/img]Anėtarėt socialistė: Rama ka frikė nga pėrplasjet me kundėrshtarėt qė janė kundėr bojkotit [/b]Pas zhgėnjimit tė pėrditshėm qė ka pėsuar nė qytete tė ndryshme gjatė turit tė tij pėr zgjedhjet brenda Partisė socialiste, kandidati Edi Rama ka vėnė nė zbatim njė sėrė masash, me qėllim shmangien e ēdo konfrontimi dhe debati me socialistėt nė bazė. Burime tė besueshme brenda tė majtėve bėjnė tė ditur pėr gazetėn “SOT”, se gjatė takimit tė djeshėm nė Berat, Rama ka lėnė jashtė mediat, ndėrsa sallėn e kishte mbushur me punonjės bashkie dhe komunash. Nė kėtė takim, Rama shoqėrohej nga deputetėt e rinj tė PS pėr qarkun e Beratit, si Fidel Ylli dhe Ermonela Felaj, ndėrsa ka rėnė nė sy mungesa e Marko Bellos dhe Erjon Braēes, gjithashtu deputetė tė vjetėr tė PS nė kėtė qark.

Qė tė dy, si Bello edhe Braēe janė shprehur hapur kundėr vendimeve tė fundit tė Ramės, e mė sė shumti pėr bojkotin e parlamentit. Por nėse Bello i ėshtė bashkuar lėvizjes pėr mendim ndryshe e krijuar nga reformatorėt, nė shenjė proteste, Braēe nuk ka pranuar tė jetė pjesė e turit tė Ramės nė Berat. Braēe njihet si njė nga zėrat mė tė fortė tė PS dhe mė kritikė tė qeverisė sė shkuar. Veēanėrisht gjatė 4 viteve tė shkuara kur ishte nėnkryetar i grupit parlamentar tė PS, Braēe ka denoncuar publikisht disa afera tė qeverisė sė kaluar. Ndėrsa Rama, pas oponencės sė Braēes lidhur me vendimin pėr bojkot, ka vendosur ta zėvendėsojė atė si nėnkryetar tė grupit parlamentar tė PS, me deputetin e ri Ditmir Bushati. Bushati njihet si pinjoll i diktaturės, ndėrsa aktualisht ka rėnė nė sy si pėrēues i flaktė i zėrit publik tė Ramės.
[b]Aktiviteti i Ramės
[/b]Ndryshe nga qytete e tjera ku Rama ka zhvilluar takimin me bazėn socialiste, nė qytetin e Beratit kėtė takim e ka bėrė me dyer tė mbyllura. Ky bunkerizim i turit ka ardhur pas kritikave tė ashpra tė socialistėve tė Shkodrės, Vlorės dhe Gjirokastrės. Sipas anėtarėve tė PS sė Beratit, bėhet e ditur se prania e mediave nuk ėshtė lejuar pėr faktin se Rama ka shprehur frikėn e pėrplasjeve qė mund tė kishte me kundėrshtarėt e PS qė janė kundėr bojkotit tė seancave plenare tė PS nė kuvend. Duke qenė se Marko Bello ėshtė njė nga deputetė e qarkut tė Beratit qė tashmė bėn pjesė nė grupin e Lėvizjes sė Mendimit Ndryshe tė PS, sipas anėtarėve tė PS sė Beratit, Rama ka menduar se ndoshta mbėshtetėsit e Bellos do tė ishin tė parėt qė do tė kundėrshtonin vendimin pėr bojkotin e kuvendit. Pėr t’u siguruar, gjatė 3 orėve tė takimit Rama ka folur dhe debatuar me anėtarėt e bazės sė socialistėve pa praninė e mediave. Nė kėtė takim kanė marrė pjesė deputetėt e rinj tė PS si Fidel Ylli dhe Ermonela Felaj tė qarkut tė Beratit. Ndėrsa Bashkim Fino gjatė gjithė takimit ka qėndruar nė njė kafe afėr pallatit tė kulturės “Margarita Tutulani” ku u zhvillua dhe takimi i radhės nė prag tė zgjedhjeve tė 26 shtatorit pėr kryetarin e ri tė PS. Sipas tė njėjtave burime nga baza, bėhet e ditur se kryetari i Partisė Socialiste Edi Rama ka rideklaruar nga qyteti i Beratit mosmarrjen pjesė tė opozitės nė kuvend.
[b]Rama: PS fitoj, por lirimi i tė burgosurve e la nė opozitė
[/b]Gjatė fjalės sė tij, kryetari nė detyrė, Rama ka ripėrsėritur akuzat pėr vjedhje votash, ēka sipas tij ndikoi nė rezultatin e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Rama ka deklaruar se PS doli fituese nė zgjedhjet e pėrgjithshme nė Qarkun e Beratit, por sipas tij rezultati do tė ishte edhe mė i thellė nė Berat dhe kudo nėpėr Shqipėri nėse grupet kriminale nuk do tė ishin nxjerr nga burgu, nėse nuk do tė manipulohej numėrimi i votave dhe vendimet e gjykatave do tė ishin tė pavarura. Rama pasi ka paraqitur platformėn e tij pėr drejtimin e partisė pėr vitet e ardhshme u ėshtė pėrgjigjur pyetjeve tė shumta tė bėra nga anėtarėt nė sallė. Shumė prej pyetjeve qė janė adresuar Ramės kanė qenė mbi vendimin e marrė pėr bojkotimin e kuvendit nga PS. Rama ėshtė shprehur qartė duke rideklaruar se PS nuk do tė marrė pjesė nė kuvend dhe ka shpjeguar se pėrse akuzon qeverinė pėr vjedhjen e votave. Rama ka akuzuar qeverinė pėr nxjerrjen nga burgu tė grupeve kriminale tė vodhėn votat. Ai ka akuzuar kryetarėt e komunave tė djathtė qė sipas tij janė kthyer nė bajraktar dhe nė zgjedhje kėrcėnuan hapur punonjėsit e tyre dhe votuesit se do tė filloheshin nė momentin e votimit dhe nėse nuk votonin pėr PD do tė hiqeshin nga puna. Ai akuzoi gjithashtu drejtuesit e institucioneve pėr kėrcėnimet e hapura qė bėnė me punonjėsit e tyre gjatė zgjedhjeve, duke renditur kėshtu disa nga faktet qė tregojnė hapur manipulimet e bėra me rezultatet. Nė vijim tė fjalės sė tij Rama u shpreh se PS nuk bėnė pazare me Metėn dhe tė shitet tek Berisha pėr tė mbrojtur interesat. Nė fund tė takimit pėr mediat Rama nuk ka pranuar tė prononcohet ndėrsa kandidati Maqo Lakrori ka dalė pro bojkotit duke pohuar se PS duhet tė shfrytėzojė tė gjithė hapėsirat pėr realizim tė objektivave siē ėshtė hapja e kutive dhe kushteve tė tjera. Ndėrsa nė lidhje me kandidimin e tij qė shpesh ėshtė quajtur fiktiv, Lakrori ka pohuar se ndihet nė rivalitet pėr faktin e ka paraqitur njė platformė ku ėshtė angazhuar me pėrgjegjėsinė mė tė madhe pėr garėn e kreut tė PS.

SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi