ILIRIADA PORTAL

Stuart Jones: SHBA mirėpret bashkėpunimin me kabinetin e dalė nga koalicioni i 28 qershorit

Shko poshtė

25092009

Mesazh 

Stuart Jones: SHBA mirėpret bashkėpunimin me kabinetin e dalė nga koalicioni i 28 qershorit
Ministri i Punėve tė Jashtme Ilir Meta u takua dje me Zėvendės-ndihmės/Sekretarin e Shtetit, Stuart Jones, i cili i rikonfirmoi mbėshtetjen e plotė tė Uashingtonit pėr procesin e integrimit evropian tė Shqipėrisė

Pas OSBE/ODIHR dhe Institucioneve tė Bashkimit Evropian, edhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vlerėsojnė zgjedhjet e 28 qershorit si mė tė mirat e zhvilluara ndonjėherė dhe brenda standardeve ndėrkombėtare. Nė kėtė drejtim dhe SHBA, certifikon rezultatin e zgjedhjeve, duke i dhėnė njė shuplakė tė rėndė opozitės dhe Partisė Socialiste, pėr zgjedhjen e gabuar politike, atė tė bojkotit. SHBA shprehu kėtė qėndrim nėpėrmjet Zėvendėsndihmės Sekretarit tė shtetit, Stuart Jones, gjatė njė takimi tė zhvilluar nė Nju Jork, me Zėvendėskryeministrin dhe ministrin e Punėve tė Jashtme, Ilir Meta.
Gjatė takimit me Jones, biseda u fokusua mbi ēėshtje tė bashkėpunimit dypalėsh midis Shqipėrisė dhe SHBA-sė dhe zhvillimet mė tė fundit nė Shqipėri. Njė vend tė veēantė nė bashkėbisedim zuri edhe diskutimi mbi situatėn nė rajon dhe perspektivėn e saj. Zėvendėskryeministri Meta bėri njė paraqitje tė zhvillimeve lidhur me zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare dhe krijimin e koalicionit qeverisės.
Nga ana e tij, Stuart Jones, e uroi Zėvendėskryeministrin Meta pėr detyrėn e rėndėsishme.
Ai shprehu vlerėsimin pėr zgjedhjet si mė tė mirat e zhvilluara deri mė sot dhe gatishmėrinė e mazhorancės pėr tė bashkėpunuar me opozitėn nė funksion tė reformės zgjedhore dhe pėrmbushjen e vėrejtjeve dhe sugjerimeve tė raportit pėrfundimtar tė OSBE/ODIHR-it. Jones e falėnderoi pėr rolin dhe angazhimin e Shqipėrisė nė luftėn kundėr terrorizmit, si dhe rritjen e kontributit tė saj si vend edhe anėtar i NATO-s, nė dobi tė paqes e sigurisė nė botė. Po ashtu, u shpreh se mirėpret bashkėpunimin e ngushtė me tė dhe me qeverinė e re tė drejtuar nga kryeministri Berisha, si dhe rikonfirmoi mbėshtetjen e plotė tė SHBA-ve nė procesin e integrimit evropian tė Shqipėrisė.
Duke u ndalur nė zhvillimet nė rajon, Zyrtari i lartė i Departamentit Amerikan tė Shtetit vlerėsoi rolin dhe kontributin e Shqipėrisė nė rajon dhe u interesua tė dinte mė hollėsisht mbi situatėn nė Kosovė e Maqedoni. Lidhur me Kosovėn, bashkėbiseduesit ndanė mendimin mbi rėndėsinė e pėrfshirjes sė saj nė nismat rajonale si garanci pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon e mė gjerė.
Mė tej, Meta dhe Jones biseduan mbi bashkėpunimin e deritanishėm dhe perspektivėn e mėtejshme tė marrėdhėnieve midis Shqipėrisė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, si dhe pėr zhvillimet mė tė fundit nė rajon.
Ndėrkaq, nė takimet e tjera, midis Zėvendėskryeministrit Meta me ministrin e Jashtėm tė Republikės sė Qipros, Markos Kyprianou dhe atė tė Rumanisė, Cristian Diaconescu biseda u pėrqendrua nė ēėshtjen e aplikimit tė Shqipėrisė pėr statusin e vendit kandidat nė BE dhe procesin e liberalizimit tė vizave me vendet e Ballkanit Perėndimor, si dhe nė marrėdhėniet dypalėshe
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi