ILIRIADA PORTAL

Zonat verilindore dhe juglindore tė vendit do tė kenė njė numėr tė pakufizuar tė bursave pėr arsimin e mesėm profesional

Shko poshtė

01102009

Mesazh 

Zonat verilindore dhe juglindore tė vendit do tė kenė njė numėr tė pakufizuar tė bursave pėr arsimin e mesėm profesional
Gjatė mbledhjes sė Kėshillit tė Ministrave, u diskutua vendimi “Pėr kuotat financiare tė ushqimit nė mensa e konvikte, bursat e shtetit dhe pagesat e nxėnėsve dhe tė studentėve nė institucionet arsimore publike pėr vitin shkollor 2009-2010”. Ky projektvendim I pėrvitshėm ka si qėllim pėrcaktimin e kuotave tė ushqimit nė mensa dhe konvikte, pėrcaktimimin e numrit tė bursave nė shkollat e mesme dhe tė larta, pėr pėrballimin e fluksit tė nxėnėsve dhe studentėve qė hyjnė nė vitet e para, si dhe tė kritereve qė duhet tė plotėsojnė ata pėr tė pėrfituar bursa dhe pagesa, si dhe tė niveleve tė bursės pėrēdo kategori. Vendimi synon t’u vijė nė ndihmė nxėnėsve dhe studentėve qė vijnė nga familje me tė ardhura tė pakta, fėmijėve tė punonjėsve tė policisė dhe ushtarakėve qė kanė humbur jetėn nė krye ose pėr shkak tė detyrės, si dhe tė japė mbėshtetje financiare pėr nxėnėsit dhe studentėt me rezultate tė larta nė mėsime. Gjatė disktumit mbi kėtė vendim, kryeministri Berisha kėrkoi qė tė merret vendimi, i cili parashikon “njė numėr tė pakufizuar” bursash studimi nė shkollat e mesme profesionale, nė zonat verilindore dhe juglindore tė vendit, nė tė cilat pėr arsye tė varfėrisė, ka njė ndjekje mė tė ulėt tė arsimit tė mesėm. Ky vendim, i cili u mor menjėherė, ka si qėllim nxitjen dhe mbėshtetjen pėr rritjen e numrit tė tė rinjve, tė cilėt pasi mbarojnė shkollėn 9-vjeēare tė kenė mundėsinė tė ndjekin arsimin e mesėm profesional dhe qė mė pas tė kenė mundėsi mė tė mėdha pėrballė tregut tė punės.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi